Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σώματα υπέρυθρης θέρμανσης


Iridium

Recommended Posts

Γεια χαρά,

 

Καταρχήν να πω πως δεν είναι μηχανικός, απλά ζητώ μια σοβαρή άποψη κάποιου μηχανικού.

 

Θέλουμε να δοκιμάσουμε σ' ένα υπνοδωμάτιο 15τμ περίπου, σε μονοκατοικία στα υπερ-βόρεια προάστια της Αθήνας, ένα εναλλακτικό μέσο θέρμανσης, διότι με το καλοριφέρ η ποσότητα του καυσίμου που καίμε είναι πια εντελώς ασύμφορη και καθόλου αποδοτική.

 

Έψαξα το θέμα των πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης (που απλά τα κρεμάς στον τοίχο) και το σκέφτομαι σοβαρά να βάλουμε έστω ένα να δούμε αν λειτουργεί αποδοτικά.

 

Διαβάζοντας στο φόρουμ εδώ, αλλά και σε άλλο, δεν κατάφερα να καταλάβω αν τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης αξίζουν πραγματικά σαν ένα εναλλακτικό μέσο θέρμανσης. Είναι αρκετά ακριβά, αλλά διαφημίζονται ως ιδιαιτέρως αποδοτικά και καθόλου ενεργοβόρα. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως δεν έχω εντοπίσει ακόμα εμπεριστατωμένες απόψεις από ειδικούς για τις τεχνικές τους λειτουργίες, ενώ δεν έχω βρει άτομα (όχι πωλητές) που να τα έχουν δοκιμάσει στη πράξη.

 

Έχει κανείς άποψη να με βοηθήσει λίγο;

 

Ή μήπως να κοιτάξω και τους θερμοπομπούς που διαβάζω παραπάνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Edited by miltos
Διαγραφή σύστασης, μετά από τη μεταφορά του θέματος
Link to comment
Share on other sites

Φυσικός είναι λογικό και πρακτικά στην Ελλάδα έχουμε χρήση σε θερμοκήπια. Χρήσιμο είναι να ελέγξεις τα Volt and Hz και τον συνδυασμό με θερμοστάτη. Η απόδοση είναι κομματάκι δύσκολο να ελεγχθεί. Θα χρειαστεί να δεις τον χώρο σου, τις κρυφές γωνίες κλπ. Επίσης δεν ξέρω εαν η διάχυση της γωνίας του κύματος είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Πές μας και καμιά τιμή γιατί όταν ρωτούσα εγώ ήταν άπιαστες...Πάντως αν αληθεύει το πόσο καίνε, είναι πράγματι πολύ οικονομικά...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα στην Αγγλία που ξέρω μια κεραμική μονάδα 1,4 τμ κοντά στα 320Ε. Βέβαια υπάρχουν και πλάκες οροφής που θεωρούνται η πλέον αποδοτικές. Στην Ελλάδα δεν έχω ιδέα. Σε κάθε περίπτωση η καλύτερες είναι ενεργειακής απόδοσης Β. Η τοπ εταιρία είναι http://www.redwellheating.com. Στην Αμερική τα έχω δει να αντικαταστούν ακόμα και τους υαλοπίνακες.

Link to comment
Share on other sites

Τα χουμε πει ξανά και ξανά. Ότι λειτουργεί με ηλεκτρική αντίσταση καταναλώνει για την ίδια ισχύ, ακριβώς ότι και ένας θερμοπομπός, ότι και ένα ηλεκτρικό σώμα λαδιού, ότι και ένας ηλεκτρικός λέβητας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που κάνει εντύπωση αλλά και με ενοχλεί φίλε Νίκο ότι στο όνομα του marketing πετάνε ότι μαλακία θέλεις παρουσιάζοντας ένα προιόν θέρμανσης ευεργετικό για την υγεία.

Ακόμα και την υγρασία των τοίχων καταπολέμα.

Λες και ακτινοβολεί σε όλα τα μήκη και τα πλάτη ενός δωματίου.

Αν κάτσει κανείς απέναντι από ένα θερμαντικό μέσο που ακτινοβολεί για κάποιες ώρες κουρκούτι θα γίνει το μυαλό του.

Και εγώ ρωτώ....

Αν έχεις ένα κοινό θερμαντικό σώμα πάνελ και στην σκάρα του από πάνω βάλεις οτιδήποτε μπορεί να την καλύψει, ουσιαστικά δεν το έχεις μετατρέψει σε σώμα ακτινοβολίας;

 

Πολλές φορές στα υπνοδωμάτια βάζουμε σώματα πάνελ αντικριστά στο προσκέφαλο ....

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα.

Edited by aithilenio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τι;

Σε σχέση με το φυσικό αέριο όχι.

 

Σε σχέση με το πετρέλαιο αυτή την στιγμή αυτά τα δύο είναι πολύ κοντά αν ο συνολικός βαθμός της εγκατάστασης πετρελάιου είναι καλός.

Αν όχι.... το ρεύμα αυτή την στιγμή συμφέρει καλύτερα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ρε συναδελφοι συμφερει να καταναλωνεις ηλεκτρικη ενεργεια για θερμανση?

 

Για ένα υπνοδωμάτιο 15 τ.μ πιστεύω ότι συμφέρει .Ένα απλό ηλεκτρικό σώμα θα βάλει και ότι πρέπει θα είναι .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταθέτω απλά μία πληροφορία η οποία μπορεί να είναι και άσχετη διότι δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω.

Γνωστός μου είχε βάλει στο σπίτι του 120 m2 και μέσα σε ένα μήνα τα έβγαλε και τα επέστρεψε (έτυχε να είναι και ο αντιπρόσωπος της συγκεκριμένης μάρκας στην περιοχή :smile: :-) :smile: :-) :smile: ).

Όταν τον ρώτησα γιατί.............................μου είπε................απάτη ήταν δεν έκαναν τίποτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.