Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Ποιοι σοβαροι τεχνοκρατες ηταν στην εξουσια στην μεταπολιτευση, μας δουλευεις? Το 90 και μετα ιδιαιτερα

ειχαμε Κουλουρηδες, Παπουτσηδες, Λιαπηδες και δεν συμμαζευεται. Ακρατος κομματισμος και λαικισμος,

εκτος κι αν ζουμε σε διαφορετικη χωρα...

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε, πώς δεν είχαμε. Μάνος, Ανδριανόπουλος, Παπαδήμος, Παπαντωνίου, Αλογοσκούφης, Γιαννίτσης, Παπακωνσταντίνου, Παπαθανασίου και άλλοι πολλοί, με σπουδές οικονομικών κ.λ.π. κ.λ.π.

 

Ποιος από αυτούς δεν ήταν σοβαρός τεχνοκράτης και περισσότερο μπορεί να θεωρηθεί ύποπτος για "αριστερισμό";

 

Τεσπά, μας έφταιγε ο γάιδαρος, βαράμε ο σαμάρι, που λέμε και στο χωριό μου.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ο Παπαντωνίου ο πυραμιδάκιας και ο μπακάλης Παπαθανασίου θεωρούνται σοβαροί?

Ο Ανδριανόπουλος εκδιώχτηκε από το κόμμα του κακήν κακώς, παρότι ήταν υπουργός της πρώτης αληθινά πλεονασματικής κυβέρνησης μεταπολεμικά, με πολύ σημαντικό μεταρυθμιστικό έργο. Το ίδιο και ο Μάνος. Βέβαια, εκδιώχτηκαν καθώς τα έβαλαν με το κομματικό ακροατήριο.

Όλοι οι σοβαροί, εκδιώχτηκαν από το κομματικό κατεστημένο της μετριότητας και του λαικισμού των Μανώληδων, των Γιακουμάτων, Κιλτίδηδων και της Πιπιλή.

 

Αλλά μην το εντοπίζουμε μόνο στα πρόσωπα το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι βαθύτερο, σε δομές, αξιακό σύστημα κλπ, μην τα ξαναλέμε τα έχουμε εξαντλήσει.

Link to comment
Share on other sites

@agragiot Ειδικά εγώ και ο μακαρίτης ο Αντρέας δεν συναντηθήκαμε ποτέ . Αρα μάλλον άτοπος είναι ο ισχυρισμός σου .

 

Αλλά κρίνεις τον Μέγα Πούτιν με λογικές σοσιαλδημοκρατικές τύπου Σκανδιναυίας . Χωρών που δεν πολεμάνε ποτέ ή το πολύ γιά μερικά λεπτά της ώρας , όσο κάνει να φτάσει το αμάξι του στρατηγού στην πρώτη πόλη .

 

Το 1990 κάτι "σοφές" κεφαλές σαν της τρόικας , θεωρούσαν ότι η Ρωσία θα ξαναέμπαινε στο διεθνές πολιτικό στερέωμα μετά το 2030 ,

 

Ο Πούτιν φάνηκε πόσο μέγας ήταν από τον τρόπο και τον τόπο που ορκίστηκε γιά πρώτη φορά πρόεδρος .

Το θέμα είναι ότι ξαναέκανε την Ρωσία υπερδύναμη , σταμάτησε την μετανάστευση και την πείνα μέσα σε 10 χρόνια .

 

Ε μόνο γιά αυτό είναι πράγματι Μέγας .

 

Γιά τον Ερντογάν θέλω να σου πω ότι φέρνει την χώρα στον 21ο αιώνα . Αν δεν το βλέπεις δεν φταίω .

 

Σημερινή είδηση

 

Σε μεταφορά των χρημάτων της από τις δραστηριότητες στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες προχωρά η Vodafone σε καθημερινή βάση, όπως ανακοινώθηκε στο πλαίσιο συνέντευξης Τύπου για τα αποτελέσματα του τρίτου τριμήνου.

 

 

Όπως ανέφερε ο οικονομικός διευθυντής της εταιρείας, Andy Halford, «κάθε απόγευμα» τα λεφτά από τις δραστηριότητες στην Ελλάδα και άλλες αγορές μεταφέρονται στη Βρετανία, καθώς η εταιρεία φοβάται τις επιπτώσεις της κρίσης χρέους.

 

Παράλληλα, ο Halford συμπλήρωσε πως εξετάζεται το ενδεχόμενο τιμολόγησης σε διαφορετικό νόμισμα, εάν χρειαστεί.

 

Υπενθυμίζεται ωστόσο ότι προ λίγων εβδομάδων η Vodafone επένδυσε ποσό 168,5 εκατ. ευρώ για επέκταση της άδειάς της στην Ελλάδα.

 

Σημειώνεται πως αυτή την εβδομάδα η Vodafone Group εγκατέλειψε τις προσπάθειες συγχώνευσης με τη Wind Hellas, καθώς οι μέτοχοι των δύο εταιρειών εκτίμησαν ότι πολύ δύσκολα θα έδιναν οι Βρυξέλλες το πράσινο φως για τη συγχώνευση των δύο εταιρειών.

 

Πηγή:www.capital.gr

 

Μήπως πρέπει να αλλάξουμε εταιρεία ΣΗΜΕΡΑ ???????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ακριβείς, όλοι αυτοί δεν είναι αριστεριστές. Είναι κάτι χειρότερο. Είναι ΠΑΣΟΚ.

Δηλαδή κάτι τέτοιοι πολιτικοί, του στυλ Γιακουμάτοι, Τσιτουρίδηδες, Μανώληδες, Ντινόπουλοι, κλπ μπορεί να ανήκαν στην Ν.Δ αλλά καμία σχέση δεν είχαν με αστική αντίληψη, με φιλελευθερη πολιτική, με ευρύτερη αντίληψη και με πολιτικούς του στυλ Παλαιοκρασσά, Ανδριανόπουλου, Μάνου κλπ.

Και δυστυχώς αυτοί επέζησαν και αυτοί τώρα υπάρχουν στην Ν.Δ (πλαισιωμένοι από κάτι φελλούς τύπου Αρούλη και Αβραμό) ενώ οι σοβαροί εξαφανίστηκαν.

 

Καλά για το ΠΑΣΟΚ δεν συζυτάω, θα πάρει την απάντηση του και επιτέλους θα καταστεί απολίθωμα. Να και ενα θετικό αυτής της κρίσεως, ότι το καταραμένο αυτό κόμμα θα ενταφιαστεί επιτέλους.

Για τα κόμματα της αριστεράς, τί να πούμε ρε ted, εκτός από έναν Παπαγιαννάκη που έβγαλε η Αριστερά όλοι οι άλλοι είναι ή κρυφοΠΑΣΟΚοι (Δαμανάκη, Μπίστηδες κλπ) ή επιπέδου Χαλβατζή - εργατικού κέντρου- ανεπαρκείς για ότιδήποτε άλλο εκτός από το να κόβουν κουπόνια για το κόμμα.

Διαφωνείς?

Edited by agrafiot
Link to comment
Share on other sites

Α, ρε agrafiot, μου θύμησες τη θρυλική εποχή του 0+0=14% (math rules)!!!

 

Όπου για μία και μοναδική χρονιά κατάφεραν πρωτογενές πλεόνασμα 1,4% (Βέβαια το έλλειμα ήταν 11% στο τέλος της διακυβέρνησης) με παράλληλη πτώση του ΑΕΠ -0,5% και αύξηση του χρέους ως προς το ΑΕΠ, από 76% το 1991 σε 111% το 1993.

 

Όσο για τους πολιτικούς ως πρόσωπα, είναι καθαρά θέμα γούστου. Εμένα περισσότερο με ενδιαφέρει η πολιτική πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ακριβείς, όλοι αυτοί δεν είναι αριστεριστές. Είναι κάτι χειρότερο. Είναι ΠΑΣΟΚ.

Δηλαδή κάτι τέτοιοι πολιτικοί, του στυλ Γιακουμάτοι, Τσιτουρίδηδες, Μανώληδες, Ντινόπουλοι, κλπ μπορεί να ανήκαν στην Ν.Δ αλλά καμία σχέση δεν είχαν με αστική αντίληψη, με φιλελευθερη πολιτική, με ευρύτερη αντίληψη και με πολιτικούς του στυλ Παλαιοκρασσά, Ανδριανόπουλου, Μάνου κλπ.

Και δυστυχώς αυτοί επέζησαν και αυτοί τώρα υπάρχουν στην Ν.Δ (πλαισιωμένοι από κάτι φελλούς τύπου Αρούλη και Αβραμό) ενώ οι σοβαροί εξαφανίστηκαν.

Να 'σαι καλά με έκανες και γέλασα!

 

ΥΓ Ακόμη και έτσι όμως είναι μια αρχή για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα που βρίσκεται γύρω μας και όχι σε αυτή που θα έπρεπε ή θα μπορούσε να είναι.

 

----

 

Λοιπόν χωρίς σχεδιασμό για τα επόμενα 1, 5, 10, 15, 20 έτη δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα.

Εχουν περάσει 2 χρόνια και δεν έχω ακουσει κανένα στόχο πρακτικό που θα φέρει αποτέλεσμα.

 

Μια πρόταση στο Ευρωκοινοβούλο από Ελληνα πολιτικό έχει γίνει;

 

Να πει θα αλλάξει η μεταναστευτική πολιτική. Δε θα φορτωνεται η Ελλάδα όλους τους παράνομους μετανάστες της ΕΕ. Η ΕΕ καλά στήριζε τις εξεγέρσεις στη Β. Αφρική, στην Ιορδανια κλπ, καλά τους πουλάει όπλα, ωραία κάνει το μποικοταζ στο Ιραν αλλά σε εμάς έρχονται οι πρόσφυγες. Υπάρχει μια μελέτη που να αποκαλύπτει πόσο επιβαρύνεται το δημόσιο από αυτό το φαινόμενο (δημοσια περίθαλψη, παρασιτικά επαγγελματα, μαυρο χρήμα, εισφοροδιαφυγή, παραεμπόριο, πρόστιμο για πνευματικά δικαιώματα -για τα cd-, δουλεμπορεία κα). Να κάνει το λογαριασμο και να τον στείλει στο Ευροκοινοβούλιο να τον πληρώσουν όλοι μαζί οι έταιροι.

 

Οπώς είπε και ένα άλλος συνάδελφος σε άλλο θέμα, μήπως θα έπρεπε να διασφαλίσουμε καλύτερα την ευρωπαική γεωργεία και κτηνοτροφία, επιβάλλοντας φορολογία στα εισαγόμενα όπως γίνεται με τα τεχνολογικά προϊόντα; Δεν θα είμαστε μόνοι μας όλα τα pigs θα συμφωνήσουν και όχι μόνο.

 

Μήπως να βάλουμε και λίγο το μυαλό μας να δουλέψει αντι να προσπαθούμε με το κόψε-ξεπούλα.

Και όταν έχεις προτάσεις όπως και να το κάνεις αλλιώς σε αντιμετωπίζουν.

 

Μου κουρεύεις τα ταμεία αλλά θα μου πληρώσεις τις δαπάνες που καλύπτω για τους ανασφάλιστους που εσύ μου κουβαλάς.

 

Κόβω τις αμυντικές δαπάνες, αλλά θα μου κουρέψεις το χρεος για τα υποβρύχια που γέρνουν και τα όπλα που μου υπερτιμολόγισες.

 

Έτσι γίνονται οι διαπραγματεύσεις, διαφορετικά έχουμε μονομερείς υποχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά με έκανες και γέλασα!

 

ΥΓ Ακόμη και έτσι όμως είναι μια αρχή για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα που βρίσκεται γύρω μας και όχι σε αυτή που θα έπρεπε ή θα μπορούσε να είναι.

 

----

 

Λοιπόν χωρίς σχεδιασμό για τα επόμενα 1, 5, 10, 15, 20 έτη δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα.

Εχουν περάσει 2 χρόνια και δεν έχω ακουσει κανένα στόχο πρακτικό που θα φέρει αποτέλεσμα.

 

Μια πρόταση στο Ευρωκοινοβούλο από Ελληνα πολιτικό έχει γίνει;

 

Να πει θα αλλάξει η μεταναστευτική πολιτική. Δε θα φορτωνεται η Ελλάδα όλους τους παράνομους μετανάστες της ΕΕ. Η ΕΕ καλά στήριζε τις εξεγέρσεις στη Β. Αφρική, στην Ιορδανια κλπ, καλά τους πουλάει όπλα (γι' αυτό τους στηριζει χ@@κε για τη δημοκρατία και την ελευθερία των πολιτών), ωραία κάνει το μποικοταζ στο Ιραν αλλά σε εμάς έρχονται οι πρόσφυγες. Υπάρχει μια μελέτη που να αποκαλύπτει πόσο επιβαρύνεται το δημόσιο από αυτό το φαινόμενο (δημοσια περίθαλψη, παρασιτικά επαγγελματα, μαυρο χρήμα, εισφοροδιαφυγή, παραεμπόριο, πρόστιμο για πνευματικά δικαιώματα -για τα cd-, δουλεμπορεία κα). Να κάνει το λογαριασμο και να τον στείλει στο Ευροκοινοβούλιο να τον πληρώσουν όλοι μαζί οι έταιροι.

 

Οπώς είπε και ένα άλλος συνάδελφος σε άλλο θέμα, μήπως θα έπρεπε να διασφαλίσουμε καλύτερα την ευρωπαική γεωργεία και κτηνοτροφία, επιβάλλοντας φορολογία στα εισαγόμενα όπως γίνεται με τα τεχνολογικά προϊόντα; Δεν θα είμαστε μόνοι μας όλα τα pigs θα συμφωνήσουν και όχι μόνο.

 

Μήπως να βάλουμε και λίγο το μυαλό μας να δουλέψει αντι να προσπαθούμε με το κόψε-ξεπούλα.

Και όταν έχεις προτάσεις όπως και να το κάνεις αλλιώς σε αντιμετωπίζουν.

 

Μου κουρεύεις τα ταμεία αλλά θα μου πληρώσεις τις δαπάνες που καλύπτω για τους ανασφάλιστους που εσύ μου κουβαλάς.

 

Κόβω τις αμυντικές δαπάνες, αλλά θα μου κουρέψεις το χρεος για τα υποβρύχια που γέρνουν και τα όπλα που μου υπερτιμολόγισες.

 

Έτσι γίνονται οι διαπραγματεύσεις, διαφορετικά έχουμε μονομερείς υποχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ακριβείς, όλοι αυτοί δεν είναι αριστεριστές. Είναι κάτι χειρότερο. Είναι ΠΑΣΟΚ.

Δηλαδή κάτι τέτοιοι πολιτικοί, του στυλ Γιακουμάτοι, Τσιτουρίδηδες, Μανώληδες, Ντινόπουλοι, κλπ μπορεί να ανήκαν στην Ν.Δ αλλά καμία σχέση δεν είχαν με αστική αντίληψη, με φιλελευθερη πολιτική, με ευρύτερη αντίληψη και με πολιτικούς του στυλ Παλαιοκρασσά, Ανδριανόπουλου, Μάνου κλπ.

Και δυστυχώς αυτοί επέζησαν και αυτοί τώρα υπάρχουν στην Ν.Δ (πλαισιωμένοι από κάτι φελλούς τύπου Αρούλη και Αβραμό) ενώ οι σοβαροί εξαφανίστηκαν.

Να 'σαι καλά με έκανες και γέλασα!

 

ΥΓ Ακόμη και έτσι όμως είναι μια αρχή για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα που βρίσκεται γύρω μας και όχι σε αυτή που θα έπρεπε ή θα μπορούσε να είναι.

 

----

 

Λοιπόν χωρίς σχεδιασμό για τα επόμενα 1, 5, 10, 15, 20 έτη δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα.

Εχουν περάσει 2 χρόνια και δεν έχω ακουσει κανένα στόχο πρακτικό που θα φέρει αποτέλεσμα.

 

Μια πρόταση στο Ευρωκοινοβούλο από Ελληνα πολιτικό έχει γίνει;

 

Να πει θα αλλάξει η μεταναστευτική πολιτική. Δε θα φορτωνεται η Ελλάδα όλους τους παράνομους μετανάστες της ΕΕ. Η ΕΕ καλά στήριζε τις εξεγέρσεις στη Β. Αφρική, στην Ιορδανια κλπ, καλά τους πουλάει όπλα, ωραία κάνει το μποικοταζ στο Ιραν αλλά σε εμάς έρχονται οι πρόσφυγες. Υπάρχει μια μελέτη που να αποκαλύπτει πόσο επιβαρύνεται το δημόσιο από αυτό το φαινόμενο (δημοσια περίθαλψη, παρασιτικά επαγγελματα, μαυρο χρήμα, εισφοροδιαφυγή, παραεμπόριο, πρόστιμο για πνευματικά δικαιώματα -για τα cd-, δουλεμπορεία κα). Να κάνει το λογαριασμο και να τον στείλει στο Ευροκοινοβούλιο να τον πληρώσουν όλοι μαζί οι έταιροι.

 

Οπώς είπε και ένα άλλος συνάδελφος σε άλλο θέμα, μήπως θα έπρεπε να διασφαλίσουμε καλύτερα την ευρωπαική γεωργία και κτηνοτροφία, επιβάλλοντας φορολογία στα εισαγόμενα όπως γίνεται με τα τεχνολογικά προϊόντα; Δεν θα είμαστε μόνοι μας όλα τα pigs θα συμφωνήσουν και όχι μόνο.

 

Μήπως να βάλουμε και λίγο το μυαλό μας να δουλέψει αντι να προσπαθούμε με το κόψε-ξεπούλα.

Και όταν έχεις προτάσεις όπως και να το κάνεις αλλιώς σε αντιμετωπίζουν.

 

Μου κουρεύεις τα ταμεία αλλά θα μου πληρώσεις τις δαπάνες που καλύπτω για τους ανασφάλιστους που εσύ μου κουβαλάς.

 

Κόβω τις αμυντικές δαπάνες, αλλά θα μου κουρέψεις το χρεος για τα υποβρύχια που γέρνουν και τα όπλα που μου υπερτιμολόγισες.

 

Έτσι γίνονται οι διαπραγματεύσεις, διαφορετικά έχουμε μονομερείς υποχωρήσεις.

Edited by myri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.