Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση πιστοποιητικού πυροπροστασίας χωρίς αυτοψία - Π.Δ.13


lefterism

Recommended Posts

Πιστεύω πως ο κάθε μηχανικός ως άτομο-μονάδα μπορεί να μπαίνει στο forum και να μας λέει την προσωπική του άποψη, που για κάποιους είναι ορθή και για άλλους λανθασμένη

 

Τώρα, δεν μπορεί να μπαίνει κάποιος με τρείς ιδιότητες

του μηχανικού

του εκπρόσωπου ιδιωτικής εταιρίας

του εκπρόσωπου αφιλοκερδούς ιδιωτικής εταιρίας

 

Και να εκφράζει γενικότητες και να θεωρεί κιόλας ότι μιλά εκ μέρους των μηχανικών

 

Θες να μας κάνεις μια ενημέρωση για το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ καλώς

Εγώ δεν έχω πρόβλημα

Κάνε την ενημέρωση ως MANAGER και πες μας την προσωπική σου γνώμη ως Ανδρέας εκπροσωπώντας τον εαυτό σου

 

ΥΓ το κείμενο που βρίσκεται στο link είναι πολύ πιο προσεγμένο από το δελτίο τύπου που δημοσίευσες ως MANAGER

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν κάποιος διαβάζει για ΕΠΕ, ΑΕ, ΕΕ, ΟΕ και όποιας άλλης νομικής μορφής εταιρεία, ο νους του πάει σε μια εταιρεία που σκοπό έχει το κέρδος.

Αν δεν είναι αυτό τότε γιατί όχι ένας μη κερδοσκοπικός σύλλογος;

 

Φυσικά και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του αλλά τουλάχιστον εμένα δεν με έπεισες για το αγνό των προθέσεων μιας ΕΠΕ.

Ανεξάρτητα όμως απ' αυτό, σε κάθε προσπάθεια δική σας και όχι μόνο για να διορθωθούν κακώς κείμενα στη χώρα μας και στη λειτουργία του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα θα είμαστε όλοι πιστεύω αρωγοί.

Οι όποιες επιφυλάξεις υπάρχουν όταν αισθανόμαστε ότι εμπλέκονται επιχειρηματικά συμφέροντα και κάποιοι πάνε να βγάλουν λεφτά από την όλη υπόθεση. Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος. Αυτή όμως η εντύπωση μου δόθηκε.

 

Πέρα από την επιχειρηματική ή όχι λειτουργία της εταιρείας σας ή όχι δεν είδα να σχολιάζονται οι θέσεις μου για τον έλεγχο των εγκαταστάσεων όχι από ελεγκτές αλλά από τους ίδιους τους ελεγχόμενους.

 

Υπογραφή: Ένας που "φωνάζει" αλλά δεν καταπίνει. Μα είναι δυνατόν με τέτοιες εκφράσεις να θέλεις να γίνει διάλογος;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την ενημέρωση ως MANAGER και πες μας την προσωπική σου γνώμη ως Ανδρέας εκπροσωπώντας τον εαυτό σου

 

Μια διευκρίνηση που πρέπει να γίνει.

Ο ΜANAGER και εγώ δεν είμαστε το ίδιο πρόσωπο.

Απλώς συμμετέχω στη προσπάθεια του Ελληνικού Δικτύου Ασφαλούς Πυροπροστασίας.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την επιχειρηματική ή όχι λειτουργία της εταιρείας σας ή όχι δεν είδα να σχολιάζονται οι θέσεις μου για τον έλεγχο των εγκαταστάσεων όχι από ελεγκτές αλλά από τους ίδιους τους ελεγχόμενους.

 

Χάρη,

 

κατ' αρχήν πιστεύω ότι η υπογραφή του Μηχανικού σε μια μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας, πρέπει να είναι εγγύηση για την πληρότητα και ορθότητα όλων όσων περιλαμβάνονται σε αυτήν.

 

Η υπογραφή του σε μία υπεύθυνη δήλωση, επιβεβαιώνει ότι όσα μελέτησε ο ίδιος ή κάποιος άλλος Μηχανικός, εφαρμόσθηκαν στο ακέραιο και λειτουργούν καλώς, αφού πρώτα έκανε τον απαραίτητο έλεγχο.

 

Η υπεύθυνη δήλωση αυτή δεν θεωρείται έλεγχος του Μηχανικού στον ίδιο αλλά δηλώνει ότι έκανε αυτό που έπρεπε.

 

Έως σήμερα, ο έλεγχος που γίνεται απο Αξιωματικούς του ΠΣ από τις περιφερειακές υπηρεσίες, γίνεται σε όλες τις εγκαταστάσεις αλλά χωρίς να υπάρχει η απαραίτητη τεχνογνωσία σε αυτούς. Σε βεβαιώ ότι αυτόν τον έλεγχο τον θεωρούν πάρεργο και μη έχοντας εκπαιδευτεί για το σκόπό αυτόν, ο έλεγχος που κάνουν είναι ελιπής, με αποτέλεσμα να ''περνάνε'' απαρατήρητα κακοτεχνίες και λάθη που αλλοιώνουν εντελώς την αποτελεσματικότητα των εγκατεστημένων συστημάτων.

 

Τα πιο πάνω τα έχουν κάνει γνωστά στο αρμόδιο Υπουργείο Ανάπτυξης, που απ΅ότι ξέρω απάντηση σαφή δεν πείραν ποτέ.

 

Ο έλεγχος που θα γίνεται έστω και δειγματολειπτικά, θα γίνεται απο άρτια εκπαιδευμένους Αξιωματικούς - Μηχανικούς του ΠΣ, απο κεντρικές υπηρεσίες και θα λογοδοτούν σε συγκεκριμένη υπηρεσία του Αρχηγείου του ΠΣ.

 

Έτσι το ερώτημα δεν είναι του ποιός θα κάνει τον έλεγχο, γιατί τον έλεγχο πάλι η ΠΥ θα τον κάνει, αλλά το αν είναι προτιμότερος ένας έλεγχος όλων των εγκαταστάσεων απο τοπικά ανεκπαίδευτους και χωρίς τεχνογνωσία Αξιωματικούς τυς ΠΥ ή απο εκπαιδευμένους Αξιωματικούς που είναι Μηχανικοί και σε ομάδες που λογοδοτούν στο Αρχηγείο του ΠΣ, κάνουν δειγματολειπτικούς ελέγχους των πυροσβεστικών εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος πετάει το μπαλάκι των ευθυνών στον ιδιώτη μηχανικό. Αυτό καταλαβαίνω και το βλέπω σαν επέκταση της κρατικής πολιτικής που ισχύει στον χώρο της οικοδομής.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.

Καταρχήν άλλο μελέτη κι άλλο επίβλεψη.

Η μελέτη ελέγχεται και θα ελέγχεται από την Πυροσβεστική.

Όσο αφορά την επίβλεψη.

Ελεγχόμενος είναι ο ιδιώτης μηχανικός που έκανε την επίβλεψη, δηλαδή ο επιβλέπων μηχανικός.

Ελέγχων γίνεται με τα νέα μέτρα ο επιβλέπων που με μια απλή Υπεύθυνη Δήλωση έχει ξεμπερδέψει από τον έλεγχο και έτσι βασιζόμαστε στην τιμιότητά του κάθε επιβλέποντα.

Άρα ελεγχόμενος και ελέγχων είναι ο ίδιος.

 

Γιατί να μπαίνουμε σ' αυτό το δίλημμα που θέτεις δηλαδή έλεγχος στο 10% των περιπτώσεων και καλός έλεγχος ή έλεγχος στο 100% και κακός έλεγχος. Η λύση στο πρόβλημα θα ήταν να εκπαιδευτούν οι ελεγκτές της Πυροσβεστικής για να κάνουν καλούς ελέγχους. Αν αυτό δεν είναι δυνατό τότε δε σωζόμαστε από τον μη έλεγχο που θα ισχύει από τις υπεύθυνες δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος πετάει το μπαλάκι των ευθυνών στον ιδιώτη μηχανικό. Αυτό καταλαβαίνω και το βλέπω σαν επέκταση της κρατικής πολιτικής που ισχύει στον χώρο της οικοδομής.

 

Άρα ελεγχόμενος και ελέγχων είναι ο ίδιος.

 

Η λύση στο πρόβλημα θα ήταν να εκπαιδευτούν οι ελεγκτές της Πυροσβεστικής για να κάνουν καλούς ελέγχους.

 

Στα bold +1 δις !!!!

 

Στο άλλο .......να προτείνω να πάει κάποιος μια βόλτα εως την Πειραιώς και να κόψει δύο βόλτες στην ΠΥ να δει πως περνάνε το χρόνο τους τα παιδιά στους ορόφους........

 

Και ωριμάζει το whiskey στο Τενεσί !!

 

Οι πρωταθλητές στο βόλευ και το τάβλι ξάφνου αποποιούνται και αυτή την ευθύνη καθώς βλέπεις έχουν πολύ δουλειά από το να μας σώζουν από τις πυρκαγιές, να έχουμε πράσινο και να μην πεθαίνουν άνθρωποι.

 

Ρε ούστ

 

Και κατάλαβα τι πρόκειται να συμβεί και ξέρω τι μου γίνεται......

 

 

Αλλά αυτό το ΤΕΕ τι κάνει ρε παιδί μου ?

 

Μην μου απαντήσει κανείς.....περαστικός ήμουν από το τόπικ. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που ίσως να είναι σχετικό με το θέμα; Για την έκδοση άδειας λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος χρειάζεται :”Υπεύθυνη δήλωση μηχανολόγου μηχανικού αντί της βεβαίωσης Πυροσβεστικής υπηρεσίας ότι το κατάστημα πληρεί όρους και προϋποθέσεις της πυρασφάλειας...”. Σε επικοινωνία με την πυροσβεστική μου είπαν ότι δεν χρειάζεται μελέτη ενεργητικής. Εγώ όμως είμαι καλυμμένος; Ή αργότερα μπορούν να μου πουν ότι βεβαίωσα για κάτι που δεν υπήρχε μελέτη. Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να με διαφωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Στο είπαν εγγράφως;

Αν όχι τότε μάλλον δεν είσαι καλυμμένος και μπορούν αργότερα να σου πουν ότι χρειάζονταν μελέτη ενεργητικής.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,τηλεφωνικος μου το είπαν.Ότι έχουν απλοποιηθεί οι διαδικασίες και δεν χρειάζεται,χωρίς όμως να με παραπέμψουν σε κάποιο έγγραφο.Μάλλον πρέπει να πάω από εκεί και να το ψάξω λίγο.Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.