Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσανατολισμός με δύο γνωστά σημεία κ εμπόδιο ανάμεσα τους


Tom

Recommended Posts

Έχω ενα Topcon GPT 9003M και έχω τις συντεταγμένες από δύο σημεία τα οποία όμως δεν φαίνονται το ένα από το άλλο, οπότε δεν μπορώ να προσανατολιστώ με τον απλό τρόπο. Ξέρω ότι εφόσον γνωρίζω δύο σημεία μπορώ να βρω και τις συντεταγμένες 3ου σημείου που "βλέπει" τα άλλα δύο. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό με το συγκεκριμένο όργανο. Ευχαριστώ παίδες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι θέμα οργάνου. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ανέβεις στα γνωστά σημεία (πχ Α και Β) και απο κει να ψάξεις απο το καθένα άλλο ένα γνωστό σημείο (πχ Γ, Δ) δηλ., συνολικά 4 γνωστά σημεία. Στη συνέχεια θα μετρήσεις τις γωνίες μεταξύ ας πούμε του Α καιΓ και του σημείου που θέλεις. Θα κάνεις το ίδιο με το άλλο σημείο (είσαι στο Β και μηδενίζεις στο Δ) και τελικά υπολογίζεις την θέση του άγνωστου σημείου σου Μ! Ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Tο όργανο αυτό έχει την επιλογή οπισθοτομία ή resection, μπορείς μέσω αυτής της εφαρμογής. Στήνεσαι κάπου απ' όπου βλέπεις τα 2 γνωστά σημεία και επιλέγεις οπισθοτομία. Πρέπει να έχεις περάσει στο όργανο τις συντεταγμένες των δύο σημείων. Παίρνεις μέτρηση με απόσταση και για τα δύο σημεία και μετά σου υπολογίζει συντεταγμένες και σου δίνει και την ακρίβεια με την οποία υπολογίστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πηγαίνεις στο Menu της χάραξης (layout) και ιδρύεις νέο σημείο από "οπισθοτομία- resection" από 2 σημεία με μετρήσεις και αποστάσεων (αν βέβαια μπορείς να τα μετρήσεις από το 3ο σημείο). Τα παραπάνω τα κάνει το δικό μου Topcon GPT3005N (που έχει λιγότερες δυνατότητες από το δικό σου)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι θέμα οργάνου. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ανέβεις στα γνωστά σημεία (πχ Α και Β) και απο κει να ψάξεις απο το καθένα άλλο ένα γνωστό σημείο (πχ Γ, Δ) δηλ., συνολικά 4 γνωστά σημεία. Στη συνέχεια θα μετρήσεις τις γωνίες μεταξύ ας πούμε του Α καιΓ και του σημείου που θέλεις. Θα κάνεις το ίδιο με το άλλο σημείο (είσαι στο Β και μηδενίζεις στο Δ) και τελικά υπολογίζεις την θέση του άγνωστου σημείου σου Μ! Ουφ!

 

Φίλε Pano ευχαριστώ για την απάντηση. Στην προκειμένη περίπτωση αν μπορούσα να βρω 4 γνωστά σημεία δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, γι΄αυτό προσπαθώ να βρω λύση μόνο με αυτά τα δύο γνωστά.

 

George_Topo και P_Haraxis αυτό νομίζω θα μου λύσει το πρόβλημα,δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά νομίζω αυτό είναι. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και παει καιρος..Δεν χρειαζεται να ανεβεις στα γνωστα σημεια.Το προβλημα ονομαζεται ¨προβλημα απροσιτης βασης (Hansen)" και η λυση του ειναι στην σελιδα 93 του Βλαχου(τομος Β).Αν καποιος δεν το εχει ας ζητησει περιγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ειναι απλό . Ουσιαστικά εχεις μετρήσει τις αποστάσεις ενός αγνώστου σημείου απο 2 γνωστά. Το αγνωστο σημείο βρίσκεται στην τομή δύο κύκλων .

Η μέτρηση της γωνίας δίνει εναν επι πλέον έλεγχο.

Οπως φαίνεται τώρα με τους γεωδ. σταθμούς θα ξεχάσουμε την τοπογραφία .

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

η διαδικασία περιγράφεται ως πλευροτομία ή εμπροσθοτομία με μήκη

πρός τα δύο γνωστά σημεία απο το άγνωστο (στάση) μετράμε μήκη και επιπλέον την περιεχόμενη γωνία επομένως υπάρχει επίλυση

η μέθοδος Hansen πρέπει να αποφεύγεται. έχει πού μεγάλη σημασία η γεωμετρία του τετραπλέυρου και το μήκος της βάσης που μετράμε συνήθως τα αποτελέσματα είναι μη ικανοποιητικά και συνίσταται η ΜΗ εφαρμογή της

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.