Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση με fan coil


jimmiplace

Recommended Posts

Καλησπερα σας!χρησιμοποιω τα συγκεκριμενα fancoil για ψυξη-θερμανση και εχω ενα προβλημα οσον αφορα τη λειτουργια!οπως βλεπετε κ στη φωτο εχω επιλεξει μια θερμοκρασια!οταν φτασει στη θερμοκρασια αυτη κοβει τελειως ο ανεμιστηρας του....αλλα οταν πεσει η θερμοκρασια στο χωρο δεν ξαναπαιρνει μονο του, πρεπει να του αλλαξω εγω τη θερμοκρασια για να ξαναπαρει!γνωριζει καποιος να μου πει αν χρειαζεται καποια ρυθμισει το κοντρολ η αν ειναι καπου αλλου το προβλημα?ευχαριστω

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

IMG_20191102_104510.jpg

IMG_20191102_104443.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Giskaki said:

.... συγκεκριμενα fancoil για ψυξη-θερμανση και εχω ενα προβλημα οσον αφορα τη λειτουργια!.....

Η εταιρεία του συγκεκριμένου που το αγόρασες ή το σέρβις που έχουν τι σας είπε?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν μπει στον κόπο να μου απαντήσουν!ψάχνω στο ίντερνετ μήπως βρω κάτι από κάποιο μάνουαλ με οδηγίες αλλα τπτ!μου φαίνετε λίγο περίεργο να είναι έτσι η λειτουργία τους! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς με σωληνα φ16 πόσα kwh fan coil μπορώ να βάλω? Το υπάρχον καλοριφέρ είναι μόνο του στην γραμμή - κολεκτερ. 

 

 

Μη ποστάρεις το ίδιο ερώτημα πολλαπλές φορές όπου βρεις για να μη διαγραφούν όλα και αυτό.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ευκολότερο να βρείς το γινόμενο δύο αριθμών, όταν ξέρεις μόνο ότι ο ένας αριθμός είναι μικρότερος από 10 και δεν γνωρίζεις τον άλλο!

(σου λείπουν μόνο 2 αριθμοί και ....πολλαπλασιασμό ξέρουν όλοι!)

Θέλω να πώ ότι πρέπει να γίνουν αρκετοί υπολογισμοί και για αυτούς χρειάζονται αρκετά δεδομένα, που δεν γνωρίζουμε!

(μήκος, πάχος και υλικό σωλήνα, στοιχεία (διάγραμμα παροχών-μανομετρικών) κυκλοφορητή, στοιχεία υπολοίπου κυκλώματος (διάγραμμα, παροχές - μανομετρικά κλάδων), θερμοκρασία προσαγωγής και επιστροφής νερού κλπ)

Εννοείται ότι όταν κάποιος γνωρίζει όλα τα δεδομένα, πρέπει να έχει τα μέσα, τις γνώσεις και κάποιο κίνητρο για να κάνει τους υπολογισμούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.