Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέος καθορισμός αμοιβών και κρατήσεων επί Ο.Α. (Φ.Ε.Κ. 56Β/25-1-12)


Recommended Posts

Ενα πρακτικό πρόβλημα.

Υποτίθεται ότι οι αμοιβές προκύπτουν μετά από ελεύθερη διαπραγμάτευση.

ΟΜΩΣ η Πολεοδομία απαιτεί ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ και απόδειξη κατάθεσης στην ΕΤΕ.

το ίδιο το ΤΕΕ λέει ότι δεν είναι ακόμα σε θέση για να δέχεται συμφωνητικά για μελέτες αδειών και ότι πρέπει να συνεχίσουμε με ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΛΗΡΩΜΩΝ, για τις άδειες.

 

Ωραία πάμε και βγάζουμε εντολής πληρωμής με ΕΤΑ 750 €, η οποία μπορεί να φτάνει και τις 50.000 για ένα 2ροφο!

 

1)Θα καταθέσουμε 50.000 € στην ΕΤΕ σύμφωνα με την ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ για να περάσουμε τον έλεγχο φορολογικών στην Πολεοδομία????

 

2)Αντε και δεν φτιαχνουμε 2ροφο αλλά ένα ισόγειο 50τμ. Η νόμιμη αμοιβή με ΕΤΑ 750 βγαίνει "μονο" 7.000. Αντε και έχουμε εύκαιρα (λέμε τώρα) 7000 και τα καταθέτουμε στην ΕΤΕ.

Το ΤΕΕ αυτόματα θα κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα. Θα κρατήσει το 2% από τα 7.000 ευρώ = 140 €

 

Όμως η απόφαση του Υπουργού λέει ότι οι κρατήσεις επί των αμοιβών θα υπολογίζονται με ΕΤΑ 112,50.

Αρα το ΤΕΕ πρέπει να πάρει το 2% επί 2.000 ευρω (αμοιβή με ΕΤΑ 112,50) = 40 €

 

μόνο 100€ παραπάνω θα αρπάξει το ΤΕΕ, αλλά δεν πειράζει.

 

Τι γίνεται όμως σε περίπτωση πολυόροφου κτιρίου,

πόσο φτάνει η νόμιμη αμοιβή με ΕΤΑ 750€ ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Η Πολεοδομία να μάθει να διαβάζει τους νόμους. Ο νόμος 3919 ισχύει. Βγήκε και η άπόφαση που περιμέναμε. Θα πάς με συμφωνητικό και άστους να χτυπιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα

ΕΤΑ για κρατήσεις αμοιβών 750χ0,15=112,50 αντι 118

ΕΤΑ για κρατησεις ιδιοκτήτη 750χ0,06=45 αντι για 44

Link to comment
Share on other sites

η νόμιμη αμοιβή ομως, με ποιά ΕΤΑ θα υπολογίζεται όταν βγαίνει εντολής πληρωμής;

με 112,50 ;

 

ή πλέον δεν υπάρχει "νόμιμη" αμοιβή, παρά μόνο για τις κρατήσεις, οπότε πάμε με 112,50;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Τerry, συμφωνώ ότι πρέπει να έχουμε υπομονή με αυτά τα πράγματα υπο Κ.Σ.

Αλλά έχω μια Ο.Α. σε εκρεμμότητα (και φυσικά κι αλλοι συνάδελφοι) και θέλω να ξεμπλέξω πριν την 1/3 (Ν. 4030).

Το τελευταίο πράγμα που μου λείπει είναι να έχω προβλήματα στον έλεγχο φορολογικών τις τελευταίες ημέρες.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

στο Ν.4030 λέει ότι εξαιρούνται άδειες για τις οποίες έχουν υποβληθεί "πλήρεις φάκελοι".

Πώς ερμηνεύεται το "πλήρης φάκελος" ;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.