Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βάρος μεταλλικής κατασκευής σε kg/m²


XRXR02

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς να μου πεί, γιά ένα μεταλλικό πτηνοτροφείο με άνοιγμα

14.50 μέτρα μιά οικονομική αναλογία βάρους σιδήρου ανά τετρ. μέτρο κτιρίου? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς να μου πεί, γιά ένα μεταλλικό πτηνοτροφείο με άνοιγμα

14.50 μέτρα μιά οικονομική αναλογία βάρους σιδήρου ανά τετρ. μέτρο κτιρίου? Ευχαριστώ

Εντελώς ενδεικτικά, από 40-50 χγρ/μ2 για συνήθη ύψη (5-6μ + 1.50 μ. στέγη). Καθαρό βάρος σκελετού και τεγίδων, χωρίς πάνελ, γωνίες, υδρορροές κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μάλλον προς τα 50+ αν τα υπολογίσεις όλα

(όχι όπως τα βγάζει το πρόγραμμα)

δηλαδή αγκύρια, λάμες, φαλτσογωνιές, βίδες, τεμάχια στερέωσης, κ.λ.π κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να το λύσεις και με το ΦΕΚ 45 για τις φορτίσεις και με EC1.

Από το 2010 νομίζω υποχρεωτικά με EC1.

Παραδοχές κάνουμε.Είναι θέμα μελετητή ,τι παραδοχή θα κάνει.

Άρη 50 χλγ./τ.μ. δεν είναι πολλά για ένα για ένα κτηνοτροφικό κτίριο.Κοιτάω μια παλιά μελέτη για μία αγροτική αποθήκη με εμβαδό 210 τ.μ. , άνοιγμα πλαισίου 10,00 μ. και πλαίσια ανά 5μ. και μου βγήκαν 35 χλγ./τ.μ. χωρίς όμως μηκίδες γιατί θα έχει οπτοπλινθοδομές.Ύψος υποστυλώματος 5,00 μ.

Άνεμος 0,80 ΚΝ/m2 και χιόνι 1,00 KN/m2 ( ήταν σε υψόμετρο).

Τώρα για το πτηνοτροφείο υπολόγισε λίγο παραπάνω , γιατί λόγω αερισμού ( παπαφίγκου ,παρασκεπάκι) θα χρειαστείς και κάποιες κοιλοδοκούς.Με λεπτότοιχες τεγίδες , μηκίδες .

40 με 45 κιλά για απλά κτίρια .Αν έχει γερανογέφυρες , πατάρια , μεγάλο ύψος υποστυλώματος .......εξαρτάται.

Τα στέγαστρα (πρόβολοι) να προσέχεις γιατί εκεί έχουν παρατηρηθεί καταρεύσεις σε χιονοπτώσεις , όπως και υπόστεγα λόγω ανεμοπίεσης.

Το μόνο που φοβάμαι είναι η αλλαγή του κλίματος και η συχνότερη εμφάνιση ακραίων καιρικών φαινομένων.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να το λύσεις και με το ΦΕΚ 45 για τις φορτίσεις και με EC1.

Από το 2010 νομίζω υποχρεωτικά με EC1.

Παραδοχές κάνουμε.Είναι θέμα μελετητή ,τι παραδοχή θα κάνει.

Άρη 50 χλγ./τ.μ. δεν είναι πολλά για ένα για ένα κτηνοτροφικό κτίριο.Κοιτάω μια παλιά μελέτη για μία αγροτική αποθήκη με εμβαδό 210 τ.μ. , άνοιγμα πλαισίου 10,00 μ. και πλαίσια ανά 5μ. και μου βγήκαν 35 χλγ./τ.μ. χωρίς όμως μηκίδες γιατί θα έχει οπτοπλινθοδομές.Ύψος υποστυλώματος 5,00 μ.

Άνεμος 0,80 ΚΝ/m2 και χιόνι 1,00 KN/m2 ( ήταν σε υψόμετρο).

Τώρα για το πτηνοτροφείο υπολόγισε λίγο παραπάνω , γιατί λόγω αερισμού ( παπαφίγκου ,παρασκεπάκι) θα χρειαστείς και κάποιες κοιλοδοκούς.Με λεπτότοιχες τεγίδες , μηκίδες .

40 με 45 κιλά για απλά κτίρια .Αν έχει γερανογέφυρες , πατάρια , μεγάλο ύψος υποστυλώματος .......εξαρτάται.

Τα στέγαστρα (πρόβολοι) να προσέχεις γιατί εκεί έχουν παρατηρηθεί καταρεύσεις σε χιονοπτώσεις , όπως και υπόστεγα λόγω ανεμοπίεσης.

Το μόνο που φοβάμαι είναι η αλλαγή του κλίματος και η συχνότερη εμφάνιση ακραίων καιρικών φαινομένων.

 

spy1551 αν λύνεις με ΦΕΚ είναι πιο ελαφρια. Κατακόρυφη πίεση λόγω ανέμου βάζεις?

αυτο που έκανες δεν έχει μηκίδες όπως είπες.....

 

Το κλίμα το φοβάμαι και εγώ :D

Link to comment
Share on other sites

0,8 στην προσήνεμη πλευρά , 0,5 στην υπήνεμη και -0,6 υποπίεση στη στέγη και -0,7 στην κάθετη πλευρά από τη διεύθυνση ανέμου.

Οι παλιοί βάζαν 1,3 μόνο στη μία πλευρά του πλαισίου αλλά νομίζω δίνει χειρότερα αποτελέσματα.

Με ΕC1 σίγουρα έχεις παραπάνω φορτία ανέμου αλλά για χιόνι αν έχεις χαμηλό υψόμετρο σου δίνει χαμηλότερα φορτία.

Η προηγούμενη ανάλυση νομίζω είναι κατά DIN.Aυτή κάναμε στη σχολή , το έχω δει σε αρκετά βιβλία και στο παράδειγμα του Ιnstant , αν και χρησιμοποιώ το Robot.

Mε τις μηκίδες υπολογίζω να έβγαινε 40+ κιλά.Τα φορτία που πήρα δεν είναι και μικρά 0,80 άνεμο και 1,00 χιόνι (λόγω υψομέτρου) αλλιώς θα έπαιρνα 0,80 (KN/m2) χιόνι.Θεωρητικά για μικρά ύψη μπορείς να πάρεις και 0,50 άνεμο αλλά το θεωρώ μικρό.

Αυτοδίδακτος είμαι μπορεί να κάνω λάθη.Αλλά όταν είχα πάρει τηλ για βοήθεια (από την εταιρεία που αγόρασα το πρόγραμμα) μου είχαν πει να βάλω HEA στα υποστυλώματα (σε μεγαλύτερο κτίριο που είχε γερανογέφυρα) κάτι που θεωρώ υπερβολικό αν δε συντρέχουν άλλοι λόγοι.Π.χ. μερικοί δεν βάζουν τεγίδες , μηκίδες αλλά κατευθείαν τα φορτία στα υποστυλώματα και τα ζυγώματα.Προτιμώ να τα βάζω και να βάζω και πλευρικές δεσμεύσεις .Ο ντήλερ του προγράμματος συγκεκριμένα μου το πρότεινε αυτό για να λύνονται ευκολότερα οι τεγίδες και να μην παίρνουν τις μετατοπίσεις του ζυγώματος.

Στο προηγούμενο παράδειγμα , ένα ή δύο υποστυλώματα πέρασαν οριακά αλλά το δέχτηκα γιατί εφάρμοσα όλα τα φορτία του ανέμου στο κάθε υποστύλωμα αλλά στην πράξη εκτιμώ ότι οπτοπλινθοδομές δεν τα μεταφέρουν όλα.

Το κάθε κτίριο έχει τις ιδιαιτερότητες του.Το 40 με 50 είναι γενικό.

Εννοείται τα κιλά χωρίς πάνελ ή λαμαρίνες ,υδρορροές ....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα! Πρώτη φορά γράφω. Μια ερώτηση θέλω να κάνω:

Για απλά βιομηχανικά κτίρια (χωρίς γερανογέφυρα), συνήθως τι τονάζ βγάζετε, δηλαδή πόσα kg/m^2;;

 

Αν έριχνες μια ματιά εδώ:???:

http://www.michanikos.gr/ftopic2423-15.html

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Κάνω μια αναλυτική προμέτρηση για ένα μεταλλικό κτίριο και μου γεννήθηκε μια απορία: 

Οι κοχλίες προσμετρούνται ως τεμάχια ή με το κιλό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.