Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

μην πέφτεις στη λούμπα

 

Δεν έχεις άδικο.

Πήγα να παρηγορήσω τον φίλο μου τον Πάππο, μπας και χαλαρώσει και σταματήσω να τον πρήζω στις κάρτες...

Αλλά εσύ -απ' ότι βλέπω- τον χαλαρώνεις καλύτερα.

 

 

Τώρα, με το "νέο μνημόνιο":

Είναι γνωστό εδώ και χρόνια ότι η δυναμική των πραγμάτων μας υπερβαίνει ως κράτος και ως οικονομία.

Επίσης είναι γνωστό ότι όλα τα κόμματα εφαρμόζουν την στρατηγική του ελάχιστου πολιτικού κόστους, άρα δεν διαπραγματεύονται ουσιαστικά. Το ίδιο κάνουν και οι Ευρωπαίοι.

Αντίθετα, οι αγορές, το ΙΙF και οι Αμερικάνοι παίζουν μπάλα σοβαρά.

Τέλος, όλοι ξέρουμε ότι ο ελληνικός λαός είναι στην συντριπτική του πλειοψηφία συντηρητικός στις επιλογές του. Ποτέ δεν θα υποστηρίξει μαζικά ένα κίνημα αντίδρασης στο κομματικό κατεστημένο.

 

Επομένως, το τέλος της ιστορίας είναι προδιαγεγραμμένο.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

όταν θα ξανασυνθεθεί το κουστα80 θα μάθουμε τα κόμματα με προτάσεις, με προοπτική και κυρίως επικινδύνως ικανά.

 

αν δεν συμβει τίποτα δραματικό μέχρι να μας απαντήσει π.χ. πυρηνική καταστροφή, τα πιθανά κόμματα που έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά είναι:

 

πασοκ, νδ, λάος, συριζα, ντόρα, κουβέλης, άκυρο/λευκό, βασίλης λεβέντης, κυνηγοί, fan club βας βας ο παρασκευάς, κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι δύσκολο να πει κανείς ευθέως ότι δεν θέλει την δημοκρατία,

 

Που την είδες σήμερα την δημοκρατία ? Ότι λένε οι τροϊκανοί κάνουμε .Σήκω πάνω κάτσε κάτω αυτό κάνουμε σήμερα . Με αποτέλεσμα οι δήθεν δημοκρατικοί σήμερα που μας έφτασαν εδώ να λένε : Τι να κάνουμε , δεν έχουμε άλλο δρόμο λες και αυτός ο δρόμος που πήραμε χωρίς καν να μας ρωτήσουν χωρίς καν να πάρουν την συγκατάθεση του λαού αλλά εν αγνοία του μας οδηγεί στην ανάπτυξη .Σήμερα δεν υπάρχει δημοκρατία στην Ελλάδα εάν δεν διώξουμε τους τροϊκανούς .Και ήδη η κυβέρνηση συνεργασίας έφαγε το πρώτο χαστούκι δια στόματος της δικαιοσύνης όπου αποφάσισε στο να μείνουν στις θέσεις τους οι δύο εισαγγελείς του Αρείου Πάγου κάτι που δεν ήθελε ο υπουργός δικαιοσύνης .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

 

το πρόβλημα είναι το κκ? το κκ είναι το πρόβλημα μόνο στο μυαλό του αγκραφιώτη. αλλού είναι το πρόβλημα

 

 

Οκ. Στο δικό μου το μυαλό το πρόβλημα είναι το ΚΚ

Στο δικό σου το μυαλό ποιό είναι το πρόβλημα και γράφεις ασυναρτησίες σε όλα τα νήματα?

Link to comment
Share on other sites

Οι τροϊκανοί τι σου φταίνε; Ποιός τους άνοιξε την πόρτα;

Αυτοί που τα τρώγανε και τώρα -τάχα- μάχονται για την σωτηρία της χώρας;

 

Φυσικά και δεν έχουμε δημοκρατία, αλλά το πρόβλημα δεν είναι έξω, είναι μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν έχουμε δημοκρατία, αλλά το πρόβλημα δεν είναι έξω, είναι μέσα...

 

Αυτό λέω και εγώ και εφόσον το πρόβλημα είναι μέσα τότε ποιά η διαφορά τους από το ΚΚΕ από την στιγμή που και αυτοί ως δημοκρατικοί μας έφεραν σε κατάργηση της δημοκρατίας ?

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Sovatzou δεν υποστηριζω οτι οι προτασεις που εχουν τα υπολοιπα κομματα ειναι σωστες ή λαθος.Υποστηριζω οτι ΕΧΟΥΝ προτασεις (οι περισσοτερες λαθος αλλα εστω και λιγες σωστες και εφαρμοσιμες) σε αντιθεση με ενα κομμα που οσα χρονια υφισταται εχει το ρολο της κατινας της γειτονιας:Κατηγορει,κουτσουμπολευει τι κανουν τα αλλα κομματα αλλα ουσιαστικη θεση δεν εχει ή εχει ανεφαρμοστη,και ευχεται να πεθανει η κατσικα του γειτονα.Μηχανικοι ειμαστε ,μυαλο εχουμε (ντεμεκ).Εγω με τα υφισταμενα κομματα μελλον δεν βλεπω αλλα βλεπω προσωπα ικανα σε διαφορους χωρους.Αυτο σε ικανοποιει?Το βλεπεις εσυ?

Μη μου πεις ομως οτι το ΚΚ ειναι η λυση στα προβληματα μας γιατι θα γελαω απο δω.....μεχρι εκει που εισαι εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αντικομμουνσιτής. Είμαι αντιφασιτικός.

Αλλά ακραίες τοποθετήσεις δεν δέχομαι.

Το ΚΚΕ δεν έχει προτάσεις. Το ότι έχει μια θέση και μια πολιτική αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά, αυτά που οροματίζεται δεν μπορούν να γίνουν στην πράξη. Αυτό έχει αποδειχτεί.

Και φυσικά δεν είμαι με τις τράπεζες για όποιον πιστεύει κάτι τέτοιο.

 

Αλλά, από την στιγμή που δουλεύω 14 ώρες, δεν κάνω διακοπές, δεν ξέρω Σ/Κ κ.τ.λ. επειδή θέλω να έχω 2 εξοχικά, 3 αυτοκίνητα και ένα γιώτ, δεν μπορεί να έρθει κανένα ****** και να μου πει γιατί εσύ έχει 2 εξοχικά και αυτοκίνητα και γιωτ !!!

Και αν τα αφήσω στο παιδί μου ή στην οικογένεια μουμ πάλι δεν μπορεί κανένα ****** να βγάλει κιχ !!!

Δικά μου είναι ότι θέλω τα κάνω.

Και φυσικά μπορεί αυτίο μεθαύριο να τα χάσω όλα. Αλλά εγώ κύριοι ξέρω το risiko !

Δεν δουλεύω 8ωρα και μετά καφενείο και χαρτιά και ο μήνας έχει 9 !!!

 

Και δεν μπορεί κανένα ****** να μου το απαγορέψει αυτό !!! Αυτό που θέλει ο κομμουνισμός λέγεται φασισμός και βασιλειά. Φασισμός γιατί καταργεί όλες τις ελευθερίες και Βασιλεία γιατί οι του κόμματος ζουν σε ανάκτορα με λιμουζίνες, κότερα και όπερες και ο λαός πεινάει.

 

Τέλος και over σύντροφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.