Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποίηση δικτύου ατμού-νερού για θέρμανση χώρου γραφείων


mech13

Recommended Posts

Νομίζω ότι οι 300.000kcal/hr είναι απαραίτητες...

 

Τροποποίηση μπορεί να γίνει με 2 τρόπους... 2 σερμπαντίνες (αν υπάρχει θέση για τοποθέτηση δεύτερης) ή μία με διπλάσια ικανότητα (αν μπορείς να ταιριάξεις κάποια)... εξαρτάται από το τί είναι τεχνικά εφικτό... Αν έχει 2, μία θέρμανση και μία για ψύξη, πιθανόν να είναι εφικτό να τις κάνεις με 2 τετράοδες βάνες και τις 2 δύο θέρμανση το χειμώνα οπότε λύνεις το πρόβλημα εύκολα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mech13 πρόσφατα τελείωσα ενα project με ατμό και θέρμανση σε βιομηχανία, δικής μου έμπνευσης και πολύ αποδοτικό εν τέλει.

Σίγουρα, όπως και με τους προλαλήσαντες θα συμφωνήσω οτι οι απώλειες θέλουν επανέλεγχο.

Εκ πρώτης να τονίσω οτι μιλάω για το συμπήκνωμα και όχι τον ίδιο τον ατμό.

Δεξαμενή συλλογής συμπηκνώματος απο τις ατμοπαγίδες του δικτύου.

Δοχείο αδρανείας (στην περίπτωση μου) 500λιτρα με 2 εναλλάκτες.

Σύνδεση της δεξαμενής συμπηκνώματος στον κάτω εναλλάκτη και ηλιακά στον πάνω.

Εναλλάκτης ατμου-νερου σύνδεση στο δοχείο αδρανείας.

και η άνω έξοδος προς χρήση.

 

Η σκέψη δική σου. :smile:

 

Θανάση πολύ καλή η ιδέα και όπως το αντιλαμβάνομαι είναι σίγουρα λειτουργική και αποδοτική.

Στην περίπτωση μου θέλουν να καταργήσουν τον ατμό τελείως τους χειμερινούς μήνες κατά τους οποίους η βιομηχανία δε παράγει παγωτά και ουσιαστικά δουλεύουν τους ατμολέβητες μόνο για θέρμανση χώρων και δεν τους συμφέρει.

Σίγουρα θα το έχω υπόψη μου και θα το προτείνω σε περίπτωση που δεν είναι εφικτή η μετατροπή που μου ζήτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

να σαι καλά astrah θα δω τι γίνεται εντός και αν χωράει να μπει σερπαντίνα μεγαλύτερης διαμέτρου και θερμικής επιφάνειας και θα ενημερώσω. Το βασικό που χρειάζομαι είναι να δω αν έχουν κοινή επιστροφή τα δύο κυκλώματα (ατμού-νερού) ή αν έχουν ξεχωριστή επιστροφή το καθένα.

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα βάσει αυτών που μου πρότεινες... Το σκεπτικό (για να καταλάβω) για τοποθέτηση 2 τετράδων βανών στα δύο κυκλώματα είναι για να κάνω ανάμιξη των επιστροφών με τα ζεστά νερά προσαγωγής για μείωση της διαφοράς θερμοκρασίας και αύξηση της απόδοσης?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα βάσει αυτών που μου πρότεινες... Το σκεπτικό (για να καταλάβω) για τοποθέτηση 2 τετράδων βανών στα δύο κυκλώματα είναι για να κάνω ανάμιξη των επιστροφών με τα ζεστά νερά προσαγωγής για μείωση της διαφοράς θερμοκρασίας και αύξηση της απόδοσης?

 

Ναι τις τετράοδες για εξοικονόμηση....

 

Και επιπλέον με μία τρίοδη (αν επιτρέπει ο εναλλάκτης της ψύξης) να τον κάνεις θέρμανσης τον χειμώνα και ψύξης ως έχει το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφε mech13 δεν ξέρω αν άργησα (τώρα είδα τη συζήτηση) είσαι σίγουρος ότι η ΚΚΜ που δείχνεις στη φωτο τροφοδοτείται με ατμό γιατί ατμοπαγίδα στην έξοδο δεν βλέπω.

Και σωλήνα τροφοδοσίας ατμού αμόνωτη?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.