Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατί το ΤΣΜΕΔΕ έχει μείνει εκτός ΕΟΠΥΥ?


agrafiot

Recommended Posts

Με την θεσμοθέτηση του ΕΟΠΥΥ κάποιες διαδικασίες έχουν απλουστευτεί. Το ΕΤΑΑ (ΤΣΜΕΔΕ) γιατί έχει μείνει εκτός?

π.χ τώρα πια στα ιδιωτικά μαιευτήρια οι ασφαλισμένοι του ΕΟΠΥΥ δεν θα πληρώνουν παρά μια μικρή συμμετοχή της τάξης των 500-600 ευρώ, και ούτε γραφειοκρατία ούτε τιποτα. Τρέχει το ιδιωτικό μαιευτήριο και πληρώνεται από τον ΕΟΠΥΥ, αντί να τρέχει ο ασφαλισμένος.

 

Αυτό το γ@&*μένο το ΤΣΜΕΔΕ τί στο διάολο κάνει??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς το παρόν παιδιά , προς το παρόν .

Ολα σε ένα σε λίγο .

 

Σήμερα είναι μέσα ΙΚΑ , ΟΑΕΕ , Δημόσιο και ΟΓΑ , δηλαδή όλα τα μεγάλα .

Μέχρι το 2017 θα μείνουν μόνο ΙΚΑ , ΟΑΕΕ και ΟΓΑ . Κάντε μιά αναζήτηση . Είναι όλα γραμμένα .

Link to comment
Share on other sites

Συντομα θα μπει, θα το βαλουν εστω κι αν εμεις το θελουμε ή δεν το θελουμε.

Ειχε αυξηση της φαρμακευτικης δαπανης διαβασα για το 2011. Κατι που η Τροικα δεν το θελει.

Το καλο θα ειναι η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση για να μην γινονται κομπινες.

Σχετικα με τον ΕΟΠΥΥ δεν ξερω. Ακομα οσοι απο ΙΚΑ ΟΑΕΕ ΟΓΑ μπηκαν εκει ψαχνονται οπως ψαχνονται και τα αντιστοιχα ταμεια ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά, είμαι έγκυος και ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΑΑ δηλαδή. Σήμερα πήγα στο φαρμακείο για να πάρω τα φάρμακα που χρειάζομαι για την εκγυμοσύνη. Με ενημέρωσαν (ο φαρμακοποιός) ότι από 1 Μαρτίου 2012 τα φαρμακεία παύουν να εκτελούν συνταγές του ΤΣΜΕΔΕ λόγω του ότι δεν είναι στο ΕΟΠΥΥ. Αναγκάστηκα να πληρώσω 51 ευρω σήμερα για κάτι το οποίο μέχρι χτες ήταν αυτονόητα δωρεάν και εννοείται για κάτι που έχω ήδη πληρώσει μέσω των εισφορών. Τηλεφωνώ στο ΕΤΑΑ για ενημέρωση επί του θέματος, αλλά το τηλέφωνο είναι επί 2 ώρες κατειλημμένο...

 

Ξέρει κανείς αν πρέπει να θεωρώ πλέον δεδομένο ότι δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνω στον γιατρό μου για συνταγογράφηση και να πηγαίνω κατευθείαν στο φαρμακείο!!?!? Και τέλος πάντων γιατί στο καλό πληρώνουμε εισφορές? Ειδικά τώρα που εγκυμονώ, τα φάρμακα ήταν το μοναδικό πράγμα που μου παρείχε το σκ@τοΕΤΑΑ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για να πάρεις τα χρήματα πίσω, πρέπει να πας αυτοπροσώπως στο ΕΤΑΑ με βιβλιάριο, συνταγολόγιο και αποδείξεις, όπως παλιά. Δυστυχώς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.