Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποχρεώσεις ιδιοκτησίας - προσκύρωση


topothes

Recommended Posts

Ευχαριστώ ΘΕΟΧΑΡΗ για την άμεση απάντηση.

 

Άρα αίτηση του ιδιοκτήτη (του τωρινού ιδιοκτήτη πριν γίνει η μεταβίβαση στον πελάτη μου) αρχικά για να γίνει η προσκύρωση (αρ.304 ΚΒΠΝ), πριν γίνει η αγορά.

Μια ιδέα πόσο μπορεί να διαρκέσει η όλη διαδικασία, ώστε να ξέρουμε εάν αξίζει η αγορά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω περίπτωση πώλησης οικοπέδου 650 τ.μ. κατά τον τίτλο. Σε σχέση με τον προηγούμενο τίτλο - κατάσταση έχει συνταχθεί και κυρωθεί πράξη προσκύρωσης και αναλογισμού ρυμοτομίας. 

Στο ακίνητο αντιστοιχεί προσκυρούμενο και ρυμοτομούμενο τμήμα αλλά ο πελάτης δεν έχει προβεί σε αποζημιώσεις. 

Μεταβιβάζεται το ακίνητο; 

Αν όχι τι πρέπει να κάνω; 

 

Ευχαριστώ.   

Link to comment
Share on other sites

Με το συνολικό εμβαδόν, σωστά; 

Ο ιδιοκτήτης πριν την αποζημίωση έχει κυριότητα επί του τμήματος και τι γίνεται στην περίπτωση που δεν αποζημιώσει ποτέ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με το συνολικό εμβαδόν, σωστά; 

Ο ιδιοκτήτης πριν την αποζημίωση έχει κυριότητα επί του τμήματος και τι γίνεται στην περίπτωση που δεν αποζημιώσει ποτέ;

 

Ευχαριστώ.

το " συνολικο"   εμβαδον του οικοπεδου,  εννοείται οτι  ειναι αυτο που εχεις απο τον τιτλο κυριοτητας, δλδ τα 650 τμ.

 

Με βαση το λεκτικο της  ΠΤ θα γραψεις τα υπολοιπα στοιχεια για τον 651

δλδ

Αν οφειλει προσκυρωσεις σε τριτους, γραφεις " θα καταστει οικοδομησιμο μετα την συντελεση της προσκυρωσης"

Αν οφειλει ρυμοτομιες και ο δρομος ειναι διανοιγμενος...μπορεις να χτισεις...απλα θα εχεις προβλημα στις μεταβιβασεις...

Αν απο το δικο σου οικοπεδο προκυρωνονται  τμηματα σε αλλους,  μπορεις να χτισεις στο "καθαρο" διακρατωντας τα δικαιωματα σου εναντι των τριτων.

 

Παντως, η μεταβιβαση θα αφορα το αρχικο οικοπεδο 

Οι υποχρεωσεις απο την ΠΤ ,  αφου δεν εχουν εκπληρωθει ,    ακολουθουν το οικοπεδο...

 θα γραψεις...δυναμει της υπ΄αριθ....ΠΤ που κυρωθηκε με την υπ΄αριθ....αποφαση Νομαρχη-Περιφερειαρχη...

τμημα με στοιχεια αβγδεα εμβαδου προσκυρωνεται απο το οικοπεδο σε τριτον...τμημα ζηθιζ ..εμβαδου προσκυρωνεται υπερ

του οικοπεδου κλπκλπ..τμημα ...ταδε  ρυμοτομειται προς διανοιξη της οδου..

 

Ετσι ο αγοραστης γνωριζει την πολεοδομικη κατασταση του οικοπεδου που αγοραζει

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....

 

Λοιπόν επισυνάπτω το επίμαχο τμήμα του λεκτικού. 

Το οικόπεδο και οφείλει προς τρίτους και ρυμοτομίες και προσκυρώνονται τμήματα σε άλλους. 

Δε θέλω να χτίσω, είναι ήδη χτισμένο. Να μεταβιβάσω και να διορθώσω παλιά συμβόλαια θέλω που μεταβιβάστηκε σαν αγρός θέλω.

Αυτό που δεν πιάνω ίσως γιατί δεν έχω το τοπογραφικό είναι τα τμήματα που αυτοαποζημιώνει.

 

Ευχαριστώ. 

ΠΡΟΣΚΥΡΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΡΥΜΟΤΟΜΟΥΜΕΝΑ ΤΜΗΜΑΤΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

εχει να πληρωσει για προσκυρωση λογω καταργουμενου δημοτικου χωρου καποια μετρα

θα κανει αιτηση στον Δημο για συμβιβαστικο καθορισμο τιμης μοναδος

Αν συμφωνησουν πληρωνουν και κανουν το συμβολαιο

Αν δεν συμφωνησουν, πηγαινουν για  καθορισμο τιμης μοναδος δικαστικως.

 

το ιδιο και για τα ρυμοτομουμενα

ειτε συμβιβαζονται με τους "απεναντι"

ειτε  πηγαινουν δικαστικως...

 

υγ

επειδη ολοι ειναι μεταξυ τους δικαιουχοι και υποχρεοι...τελικα θα τα "βρουνε" στην σωστη τιμη...χωρις δικαστηρια...

 

δες και αυτο...με πολλα σχεδια και παραδειγματα

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SHMEIWSEIS_SEM_PRAKSEWN

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σ' ευχαριστώ.

 

Είχα υπόψη μου τα έντυπα, θα τα μελετήσω και αν υπάρχει κάποιο κενό τα ξαναλέμε να και νομίζω πως γενικότερα έχω να κάνω με τον 2882/01.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Συναδελφοι, εχω οικοπεδο εντος ρ.σ με το νδ του 1923 (οχι πραξη εφαρμογης δλδ) και η αποτυπωση δειχνει οτι ενα τμημα στο προσωπο του χρειαζεται προσκυρωση (υπολειπεται της Οικ.γραμμης)..

Στο Κτηματολογιο το δειχνει χωρις το τμημα αυτο οπως και στο τοπογραφικο (του 1974) ενος συμβολαιου..

Το ερωτημα ειναι τι κανω σημερα..

α)το δειχνω στη νεα αποτυπωση (τοπογραφικο) ως τμημα προς προσκυρωση?

β)το κουκουλωνω και δεν το δειχνω καθολου δειχνοντας οτι το οικοπεδο μου φτανει ως εκει?

 

Αν ακολουθησω το α, πρεπει να γινει πραξη τακτοποιησης αναλογισμου κλπ ή μπορω πιο αμεσα να το προσκυρωσω πληρωνοντας το τιμημα στον Δημο?

 

ΥΓ: Σημερα ο χωρος αυτος ειναι πεζοδρομιο

 

 

Ευχαριστω

τμημα προς προσκυρωση.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν τα "κουκουλώσεις"  θα φερεις την ευθυνη  εάν  γραψεις  οτι

"ειναι αρτιο και οικοδομησιμο" και "δεν χρηζει πραξης τακτοποιησης"

Ειδες ποιος ειναι δικαιουχος της αποζημιωσης?

Ειδες αν υπαρχουν υποχρεωσεις/δικαιωματα απο ρυμοτομιες και αυταποζημιωση?

 

[τι πραξη προκειται να γινει?]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.