Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος συνάρθροισης κοινού


dubfire

Recommended Posts

καλημερα...

προσφατα ειχα μελετη πυροπροστασιας για ισογειο εστιατοριο με υπογειο μαγειρειο-κουζινα. Για τον υπολογισμο του θεωρητικου πληθυσμου, στο μεικτο εμβαδον περιλαμβανεται και ο βοηθητικος χωρος μαγειρειο;

μπορει να εχει το υπογειο ως εξοδο κινδυνου την σκαλα με τον ισογειο η πρεπει να εχει και αλλη εξοδο;

Link to comment
Share on other sites

για τον θεωρητικο πληθυσμο ΔΕΝ περιλαμβανονται βοηθητικοι χωροι(μαγειριο-αποθηκες-χωροι καυσιμων-μηχανοστασια κλπ) πυρ.διατ. 3/1981

τωρα για την εξοδο κινδυνου για κοιτα μηπως μπορεις να το δικαιολογησεις εκει που γραφεις για "αποκλισεις" και με κανα-δυο εξτρα φωτιστικα ασφαλειας ισως ξεμπερδεψεις..

απο την ΠΥ του νομου σου τι σου λενε? οταν τελειωσεις ενημερωσε μας κι εμας ωστε να ξερουμε αν μας τυχει κατι αντιστοιχο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παραδόξως έκαναν δεκτή την δεκτή την έξοδο κίνδυνου όπως την είχα σχεδιάσει και δεν μου είπαν στην πυροσβεστική κάτι παραπάνω.........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω όσον αφορα ενα καταστημα Υ.Ε. για να μου δωσει η πυροσβεστικη πιστοποιητικο πυρασφαλειας μου ζητησε να καταθεσω (επειδη ο φακελος που εχουν απο το προηγουμενο καταστημα ειναι με βαση το αρθρο 9 δηλαδη καταστηματα)

 

κατοψη ενεργητικης με βαση το αρθρο 10 (χωρος συναθροισης κοινου)

 

μελετη παθητικης με βαση το αρθρο 10 (χωρος συναθροισης κοινου)

 

οσον αφορα την κατοψη, επειδη προσπαθω να το παιδεψω μονος μου για πρωτη φορα...

 

βαση την νομοθεσια που διαβασα επειδη η περιπτωση μου ειναι πολυ μικρο καταστημα κατω των 50 θεσεων... χρειαζομαι 2 πυροσβεστηρες, μια πυροσβεστικη φωλια? (η πυροσβεστικο ερμαριο..) και ενα exit

 

οσον αφορα την φωλια, εκτος απο την τοποθετηση της στο σχεδιο... πρεπει να γινει καποια αλλη μελετη που θα αφορα τις σωληνωσεις κλπ..η οποια να φαινεται και στο σχεδιο?? επισης στο σχεδιο θα την τοποθετήσω αναλογως που γινεται...γιατι ολο το καταστημα ειναι τζαμαρια...ουσιαστικα εχει πολυ μικρα περιθωρια τοιχου για να μπει η φωλια-ερμαριο.. και ο σχεδιασμος της ειναι απλα ενα κοκκινο παραλληλόγραμμο?

 

αν και πιστευω πως βαση της Υ.Α. με αριθμ. πρωτ. 39112/Φ,701.2 δεν χρειαζεται να καταθεσω τιποτα ...και επρεπε να κανουν επι τοπου αυτοψια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε ΚΑΘΕ περίπτωση πυρασφάλειας τοποθετούνται 2 πυροσβεστήρες Σκόνης 6 κιλών, και μία ΠΦ μικρή. Αν το κτίριο είναι μετά το 1989, τότε πας όντως με το άρθρο 10, αλλά πρέπει να βγάλεις με βάση το καθαρό πάντα εμβαδόν, τουλάχιστον 50 άτομα. Αλλιώς κάνεις μια Έκθεση Επιθεώρησης Πυρασφάλειας (έτσι λέγεται), είναι σαν κλασική μελέτη, δεν έχει πολλές διαφορές,

και δείχνεις την ΠΦ που τοποθέτησες- ή ΘΑ τοποθετήσεις- τους 2 πυροσβεστήρες, και τα EXIT.

Κλασικό σημείο για την ΠΦ που υπάρχει υδροληψία και γενικά χώρος είναι το WC. Δεν χρειάζεται να δείξεις σωληνώσεις κλπ. Ένα κόκκινο παρ/μο όπως είπες.

Κανονικά θα πρέπει να σου κάνουν και αυτοψία.

Άρα κράτα και τα τιμολόγια των πυροσβεστήρων, ΕΧΙΤ κλπ μήπως και στα ζητήσουν

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση, το εψαξα οσο πηγαινε...

 

εχεις δικιο σε αυτα που θα τοποθετήσω (ηδη τοποθετηθηκαν δλδ...)

 

επισης, αν και εκανα κατοψη ενεργητικης...τελικα ειχα δικιο δεν χρειαζοταν, επειδη ηταν κατω των 50 ατομων το καταστημα!!!??!!! αλλα η απαντηση ηταν δεν πειραζει.!!!!!!!!!!! αφου την εκανες!!!!!!!!!!! ελεος!

 

ναι θα γινει αυτοψια (αφου κατεθεσα ολες τις μελετες)

 

μολαταύτα δεν εχω πολλα παραπονα απο την πυροσβεστικη, ειναι αρκετα εως πολυ εξυπηρετικοί

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή χρονιά

 

Εντιμετωπίζω ανάλογο πρόβλημα.

Σε τριόροφο κτίριο (συνολικής επιφάνειας ορόφου 450τ.μ. περίπου) έχω και απο έναν χώρο συνάθροισης κοινού σε κάθε όροφο, και έναν στο δώμα (σύνολο 4 χώροι, με θεωρητικό πληθυσμό πάνω απο 280 άτομα έκαστως)!

Στο υπόγειο υπάρχουν δύο μεγάλοι χώροι, ο ένας χρησιμοποιείται σαν αποθήκη (290 τ.μ. περίπου) και ο άλλος έχει διαμορφωθεί χωρίς διακριτά χωρίσματα τοιχοποιίας σε μαγειρείο, κουζίνα, ψυγεία, λινοθήκες, πλυντήρια, και αποθήκες τροφίμων. Πώς να αντιμετωπίσω τους χώρους αυτούς; Θέλω την άποψή σας.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Eπαναφέρω το θέμα αυτό, γιατί έχω μια περίπτωση τραπεζικού καταστήματος. 

Στην παθητική, με βάση το αρθ.10 για χώρους συνάθροισης κοινού, προσθέτοντας τους καθήμενους στο ισόγειο και στο πατάρι (όπου εκεί θα χει γραφεία), μου βγαίνουν 33άτομα. 

Αν προσθέσω και άλλους 17 στα τ.μ για ορθίους μπροστά από τα γκισέ, ώστε να μου βγουν <50, δε θα ισχύει το άρθρο 10 (παρ.1), οπότε αναρωτιέμαι με βάση ποιες προδιαγραφές θα βγει η μελέτη παθ+ενεργ.πυροπροστασίας.

Πόσους εξόδους διαφυγής χρειάζομαι για κάτω από 50..1ή 2?

 

Επίσης διάβασα στο θέμα αυτό ότι δέχεται η Πυροσβεστική τον κλωβό εισόδου0εξόδου πελατών με την χρονοκαθυστέρηση ως δεύτερη έξοδο διαφυγής. Ισχύει και αν ναι,ποιά ειναι αυτή η διευκρινιστική εγκύκλιος? Πρέπει να χει μια minimum απόσταση από την κύρια exit door ή όχι?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε ΚΑΘΕ περίπτωση πυρασφάλειας τοποθετούνται 2 πυροσβεστήρες Σκόνης 6 κιλών, και μία ΠΦ μικρή. Αν το κτίριο είναι μετά το 1989, τότε πας όντως με το άρθρο 10, αλλά πρέπει να βγάλεις με βάση το καθαρό πάντα εμβαδόν, τουλάχιστον 50 άτομα. Αλλιώς κάνεις μια Έκθεση Επιθεώρησης Πυρασφάλειας (έτσι λέγεται), είναι σαν κλασική μελέτη, δεν έχει πολλές διαφορές,

και δείχνεις την ΠΦ που τοποθέτησες- ή ΘΑ τοποθετήσεις- τους 2 πυροσβεστήρες, και τα EXIT.

Κλασικό σημείο για την ΠΦ που υπάρχει υδροληψία και γενικά χώρος είναι το WC. Δεν χρειάζεται να δείξεις σωληνώσεις κλπ. Ένα κόκκινο παρ/μο όπως είπες.

Κανονικά θα πρέπει να σου κάνουν και αυτοψία.

Άρα κράτα και τα τιμολόγια των πυροσβεστήρων, ΕΧΙΤ κλπ μήπως και στα ζητήσουν

Μία ερώτηση αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. Έχω ισόγειο κτίριο (υφιστάμενο Π.Δ. 3/2015) όπου έχω υπαίθριο χώρο τραπεζοκαθισμάτων με μία έξοδο κινδύνου, επίσης κάνει χρήση του δώματος (το οποίο έχει μια έξοδο σε δρόμο και η δεύτερη μέσα από τον υπαίθριο χώρο του ισογείου). Σε αυτή την περίπτωση πως τα εξετάζω σαν κλειστούς χώρους ή ζητάω παρεκκλίσεις (για τις εξόδους) και τα πάω σαν υπαίθριους χώρους; Με ποιο συντελεστή θα υπολογίσω τα άτομα του υπαίθριου χώρου με 1,4 ή με 5 άτομα/m2; Στο παρελθόν είχε πάρει αποκλίσεις και είχαν υπολογιστεί σαν κλειστεί χώροι (στην πράξη όμως δεν είναι στεγασμένοι χώροι)  

Link to comment
Share on other sites

Πυρ. Διάταξη 3-2015

Άρθρο 9. Θα δεις αν ο υπαίθριος χώρος λαμβάνεται ως κλειστός ή όχι.

Αν πρέπει να ληφθεί ως κλειστός, τότε θα πας με αναλογία 1/1,4 άτομα και θέλει 2 εξόδους. αν διαθέτει μία έξοδο θα ζητήσεις απόκλιση.

 

Για το δώμα, θα το πας κανονικά με 1/1,4 άτομα και θα δείξεις τις εξόδους όλες. Στην περίπτωση της εξόδου μέσω του ισογείου, μην ξεχάσεις να κάνεις προσαύξηση x1,5 στο κομμάτι που έχεις σκαλοπάτια.

 

Αλλά είπες ότι είχε πάρει αποκλίσεις άρα γιατί να κάνεις κι άλλα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.