Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοποθέτηση εξώστη σε υφιστάμενο κτίριο. Απαιτείται Ο.Α από την αρχή?


Recommended Posts

Kαλημέρα!

 

Έχω μια απορία. Σε υφιστάμενο κτίριο, με οικοδομική άδεια του 1985, θέλω να τοποθετήσω έναν εξώστη. Ρώτησα στην τοπική πολεοδομία και μου είπαν οτι χρειάζεται εξ' αρχής έκδοση οικοδομικής άδειας, το οποίο συνεπάγεται οτι απαιτούνται νέο τοπογραφικο-διάγραμμα κάλυψης-στατικά, μελέτη πυροπροστασίας κ.ο.κ... Δεν μπορώ να κάνω αναθεώρηση της υφιστάμενης ο.α, καθώς δεν είναι σε ισχυ.

Αυτό σημαίνει οτι ο πελάτης, για ένα μπαλκόνι θα πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής του!!!

Υπάρχει καμια ιδέα για το τι μπορεί να γίνει,υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να πάρει έγκριση, χωρίς να επιβαρυνθεί τόσο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θεωρώ ότι ανήκει στη κατηγορία του "δεν αξίζει ο κόπος να το κάνεις" γιατί το ότι ζητάνε οικοδομική άδεια είναι απολύτως σωστό, το ότι εμπλέκεται στατική μελέτη είναι αυτονόητο... Η πυροπροστασία δεν ξέρω γιατί αλλάζει... μήπως επιτρέπεται ως όδευση διαφυγής να πέφτεις από το μπαλκόνι;;;

 

Δεν υπάρχει κάτι άλλο νόμιμο... δεν μας λες και τις διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

JTB Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση όπου θέλουν να κάνουν επέκταση του υπάρχοντος εξώστη, ο οποίος θα είναι επιπλέον 4μ * 4μ. Τι μελέτες ακριβώς πρέπει να κάνω για να βγάλω και μία προσφορά ...?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

τοπογραφικό, διάγραμμα δόμησης, αποτύπωση αρχιτεκτονικών - νέα κάτοψη ορόφου με τον νέο εξώστη, αποτύπωση στατικών, επίλυση στατικών (ακόμα και αν δεν θες ενισχύσεις εδώ τίθεται ένα θέμα με τον ΚΑΝΕΠΕ, αναλόγως τον ελεγκτή αν και το έγγραφο της ΔΟΚΚ με αρ. πρωτ. 37142/2012 σε απαλλάσσει από ΚΑΝΕΠΕ απ' την στιγμή που με επίλυση βάση ΕΑΚ είσαι Ο.Κ. )

Βέβαια για επιπλέον εξώστη 4 x 4 με κομπλέ τα κινητά φορτία

κάτι μου λέει πως δεν θα είσαι εντάξη με ΕΑΚ.

Εκτός αν κατεβάσεις και κολώνες, αλλά τότε δεν θα λέγεται εξώστης

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

....

....άλλος τρόπος να πάρει έγκριση, χωρίς να επιβαρυνθεί τόσο?

Μόνο με οικοδομική άδεια μπορεί να κατασκευάσει εξώστη.

Με το να «τοποθετήσει» εξώστη πιθανολογώ ότι εννοείς κατασκευάσει και όχι κάτι να τοποθετήσει.

 

Αν δεν θέλει να «επιβαρυνθεί τόσο» τότε δεν χρειάζεται μηχανικό συνάδελφε, το κάνει αυθαίρετα με την μαστοράντζα.

Link to comment
Share on other sites

Brasco θα κατεβάσω και κολώνες! Βασικά όλα αυτά τα είπαμε από το τηλέφωνο με τον ιδιοκτήτη, μέσα στην εβδομάδα θα πάω να δω το κτίσμα από κοντά κ θα μου δώσει και όλα τα χαρτιά, αλλά θέλω να έχω κάνει μία μικρή έρευνα από πριν. Τώρα που σου είπα και για τις κολώνες τι αλλάζει?

Link to comment
Share on other sites

Αν φροντίσεις με τις κολώνες που θα κατεβάσεις το 4Χ4 θα είναι στατικά ανεξάρτητο από το υπόλοιπο κτίσμα γλυτώνεις τον στατικό έλεγχο υπάρχοντος και συμπαρομαρτούντα των στατικών.

 

Όλα τα υπόλοιπα όπως σου τα είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.