Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η Πολεοδομία Συγγρού είναι υπό διάλυση


myri

Recommended Posts

ενημέρωση και από εμένα.

Το μηχάνημα εκτύπωσης λειτουργεί κανονικά.

Βέβαια ο χρόνος παράδοσης των εκτυπωμένων αντιγράφων είναι 1 μήνας. ίσως φταίει και ότι μεσολαβούν διακοπές Χριστουγέννων.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, μπορείς να ζητήσεις να βγάλεις τα αντίγραφα από τα μικροφίλμ στο φωτοτυπείο που είναι δίπλα στην πολεοδομία και που έχει πλέον αντίστοιχο μηχάνημα. Κάνει εκτυπώσεις κάθε Τετάρτη και τα μικροφίλμ του τα πηγαίνει υπάλληλος της πολεοδομίας. Φυσικά, πληρώνεις 5€ το σχέδιο, ενώ από την πολεοδομία στα δίνουν τσάμπα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν θέλεις, μπορείς να ζητήσεις να βγάλεις τα αντίγραφα από τα μικροφίλμ στο φωτοτυπείο που είναι δίπλα στην πολεοδομία και που έχει πλέον αντίστοιχο μηχάνημα. Κάνει εκτυπώσεις κάθε Τετάρτη και τα μικροφίλμ του τα πηγαίνει υπάλληλος της πολεοδομίας. Φυσικά, πληρώνεις 5€ το σχέδιο, ενώ από την πολεοδομία στα δίνουν τσάμπασ

Συνάδελφε, το φωτοτυπείο δίπλα στην πολεοδομία έχει καλύτερο μηχάνημα μικροφίλμ. Περίμενα Ενα Μήνα για να πάρω λευκά σχέδια Α3 από την Πολεοδομία και οι υπάλληλοι με διαβεβαίωσαν ότι τα σχέδια δεν εμφανίζονται. Πήγα το ίδιο φίλμ την Τετάρτη στο φωτοτυπείο δίπλα και μου  εμφανισαν τέλεια  αρχιτεκτονικά και στατικά αυθημερόν.  Όταν βιάζεσαι να κάνεις τη δουλειά σου ή όταν δεν στα βγάζουν (πχ Στατική μελέτη και Ξυλότυπους ή τεύχος μελετών) θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να δώσεις 10  15ευρω  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Απλά ήθελα να προσθέσω ένα update σε αυτό το θέμα... Φαντάζομαι πως όλο και κάποιος τελευταία θα έχει περάσει από την εν λόγω πολεοδομία για σχέδια για το Εξοικονομώ. Αν δεν το έχετε κάνει, μη σπεύσετε... Πήγα σήμερα να ζητήσω μια άδεια του '61 και βρήκα το μέρος σχεδόν άδειο. Αναρωτήθηκα τί ακριβώς έτρεχε, μια και περίμενα να δω ουρές. Ρωτώντας την ευγενέστατη (not) κυρία που βλέπεις μόλις μπαίνεις, έμαθα ότι αν έκανα σήμερα αίτηση θα έπαιρνα τα σχέδια σε ΕΝΑΜΙΣΙ ΜΗΝΑ! Μου έδειξε μάλιστα πίσω της 2-3 πακέτα με αιτήσεις. Φυσικά δεν την είδα να ασχολείται με τις αιτήσεις αυτές, απλά μου τις έδειξε. Ρώτησα αν θα μπορούσα να πάρω εγώ το μικροφίλμ να το εμφανίσω και μου είπε ότι δεν γίνεται και μου ξαναέδειξε τις αιτήσεις. 

 

Οπότε όλοι όσοι θέλουμε να κάνουμε τα πρώτα ΠΕΑ του εξοικονομώ για την Αττική, που το σύστημα υποτίθεται θα ανοίξει (?) σε 10 μέρες, θα πρέπει να το κάνουμε χωρίς επίσημα σχέδια, χωρίς πολυτέλειες όπως ξυλότυπους κτλ, και να χρεώσουμε τους πελάτες και με αποτύπωση. Ήδη έχω πελάτισσα που τσίνισε και μου έλεγε αν γίνεται να κάνω ένα «απλό σχεδιάκι πρόχειρο» για γωνιακό διαμέρισμα ρετιρέ 120μ², με 10 ανοίγματα, 2 φωταγωγούς και αποθήκη από πάνω (στο δώμα) που επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα. 

 

Ωραία θα περάσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το στυλάκι των υπαλλήλων της Συγγρού ποτέ δεν το κατάλαβα. Έχουν πολύ λιγότερη δουλειά από την Σωκράτους και όμως είναι συνεχώς μέσα στην ξινίλα.

 

Το δε ωράριο τους μέχρι τις 13,30 νομίζω το ακολουθούν κατά γράμμα δηλαδή φέυγουν εκείνη την ώρα δεν σταματάει απλά η ώρα κοινού. Μου έχει τύχει τέτοια φάση για αυτό το λέω, να τους φέρνω φάκελο 13.30 από το φωτοτυπίο να φοράνε μπουφάν μέχρι να μαζέψω τα πράγματα μου και να φεύγουν. Εννοείται επίσης ότι την Τετάρτη δεν πρέπει να πατάνε καν εκτός από τον τύπο με τα μικροφίλμ. Ο τύπος στο πρωτόκολλο είναι μές στην τσίτα λες και έχει την απίστευτη δουλειά όταν στην Σωκράτους γίνεται ο χαμός και τους βλέπεις πολύ πιο νορμάλ. Η περίφημη τύπισα στην είσοδο απλά είναι για γέλια, σου λέει έτσι απλά έλα σε έναν μήνα σαν να είναι το πιο λογικό πράγμα με μία ήρεμη φωνή λες και λέει κάτι το αυτονόητο.

 

Ο μόνος που φτιάχνει αντίγραφα στη Συγγρού είναι ένας τύπος που είναι συνήθως στο μηχάνημα και αν τον καταφέρεις (?!) μπορεί να στα βγάλει νωρίτερα....

 

Η δικαιολογία είναι ότι οι φάκελοι είναι στον Ασπρόπυργο και πρέπει να πηγαίνουν και δεν έχουν άτομα κτλ. Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι πολλές από αυτές τις αιτήσεις στο τέλος δεν τις παίρνει ο κόσμος γιατί έχει περάσει πολύς καιρός. Η όλη φάση του μικροφιλμ είναι μία αποτυχία τελικά. Δεν κατάλαβα γιατί τα κάνανε μικροφίλμ και τραβάμε αυτό το μαρτύριο.

 

Γενικά τι να πω για το χάλι τους. Πας στον Περισσό, στην Αργυρούπολη, στην Σωκράτους και κάνεις δουλειά. Αυτοί πως την έχουν δει έτσι δεν καταλαβαίνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τραγικές καταστάσεις. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι συγκεκριμένο επί του παρόντος θέματος, μιας και δεν έχω πάει (ούτε και πρόκειται να πάω ποτέ) σε αυτές τις υπηρεσίες (και καλά). Θυμάμαι στη πολεοδομία του Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη με το κλείσιμο του 4014 γινόταν πανικός. Για να πάρω αντίγραφα για τακτοποίηση με τον 4178 απλά μου είπαν ψάξε μόνος σου τον φάκελο (ευγενέστατα όμως).

 

  • μου έδωσαν το κλειδί της αποθήκης έτσι ώστε:
  • να ανεβώ στο δώμα σε ένα δωμάτιο σαν την απόληξη του κλιμακοστασίου (πάντα με τις σκάλες),
  • να ψάξω μόνος μου τους φακέλους στα ράφια (εδώ ήθελε μάσκα για τη σκόνη),
  • να βρω και να πάρω τα σχέδια (ευτυχώς υπήρχε μια καρέκλα στη ταράτσα που την έκανα γραφείο..),
  • να πάω στο φωτοτυπείο να βγάλω αντίγραφα,
  • να επιστρέψω το πρωτότυπα στο φάκελο,
  • να κλειδώσω το δώμα και να επιστρέψω το κλειδί,
  • να περιμένω στην ουρά για γνήσια αντίγραφα (το οποίο και ξέχασα οπότε ξαναπήγα :D ) .

Το αστείο (ας πούμε) τις υπόθεσης ήταν πως έρχονταν άλλοι καημένοι μηχανικοί να βρουν τον φάκελό τους και με ρωτούσαν νομίζοντας πως είμαι ο υπάλληλος..

Τουλάχιστον στη Βρετανία όταν χρειάζομαι σχέδια, τεύχη υπολογισμών, αποτελέσματα ελέγχων και λοιπά, μπαίνω online με τον κωδικό μου και τα κατεβάζω. Πηγαινέλα σε γραφεία δεν έχουμε εδώ ευτυχώς (ευτυχώς!). 

Edited by Earl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε όλοι όσοι θέλουμε να κάνουμε τα πρώτα ΠΕΑ του εξοικονομώ για την Αττική, που το σύστημα υποτίθεται θα ανοίξει (?) σε 10 μέρες, θα πρέπει να το κάνουμε χωρίς επίσημα σχέδια, χωρίς πολυτέλειες όπως ξυλότυπους κτλ, και να χρεώσουμε τους πελάτες και με αποτύπωση. Ήδη έχω πελάτισσα που τσίνισε και μου έλεγε αν γίνεται να κάνω ένα «απλό σχεδιάκι πρόχειρο» για γωνιακό διαμέρισμα ρετιρέ 120μ², με 10 ανοίγματα, 2 φωταγωγούς και αποθήκη από πάνω (στο δώμα) που επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα. 

 

Ωραία θα περάσουμε...

Και νομιμότητα πως θα ελέγξεις ?

Link to comment
Share on other sites

Και νομιμότητα πως θα ελέγξεις ?

 

Έλα μου ντε... Στα άλλα ΠΕΑ δεν κοιτάω νομιμότητα, παρά μόνο υπάρχουσα κατάσταση, αλλά στο εξοικονομώ πρέπει να το κοιτάμε και αυτό.

Βρήκα από συμβολαιογράφο (τελευταίο καταφύγιο) μια κάτοψη της σύστασης που θα πάρω αύριο, αν δεν συμπίπτει με την πραγματικότητα θα γελάσουμε. :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

παιδια να ρωτήσω επειδή δεν έχω κάν ασχοληθεί με Αθηνα. Μια άδεια του 72 προσθήκης Γ- Δ ορόφου στην Αθηνα , Ν. Κόσμο , οδος Λαγουμιτζή που θέλω να μαζέψω τα πάντα απο τον φάκελο για να ακολουθήσει λόγω εξοικονομώ η ΗΤΚ που πρέπει να κάνω αίτηση? Ηλεκτρονικά την κάνω εδώ? https://eservices.cityofathens.gr/

Και πώς τα παίρνω τα αντίγραφα και απο ποιά διεύθυνση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.