Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέρμανση με fan coil


jimmiplace

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω διοτι ειμαι ασχετος. Δεν εχω καλη αποδοση θερμανσης και κατα την δικια μου αποψη μεγάλη καταναλωση πετρελαιου. Ηρθε καινουριος υδραυλικος που μου συστησανε διοτι με τον παλιο ο οποιος μου εκανε την εγκατασταση λεβητα - καυστηρα 60000 θερμιδες για δυο σπιτια 180 τμ και 90 τμ λεβητας:φερνοσταλ καυστηρας :baltur με αυτονομη θερμανση τσακωθηκαμε. ο καινουργιος μου προτεινε στο σαλονι 35 τμ με δυο σωματα και κουζινα 35 τμ με αλλα δυο σωματα να τα αφαιρεσουμε και να βαλουμε δυο fan coil τα οποια θα συνδεθουν απευθειας με τον λεβητα, διοτι ο κυκλοφορητης ειναι μικρος και οι σωληνωσεις σε καποια σημεια δεν ειναι σωστες (εξωτερικες). Ετσι θα βοηθησει τα υπολοιπα σωματα να δωσουν τις σωστες θερμιδες - θερμανση.

παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας διοτι οπως ανεφερα και παραπανω ειμαι ασχετος. Περιμενω τις προτασεις σας

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να λυθεί το προβλημά σου πρέπει να πας σε έναν μηχανολόγο μηχανικό να δεί την εγκαταστασή σου και να σε καθοδηγήσει ανάλογα.

Και χρήμα θα εξοικονομήσεις και θα έχεις αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα φαν κοιλ μπορεί να έχει απο 300 ευρώ και πάνω. Εγώ δεν σου προτείνω τίποτα διότι δεν έχω δει την εγκαταστασή σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα χρειαστω την βοηθεια σου. εχω πληρωσει τα αντερα μου για θερμανση και δεν εχω , συν εχω και μεγαλη καταναλωση πετρελαιου. Εχω τρελαθει

 

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να λυθεί το προβλημά σου πρέπει να πας σε έναν μηχανολόγο μηχανικό να δεί την εγκαταστασή σου και να σε καθοδηγήσει ανάλογα.

Και χρήμα θα εξοικονομήσεις και θα έχεις αποτέλεσμα.

 

Αυτό...!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τοπικ-αν οχι ζητώ συγνώμη. Έχω κάνει εγκατάσταση ενδοδαπεδιας και φαν κοιλ. Μένει μόνο να πάρω την αντλία θερμότητας και να την συνδέσω αλλά δεν υπάρχει χρήμα. Έχει γίνει εγκατάσταση θερμοστάτη Siemens rdf600t και έχω πάρει και το αντίστοιχο τηλεχειριστηριο ira211. Επειδή είμαι εντελώς άσχετος το ερώτημα είναι μπορώ να ανάψω και να δουλέψω τα φανκοιλ τώρα χωρις να εχω την αντλία;

Link to comment
Share on other sites

 Επειδή είμαι εντελώς άσχετος το ερώτημα είναι μπορώ να ανάψω και να δουλέψω τα φανκοιλ τώρα χωρις να εχω την αντλία;

Εννοείς να τα δουλέψεις με λέβητα; Σαφώς και μπορείς. Προσοχή όμως στους αυτοματισμούς της εγκατάστασης. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.