Μετάβαση στο περιεχόμενο

Codeless programming


JTB

Recommended Posts

ο γραφικός προγραμματισμός δεν είναι κάτι καινούργιο, υπάρχει χρόνια και τον χρησιμοποιούν όσοι θέλουν να προγραμματίσουν άλλα δεν μπορούν ή δεν θέλουν να γράψουν κώδικά. Ειδικά σε κάποιους εξειδικευμένους τομείς (πχ αυτοματισμοί) υπήρχε εξαρχής πριν την εμφάνιση γλωσσών κειμένου. Ένας κατάλογος γραφικών γλωσσών προγραμματισμού υπάρχει στην wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα!

 

Επειδή δεν το κατέχω, με αυτό μπορώ να φτιάξω "ό,τι πρόγραμμα θέλω" ή αφορά μόνο προγράμματα που στηρίζονται σε "κελιά" τύπου βάσης δεδομένων;

 

Πχ μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα που θα μου κάνεις ασπρόμαυρες τις έγχρωμες φωτογραφίες;

 

Τέλος, το παραγόμενο πρόγραμμα είναι standalone exe;

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στις visual programming εφαρμογές, υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί και γιαυτό βλέπεις ότι κάποιες προσανατολίζονται σε συγκεκριμένα αντικείμενα... Αλλά στις περισσότερες, exe αρχείο παίρνεις...

 

@nvel : Ευχαριστούμε για το πολύ χρήσιμο link με τη λίστα!!!

 

Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα γι αυτή τη σελίδα, ο λόγος που επικεντρώθηκα στο Limnor είναι ότι κάποια άλλα που είδα δεν έχουν ενημερωθεί για καιρό...

 

Παρόμοια προγράμματα που έχω δεί πρόσφατα και είναι και για παιδιά είναι στη λίστα της Wikipedia και είναι τα

 

 

Kodu Game Lab

Mama (software)

Scratch (programming language)

Alice (software)

 

Δείτε όλα τα παραπάνω, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν τέτοια διαμάντια δωρεάν!!!

Edited by JTB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκανε κανείς κάποια προσπάθεια;;;

Φτιάξατε τίποτα;;;

 

Ενημερώνω ότι μάλλον ως το τέλος του μήνα θα έχουμε τη νέα έκδοση es-builder.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και είχα ανοίξει και συγκεκριμένο θέμα για το es-builder και δεν ο θυμόμουν...

Να σας πώ ότι βγήκε η νέα έκδοση με τεράστιες βελτιώσεις στο UI και μερικές νέες δυνατότητες και ευκολίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.