Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έκδοση πιστοποιητικού πυροπροστασίας χωρίς αυτοψία - Π.Δ.13


lefterism

Recommended Posts

σκευτείτε και τον δόλιο τον Παυλόπουλο : πού να τα βρει τα επιπλέον χρήματα για να συστήσει νέο φορέα ελέγχου ; ; ;

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Πες μου ότι αστειεύεσαι βέβαια.....

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τον Νεημαράκη θα αστειευόμουνα ,, για τον Παυλόπουλο όμως ... τον λυπάμε . Ποιός είναι ; ο σούπερμαν ; Τρία υπουργεία δεν είναι και λίγα ... Όταν μάλιστα και το ταμείο είναι μείον , τότε ... Βέβαια , θα μου πείτε , τώρα άλλαξαν τα πράγματα στη χώρα . Τώρα παρετήθηκε ο Ρουσόπουλος . Τώρα όλα θα ξαναβρούνε το ρυθμό τους ! Ναι , βέβαια , έτσι πρέπει να είναι .

 

Χμμμ ... Μάλλον καλά θα κάνω να το βουλώσω :) πρωτού κατηγορηθώ για πολιτικη συζήτηση :D .

 

Υ.Γ. : Όταν ανέλαβε η προηγούμενη κυβέρνηση (πάλι η ΝΔ) , θυμάμαι ο Παυλόπουλος ήταν ένα πολύ ευδιάθετος και χαρωπός άνθρωπος . Έδειχνε λίγο ... πώς να το πω ; Σαν μικρό αθώο παιδάκι που ακόμα δεν είχε ζήσει τα δύσκολα της ζωής . Τώρα πια , δείχνει πολύ κουρααμένος :( . Θα τον έφαγε η κούραση να πολεμάει τα μεγάλα συμφέροντα . Πρέπει να είναι από τους λίγους που κρατάνετο όνομά τους καθρό . Λυπήθηκα όταν ο κλήρος έπεσε σε αυτόν να ανακοινώσει πως η ΝΔ θα απουσιάσει από τη ψηφοφορία για την Εξεταστατική Επιτροπή . Θα μου πείτε "ποιός κλήρος ;" . Σίγουρα , εξαιπίτηδες τον βάλανε αυτόν διότι είναι ο πιο καλόβουλος και ανένας άλλος δεν ήθελε να το κάνει (ο ίδιος ο πρώτος-υπουργός την είχε κάνει Λούης) .

Ώπα , νά-τα μας ! Πάλι πήρε το στόμα μου φωτιά . Ας βάλω εδώ μία τελεία, διότι όταν αρχίζω τα πολιτικά , δεν τελειώνω ...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ήταν ο καθείν αρμόδιος . Ωστόσω , μιας και το έφερε η κουβέντα , να ρωτήσω κάτι :

Κυκλοφόρησε η φήμη πως αυτό έγινε επειδή σε μεγάλες πόλεις , όπως η Αθήνα , ήταν πολύ δύσκολο για τους ιδιοκτήτες να βγάλουν Πιτοποιιτικό . Έπρεπε ή να περιμένουν πάρα πολύ καιρό ή να λαδώσουν για να το πάρουν . Οπότε η μέθοδος των Υ. Δηλώσεων ήταν ουσιαστικά ένας τρόπος να τελειώνουν καμιά φορά . Εϊναι αλήθεια ;

Link to comment
Share on other sites

Χα!!!

Για τον ίδιο λόγο καταργήθηκαν οι αυτοψίες από υπαλλήλους της πολεοδομίας με το πέρας των οικοδομικών εργασιών και το μπαλάκι της ευθύνης το πήραν εξ' ολοκλήρου οι ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί.

Πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι.

Δηλαδή δεν μας ενδιαφέρει ούτε η ασφάλεια ούτε η τήρηση της νομοθεσίας αλλά α) το πως θα αποποιηθούμε τις ευθύνες μας ως δημόσιο και β) πως θα κλείσουμε τα στόματα των ιδιωτών που διαμαρτύρονται δικαίως μπορώ να πω. Απ' το μυαλό κανενός δεν πέρασαν ιδέες για την καταπολέμηση των φαινομένων διαφθοράς και χρηματισμού δημοσίων υπαλλήλων και βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών απ' τις πολεοδομίες;

Τελικά, ή εγώ είμαι πολύ έξυπνος ή οι διοικούντες στα υπουργεία είναι πολύ βλάκες. Και επειδή δε νομίζω να συμβαίνει ούτε το ένα ούτε το άλλο καταλήγω στο συμπέρασμα ότι όλα είναι θέμα πολιτικής βούλησης και εκεί είναι η διαφορά μου/μας από τους διοικούντες και όλους όσους επωφελούνται της υπάρχουσας κατάστασης που δίνει το δικαίωμα στον καθέναν να μιλάει για Ελλαδιστάν, μπανανία κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω την πρώτη εκδοχή , αλλά είμαι σίγουρος για τις δύο τελευταίες (βλακίμεια και εξεπίτηδες) . Ιδίως την τελευταία . Όλα στο τέλος ανάγονται στις ψήφους . Δεν είμαστε παρά περπατούσες ψήφοι ...

(βούλωσ'το εαυτέ μου , μην παρασύρεσε πάλι με τα πολιτικά ...) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

βλέποντας την πιο κάτω ιστοσελίδα, διαπιστώνω ότι κάτι πάει να γίνει απο τον ΠΣΔΜΗ.

Το ΤΕΕ και το ΥΠΑΝ δεν βλέπω να κάνουν κάτι ακόμα για τα ''φλέγοντα'' θέματα της πυροπροστασίας.

Βασίλης

 

http://www.firesol.gr/page270.html

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον τελευταίο καιρό πολλοί Μηχανικοί από το forum michanikos.gr επισκέπτονται το site του Ελληνικού Δικτύου Ασφαλούς Πυροπροστασίας

και θέτουν διάφορα ερωτήματα, δημοσιεύουμε σήμερα στο forum την παρούσα επιστολή, προκειμένου να ενημερώνονται εγκαίρως για τις εξελίξεις, όλοι οι Μηχανικοί και κυρίως εκείνοι που ασκούν το επάγγελμά τους ώς στελέχη, στις Τεχνικές Υπηρεσίες Κρατικών και Ιδιωτικών Φορέων.

 

Η πρόσφατη ιστοσελίδα μας http://www.firesol.gr/page270.html συντάχθηκε τον Δεκέμβριο 2008, με αφορμή την τελευταία νομοθεσία πυροπροστασίας, επίσης με αφορμή τα γεγονότα των πυρκαγιών του Δεκεμβρίου 2008 στο Κέντρο της Αθήνας.

 

Τα στοιχεία της ιστοσελίδας, αποδεικνύουν την πολύ μεγάλη καθυστέρηση ή αδιαφορία της Χώρας μας, όχι μόνον στην ορθή λήψη πυροσβεστικών μέτρων στα κτίρια και τις επιχειρήσεις, αλλά και στην ορθή και έγκαιρη συμμόρφωση της με την Κοινοτική Νομοθεσία για την Πυροπροστασία.

 

Σηματοδοτείται ακόμη, η μη έγκαιρη και ορθή αντιμετώπιση των πυρκαγιών που εκδηλώνονται εκτός των κτιρίων για διάφορους λόγους,

λόγω της έλλειψης ενημέρωσης και κατάλληλης παιδείας των Υπευθύνων στην αντιμετώπιση της φωτιάς κατά περίπτωση.

 

Επιθυμούμε και επιδιώκουμε, την άμεση ενημέρωση του κάθε Ενδιαφερόμενου Ελληνα Πολίτη μέσω των Μηχανικών, για το περιεχόμενο της πιο πάνω ιστοσελίδας που φέρει τον τίτλο:

 

Πυροσβεστική Διάταξη 13/2008= Ο Νόμος για την χορήγηση πιστοποιητικού λήψης πυροσβεστικώνμέτρων χωρίς αυτοψία της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας,ήτοι με την νομική ευθύνη του Εγκαταστάτη Μηχανικού και του Χρήστη Εκμεταλλευτή.

Μια επικίνδυνη αλλαγή που πρέπει να επιφέρει την βελτίωση και όχι την κατάλυση.

 

Θεωρούμε ότι κάθε αναφορά, καταγγελία, έγγραφο και νομοθεσία που αναφέρεται, είναι πλήρως κατανοητά στους τεχνικούς αναλυτές,

παρ' όλα αυτά, παραμένουμε στην διάθεση του κάθε Ενδιαφερόμενου, για την παροχή επεξηγήσεων και διευκρινήσεων, αλλά και

για την διενέργεια δωρεάν σεμιναρίων, όπου και όποτε αυτό ζητηθεί.

 

Στόχος μας είναι, να αναβαθμισθεί άμεσα το επαγγελματικό ενδιαφέρον των Μηχανικών για τον Τομέα της Πυροπροστασίας και ωθούμε για την αρμονική συνεργασία των Υπεύθυνων Φορέων στην συγκεκριμένη και κατανοητή νομοθέτηση της ορθής λήψης πυροσβεστικών μέτρων για τα κτίρια και τις επιχειρήσεις, επίσης και της αποτελεσματικότερης πυροσβεστικής επιφυλακής, μέσω της οργάνωσης του κατά περίπτωση προσωπικού πυροπροστασίας.

 

Τελούμε στην διάθεση του κάθε Ενδιαφερόμενου.

 

Από την Εταιρεία Διαχείρισης

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε την ίδια δημοσίευση σε περισσότερα του ενός θέματα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.