Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός (πολύ μικρός όμως-γύρω στα 10), που έβλεπα το σύνθημα "ΚΚΕ 17%" γραμμένο με κόκκινο σπρέυ σε τοίχους της γειτονιάς μου. Δεν καταλάβαινα τότε τι σήμαινε. Μου πήρε λίγα χρόνια για να καταλάβω -αρχίζοντας να παρακολουθώ ποσοστά στις εκλογές- ότι επρόκειτο απλά για "ευσεβή πόθο" των ΚΚΕδων, δηλαδή ότι δεν ήταν πραγματικό ποσοστό. Φαίνεται να πλησιάζει η ώρα που θα ζήσουμε το αδιανόητο...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας ποτε ξανα πασοκ και ν.δ. στη βουλη!Μπορουμε να το κανουμε αυτο????Ιδου η απορια....

Ειναι γεγονος αδιαμφισβητητο οτι ΜΟΝΟ αυτα τα 2 κομματα εχουν τη μεγαλυτερη ευθυνη,......

 

το λες και συ παντως.... ουτε οι αλλοι ειναι αμοιροι ευθυνων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε πρωθυπουργό τον Πούτιν η τον Ερντογάν , θα ήμουν αναφανδόν υπέρ της δεύτερης λύσης . Με τους υπάρχοντες όμως πολιτικούς , δεν ξέρω τελικά τι μας συμφέρει ..

 

Απλά μια παρένθεση να κάνω, γιατί πολύ μας έχουν λιβανίσει με τον Ερντογάν και τον Πούτιν και το πόσο - τάχα μου- ηγέτες είναι.

Λοιπόν ο δεύτερος (Πούτιν) κυβερνά τον λαό του σαν δικτάτορας, επί των ημερών του η μαφία έχει γιγαντωθεί και κέρδισε τις εκλογές με τις χίλιες νοθείες. Τέτοιους θέλετε?

 

Ο πρώτος (Ερντογάν) έχει θέσει την Τουρκία σε απίστευτο περιθώριο, τέτοιο που η κωλοτρυπίδα Κύπρος καταφέρνει και του παίρνει τα πετρέλαια κάτω από την μύτη του, πράγμα αδιανόητο για Τουρκικό καθεστώς πριν 15-20 χρόνια. Τέτοιο περιθώριο που οι Αρμένιοι του κάνουν πλάκα με την γενοκτονία και το περνάνε σε νόμο σε Γαλλία, Ελβετία κλπ, πράγμα επίσης αδιανόητο. Οι Κούρδοι του κάνουν επίσης πλάκα στα ανατολικά με 15-20 φαντάρους Τούρκους να σκοτώνονται κάθε εβδομάδα. Της πλάκας είναι ο Ερντογάν, έχει κάνει συμμαχίες με όλα τα περιθωριακά καθεστώτα της Μ.Ανατολής, και έχει δημιουργήσει για την Τουρκία τους χειρότερους εχθρούς (Ισραήλ,. φτάνει πιστεύω).

 

Αλλά τέτοιοι σας αρέσουν στην Ελλάδα, πολιτικοί τύπου Αντρέα Παπαντρέα με συμμαχίες τύπου Καντάφι και Αραφάτ που όλο λόγια και τσαμπουκά, φτηνούς λεονταρισμούς και στην ουσία ΜΗΔΕΝ.

Edited by agrafiot
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο δεύτερος (Πούτιν) κυβερνά τον λαό του σαν δικτάτορας, επί των ημερών του η μαφία έχει γιγαντωθεί και κέρδισε τις εκλογές με τις χίλιες νοθείες.

 

Σχεδόν όλοι οι ηγέτες όλων των κρατών κατά τον ίδιο τρόπο κυβερνούν .Κατά την γνώμη μου δεν ξέρω εάν ο Πούτιν είναι δικτάτορας αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι κέρδισε τον σεβασμό και την αξιοπρέπεια για τον λαό του από τα άλλα κράτη .Ουδέποτε δεν έδωσε το δικαίωμα να περιγελούν με το ρώσικο λαό πόσο μάλλον να τους κάνουν και ριάλιτι .

 

Ο πρώτος (Ερντογάν)

 

Ο δε Ερντογάν ως προς την πολιτική του εξωτερική ενδεχομένως να άνοιξε πολλά μέτωπα αλλά ήταν ο μόνος που τόλμησε να τα βάλει με το κεμαλικό καθεστώς και με την στρατιωτική ηγεσία .

 

(Ισραήλ,. φτάνει πιστεύω).

 

Με αυτό το κράτος καλά κάνει και δεν τα λέει και κακός τα λέμε και εμείς .Τι δουλειά έχουμε και εμείς με τους σιωνιστές και τους εβραίους ?

 

Αλλά τέτοιοι σας αρέσουν στην Ελλάδα, πολιτικοί τύπου Αντρέα Παπαντρέα με συμμαχίες τύπου Καντάφι και Αραφάτ που όλο λόγια και τσαμπουκά, φτηνούς λεονταρισμούς και στην ουσία ΜΗΔΕΝ.

 

Μην γενικεύεις διότι για άλλους αυτό που λες δεν ισχύει .

Link to comment
Share on other sites

@ MScEng

Μου έβαλες αμέσως την ταμπέλα του ανόητου αριστερού ... από που το κατάλαβες ?

 

Μου φαίνεται όμως ότι κι εσύ έχεις εγκλωβιστεί μοιρολατρικά στο ..Μπρός γκρεμός και πισω ρέμα...

Μακάρι να ήταν όπως τα λες

 

Δεν ειναι προσωπικη επιθεση και μπορω να καταλαβω την ενταση ολων μας απλα το να αρχιζουμε

να τραγουδαμε Θεωδορακη και να παρουμε τα ντουφεκια μας να παμε στο βουνο δν βγαινει κατι!!

 

Η μεγαλυτερη μεταρρυθμιση ολων των εποχων θα ηταν να απαλαγουμε απο τον λαικισμο και να

καλωσορισουμε στην ζωη μας τον ορθολογισμο.

 

Με τρομαζει οτι τα πελατακια αφηνουν το πρασινο και το μπλε στρατοπαιδο και εισχωρουν στο

κοκκινο και στο μαυρο...Απο μια παρακμιακη βαλκανικη χωρα παμε να γινουμε ενας διεθνης

παριας που θα γυρισει 60 χρονια πισω στον σταλινικο κουμουνισμο ειτε 70 χρονια πισω

στον φασισμο...

 

 

 

Απλά μια παρένθεση να κάνω, γιατί πολύ μας έχουν λιβανίσει με τον Ερντογάν και τον Πούτιν και το πόσο - τάχα μου- ηγέτες είναι.

Λοιπόν ο δεύτερος (Πούτιν) κυβερνά τον λαό του σαν δικτάτορας, επί των ημερών του η μαφία έχει γιγαντωθεί και κέρδισε τις εκλογές με τις χίλιες νοθείες. Τέτοιους θέλετε?

 

Ενω οι πρασινοφρουροι και οι δεξιοι που κυβερνησαν και κυβερνουν σαν ολοκληρωτικα καθεστωστα

ελεγχωντας τα ΜΜΕ, την δικαιοσυνη ωστε να εναλλασονται στην εξουσια τι ειναι? Ο Πουτιν παντως

σημειωστε οτι ανεβηκε στην εξουσια μετα την τερραστια οικονοικη κριση του `99 που οδηγησε σε

κανονι την Ρωσια...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να ανατρέχω στους στίχους των ποιητών μας και όχι να ''μασάω'' την πλύση εγκεφάλου που προσπαθούν να μας περάσουν..........

 

Ανάθεμα την ώρα ποιος ορίζει εδώ

το ανάποδο βαφτίζει και λέει το σωστό

Του αδύναμου το δίκιο μήτε λέει ποτέ

βγαίνει τη νύχτα μέρα και τ' ορκίζεται

Όπου μεγάλη πόρτα πίσω της αυτός

κάνεις να την ανοίξεις γίνεται άφαντος

 

-------------------------------

 

Αύριο μπορεί να μας σκοτώσουν. Αυτό το χαμόγελο,

κι αυτόν τον ουρανό, δεν μπορούν να μας τα πάρουν.

---------------------------------

 

Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή

για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή

Θέλει νεκροί χιλιάδες να 'ναι στους τροχούς

Θέλει κι οι ζωντανοί να δίνουν το αίμα τους.

 

Ελύτη και Ρίτσο βρε αριστεριστή;!!!! ;)

Αυτοί μας κατέστρεψαν και διέφθειραν την αθάνατη ελληνική ψυχή! :lol:

 

Από την άλλη, τα "Μνημόνια", μνημεία του "Ορθού Λόγου"!!!

Ήμαρτον παναγία μου, και είμαι και άθεος!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά είναι τζάμπα σε αυτόν τον τόπο. Όπως και οι ορθολογιστές τεχνοκράτες, που δεν πήραν τίποτα μυρωδιά, από το '90 και μετά. Τζάμπα "ορθολογισμός" τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.