Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμογέφυρες ισογείου προς υπόγειο ΜΘΧ


zio7

Recommended Posts

Οχι δεν νομίζω ότι πρέπει να τα αφαιρέσεις τα 2μ από τα 6μ. Γιατί πιστεύω ότι δημιουργούνται σε κείνη τη θέση 2 ειδών θερμογέφυρες.

 

Για την 4Μ μη με ρωτάς, βγάζω καντήλες.........

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις για την 4Μ, όλα όσα βγάζει έλεγχο θέλουν... Για δές λίγο και αυτό

 

12. Ανωκάσι/κατωκάσι κουφώματος (ΤΟΤΕΕ 2 / πιν. 15)

Ψ [W/(mK)]

4 κατωκάσι σε πλάκα(1) ±0,00

(1) Οι γραμμικές απώλειες της διατομής έχουν ήδη υπολογιστεί στις θερμογέφυρες δαπέδου σε ενδιάμεσο όροφο ή/και δαπέδου σε εσοχή.

 

Άρα σύμφωνα με το παραπάνω σε πόρτες και μπαλκονόπορτες δεν βάζουμε κατωκάσι? Και οι θερμογέφυρες ΑΚ-15 εως ΑΚ-21 που αναφέρονται? Επίσης οι θερμογέφυρες ΑΚ-15 εως ΑΚ-21 απο κάτω έχουν θερμαινόμενο χώρο ενώ στην περίπτωση μου έχω ΜΘΧ, ποιά βάζω?

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις δεν το είχα ποτέ προσέξει. Η αλήθεια είναι ότι η χρήση της <<απλοποιητικής>> μεθόδου (αυτό τώρα το μπέρδεμα πως το καταλάβαν σαν απλοποίηση.. είναι μυστήριο) θέλει προσοχή.

Αν συγκρίνεις τις ΑΚ-15 έως ΑΚ-21 με τις θερμ. σε ενδιάμεσο δάπεδο υπάρχει μια μικρή διαφορά.

 

Ισως όμως και να είναι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνεις τις ΑΚ-15 έως ΑΚ-21 με τις θερμ. σε ενδιάμεσο δάπεδο υπάρχει μια μικρή διαφορά.

 

Τι εννοείς?

 

"κατωκάσι σε πλάκα(1) ±0,00" οπότε που χρησιμοποιούνται οι θερμογέφυρες ΑΚ-15 έως ΑΚ-21? Πολύ μπέρδεμα αλλα νομίζω στα υπερσεμινάρια θα μας λυθούν όλες αυτές οι απορίες :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να λυθεί καμιά απορία δική μας. Στις περισσότερες περιπτώσεις ίσως οι εκπαιδευτές μάθουν κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που μελετώ έβαλα όλο το μήκος της θερμογέφυρας προς πυλωτή (μισή προς ΜΘΧ και μισή προς ΕΠ) συν την θερμογέφυρα ΑΚ-16. Έτσι επιλέγω την χειρότερη περίπτωση οπότε θεωρώ οτι και κάτι άλλο να ισχύει τελικά, θα είναι καλυτερο απο αυτο που επιλέγω...

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

.....Λοιπόν σε τοίχο 6μ με μπαλκονόπορτα 2μ ( προς υπόγειο ΜΘΧ) έχω έστω ΔΠ-11: 6μ * 0.65 = 3.9 W/K και βάζω 1.95 W/K προς ΕΠ και 1.95 W/K προς ΜΘΧ ( με μειωτικό συντελεστή) και συγχρόνως βάζω κατωκάσι έστω ΑΚ-16: 2μ * 1.40 = 2.80 W/K προς ΕΠ.

 

Μήπως όμως θα έπρεπε να αφαιρέσω απο τα 6μ θερμογέφυρας ΔΠ-11 τα 2μ μπαλκονόποτρας?

Στην 4Μ μπορώ να βάλω 3μ ΔΠ-11 προς ΕΠ και 3μ προς ΜΘΧ?

 

Στο μήνυμα #5 λέω πως καταχωρείς και στις δύο καρτέλες ολόκληρο το μήκος της θερμογέφυρας. Ούτε μειωτικοί συντελεστές ούτε τίποτα.

Το κάνει το πρόγραμμα μόνο του εφόσον έχεις τσεκάρει την αντίστοιχη επιλογή. Ξαναδιάβασε το σε παρακαλώ.

 

Ο Ηλίας με το δίκιο του βγάζει καντήλες σχετικά με την 4Μ και τις λοιπές εταιρείες...

 

Και με την ευκαιρία σε παραπέμπω σε μια απάντηση του -σε άλλο τόπικ- που μου φαίνεται λογική, σχετικά με το αν αφαιρείται ή όχι το κατωκάσι, όταν γίνεται χρήση των πινάκων 16 και όχι 15.

Link to comment
Share on other sites

Στο μήνυμα #5 λέω πως καταχωρείς και στις δύο καρτέλες ολόκληρο το μήκος της θερμογέφυρας. Ούτε μειωτικοί συντελεστές ούτε τίποτα.

Το κάνει το πρόγραμμα μόνο του εφόσον έχεις τσεκάρει την αντίστοιχη επιλογή.

 

Έτσι το έκανα στο υπολογιστικό όμως της 4Μ όχι στο σχεδιαστικό, απλά έβαλα το μισό μήκος. Για κατωκάσι προς ΜΘΧ μπορώ να βάλω το ΑΚ-16?

Link to comment
Share on other sites

zio, να σου προτείνω κάτι αλλά να μείνει μεταξύ μας.

Βγάλε την μελέτη με τα κατωκάσια μέσα. ΑΚ-16 ή ότι έχεις στο ανωκάσι ή ότι νομίζεις ότι ταιριάζει. Βγάλε τα αποτελέσματα. Αν για την τρίχα, έχεις πρόβλημα στην θερμομονωτική επάρκεια, βγάλτα έξω και ισχύει ότι γράφεις στο #12. Μην ανησυχείς. Καμιά δεκαριά άτομα σε όλη την Ελλάδα ασχολούμαστε μ' αυτό.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από μια μικρή έρευνα έμαθα ότι αν βάλεις το κατωκάσι, το βγάζεις σαν μήκος από τη θερμογέφυρα δαπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.