Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διευκρινίσεις - Προσθήκες ΤΟΤΕΕ, Νέες εκδόσεις ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


praxitelis

Recommended Posts

ας περιμένουμε όμως μέχρι και να αλλάξει και το λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ με τα νέα δεδομένα. Σίγουρα θα βγει νέα έκδοση αφού αλλάζουν πολλά (χρήσεις, κτίριο αναφοράς ,κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Εγω που προλαβα και τις εφαρμοσα παντως σε ΠΕΑ που εξεδοθη μια ωρα πριν, εχω να δηλωσω οτι τα πραγματα αλλαζουν δραματικα σε περιπτωσεις υπερδιαστασιολογησης λεβητων σε αμονωτες πολυκατοικιες μιας και πλεον εξαφανιζονται εκεινες οι χαωδεις διαφορες αναμεσα στα τοποθετημενα και αυτα που θα επρεπε να μελετηθουν

Για την ακριβεια με υπερδιαστασιολογηση μου βγηκε απαιτηση 240kW λεβητας και ειχα τοποθετημενο 145kW!

 

Αντιστοιχα πιστευω ξεκαθαριζεται λιγακι το τοπιο με τους αυτοματισμους και τις αντισταθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται πλησιάζουν οι εξετάσεις των ενεργειακών επιθεωρητών...θα ήταν γελοιο να μας εξετάζανε για κάτι που επίσημα δεν έχει εγκριθεί....

 

Αλήθεια η ΤΟΤΕΕ 20701-5 Βιοκλιματικός σχεδιασμός κτηρίων τι απέγινε?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το παρόν και δημοσίευσα και στην κατηγορία ΝΕΑ.

 

Εγώ πάντως έχω απορία...αφού δεν έχει βγει νέα εκδοση του προγράμματος ΤΕΕ είναι σωστό να τις εφαρμόζουμε? Π.χ. αλλάξανε οι απαιτήσεις σε νωπό αέρα για τριτογενή τομέα. Το Κ.Α. όμως θα πηγαίνει με τα παλιά δεδομένα στο πρόγραμμα. Για παράδειγμα τα καφενεία από 56μ3/ώρα / μ2 πήγανε στα 20μ3/ώρα / μ2. Είναι σωστό να βάζουμε νέα δεδομένα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

πρέπει πρώτα να αλλάξει το λογισμικό και μετά να τα εφαρμόσουμε. Οι αλλαγές είναι τεράστιες και όποιος τις εφαρμόζει από τώρα βγαίνει σαφώς σε πλεονεκτηκότερη θέση αφού το κτίριο αναφοράς δεν έχει ενημερωθεί ακόμα με τα νέα data.

Link to comment
Share on other sites

στο φωτισμο βγαινει σε δυσμενεστερη θεση αν δεν αλλαξει το λογισμικο αμεσα

 

και τι ωραια εννοια ειναι αυτη της "πυκνοτητας ισχυος φωτισμου"

ειτε γυμνος λαμπτηρας, ειτε σκαφακι, ειτε παραβολικο στον αγιο παντελεημονα

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικες οι διευκρινήσεις πήραν φεκ

http://www.et.gr/ind...mid=109&lang=el

ΦΕΚ B 1413 - 30.04.2012

 

Δεν μπόρεσα να βρω τέτοιο ΦΕΚ στην παραπομπή. Είναι το σωστό;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Βάλε στην αναζήτηση ημερομηνία 03.05.2012

 

Το link πάντως είναι http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEbA_BZxkczbHdtvSoClrL89ciLegIW2m4liYHTRwL0-OJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnT00MHhcXFRTsToK6vtalsYj-n_Q8zmf6k5BNgP4MWE66zXJheKsWVSI.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.