Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός δικτύου sprinkler


ANEMONA

Recommended Posts

αν καποιος εχει εμπειρια με μελετη sprinkler με το νεο προτυπο 12845 (με χρηση λογισμικου ή με το προυπολογιζομενο) θα ηθελα βοηθεια

νομιζω οτι προκυπτουν αρκετα μεγαλυτερα νουμερα τοσο στις αντλιες οσο και στη δεξαμενη αποθηκευσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα..


Σε υφιστάμενο ξενοδοχείο που έχει ήδη  αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης (συστημα καταιονητηρων με sprinklers) 30ετίας απο το οποίο οπως καταλαβαινετε διακρίνω μόνο τα sprinklers και οχι τις σωληνωσεις που βρίσκονται μεσα στην ψευδοροφη κληθηκα να κανω καινουρια μελετη, Στον κατω χωρο στεγαζεται χωρος συναθροισης κοινου που εξυπηρετει το ξενοχειο (αιθουσα πρωινου κτλ). Η πυροσβεστικη μου ζηταει τεχνικη περιγραφη μονιμου συστήματος ( το οποιο δεν υπηρχε στο φακελο της) αλλα εγω δεν εχω ιδεα τι γινεται.. Τι μπορώ να κανω? Υπαρχει καποια προτυπη μελετη? οποιος γνωριζεις παρακαλω να με βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν εχει τακτοποιηθει αλλα η οικοδομικη αδεια ειναι το '85. Πληθυσμος μου βγαινει 107 ατομα. Η πυροσβεστικη ζητησε να μελετησω αυτον τον χωρο ξεχωριστα ως συναθροισης κοινου. Στην αδεια ειναι δηλωμενο υπογειο αλλα ειναι ισογειο. Η πυροσβεστικη το κοιτα σαν ισογειο ειπε για λογους που δεν καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε μια αντίστοιχη περίπτωση με νέο όμως κτίριο (μετά το '88) με ΧΣΚ στο υπόγειο και μας ζήτησαν νέες μελέτες για όλο το κτίριο. Και σε μας είχε ήδη sprinklers παντού (και στο υπόγειο). Ανασηκώσαμε σε αρκετά σημεία τις ψευδοροφές για να δούμε αν οι παλιές μελέτες υλοποιήθηκαν. Την περισσότερη φασαρία την είχαμε λόγω αλλαγών των διαστάσεων του κτιρίου σε σχέση με την άδεια, όπου χρειαστήκαμε προσαρμογή των σωληνώσεων στη νέα πραγματικότητα. Ελπίζω να ζήτησες καλή αμοιβή..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ζητησει ακομα...αλλα δε νομιζω να προτιθεται να κανει οποιαδηποτε αλλαγη..Το θεμα ειναι οτι δεν υπηρχε μελετη εξαρχης στην πυροσβεστικη υπηρεσια και δεν ξερω αν πρεπει να κανω εγω καινουρια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει συγκεκριμένο όριο ταχύτητας νερού στις σωληνώσεις για τα sprinkler νερού? Στο ΜΥΠΔ νομίζω είναι 5m/s? 

Για να το δηλώσω στο πρόγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Στο ανανεωμένο ΕΝ 12845:2015 δε νομίζω να έχω κάπου διαβάσει για όρια ταχύτητας στις σωληνώσεις. Θα το κοιτάξω και θα σου πω. Αλλά όλα στον υπολογισμό πάνε με την παροχή και τον τύπο Q = K √(P). Δήλωσε 5 και αν σου δώσει επάρκεια έχει καλώς.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Στο ανανεωμένο ΕΝ 12845:2015 δε νομίζω να έχω κάπου διαβάσει για όρια ταχύτητας στις σωληνώσεις. Θα το κοιτάξω και θα σου πω. Αλλά όλα στον υπολογισμό πάνε με την παροχή και τον τύπο Q = K √(P). Δήλωσε 5 και αν σου δώσει επάρκεια έχει καλώς.

Καλησπέρα,

Τι εννοείται, αν μου δώσει επάρκεια? 

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2023 at 4:43 ΜΜ, THEFHMMY said:

Τι εννοείται, αν μου δώσει επάρκεια? 

Ξέχνα το. Η απάντηση επ' αυτού που ρώτησες είναι: άνω όριο ταχύτητας νερού στον ελεγκτή ροής 6 m/s και σε όλα τα άλλα μέρη του κυκλώματος 10 m/s.

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.