Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σώματα υπέρυθρης θέρμανσης


Iridium

Recommended Posts

Είναι δηλαδή επιστημονικό να λες: ''την υπερθρη την υπολογιζουμε με 6ωρη περιπου λειτουργια......αλλα Σοσ!!!!...μην μπερδευεσαι...δεν ειναι ολες οι μερες ιδιες...αλλες φορες θα καψει 1 ώρα , αλλη 15.....αν λοιπον εβαζες 4 κιλοβατ , εγκατεστημενη , θα εκαιγες κατα μεσο ορο 24 kwh/ημερα (ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ!!!!!!).....ΑΡΑ ΓιΑ εναν χειμωνα 165 ημερων 3960 , αρα κοστος λειτουργιας , για ολο τυο χρονο , απο 400-500 ευρω αναλογως ειδικων συνθηκων.......''

Σοβαρά τα λέτε αυτά τα πράγματα;

Τι μπακάλικες αναλύσεις είναι αυτές;

 

Και το ''...Και τελος παντων , δεν μπορούμε να παρακαμπτουμε τοσο ευκολα , την σαφη υπεροχη της υπερυθρης , στα θεματα υγειας...''

τι είναι; Που το στηρίζεις αυτό;

 

Προσέξτε τι λέτε γιατί εκτίθεστε...

Edited by alej
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Η επίτευξη της θερμικής ανέσεως σε έναν χώρο δρα θετικά στην υγεία των ενοίκων (κατά ένα ποσοστό πάντα). ΔΗΛΑΔΗ όποιο σύστημα θέρμανσης παρέχει συνθήκες θερμικής ανέσεως σε ένας χώρο, δρα θετικά στην υγεία των ενοίκων. Είναι άστοχο επομένως να χρησιμοποιούνται παραπλανητικά τέτοια επιχειρήματα.

Το θέμα όμως με αυτά τα πάνελ είναι ότι δεν έχουν γίνει έρευνες κατά πόσο είναι φιλικά για τον ανθρώπινο σώμα, όπως οπτικά νεύρα, μέγιστη απορρόφηση-έκθεση σε υπέρυθρη ακτινοβολία. Ας προσέχουμε λίγο τι μεταδίδουμε

Link to comment
Share on other sites

Συντομες απαντησεις θα δωσω εδω....πρωτα στον alej...Οπως ειδες, απαντησα , στην Λενα , σε ατομο που δεν ειναι μηχανικος , σε σχεση με το δικο της ειδικο θεμα.......ημουν νομιζω αρκετα λεπτομερης και οσο χρειαζοταν κατανοητος , για ατομο , που δενεχει σχεση με την ενεργειαν και την θερμανση......αν τωρα θελεις ποιο επισταμενες αποδειξεις απο εμενα , με τυπους και εκτενεις αναλυσεις , επισκεψου το hlektronika.gr ....εχω γραψει απειρα πραγματα εκει....οσο για το μπακαλικο , μαλλον η δικη σου απαντηση ηταν μπακαλικη...και πολυ μπακαλικη μαλιστα ......οσο γιαυτα που εγραψα , τα επιβεβαιωνω παλι ως ορθα,,,,,,Οταν μελεταμε , εναν χωρο λαμβανουμε υποψη 10αδες παραγοντες.....και εγκαθιστουμε τελικα , τοσο βατ οσα χρειαζονται ,για την ακραια χαμηλοτερη θερμορασια.......αφου το κανουμε αυτο , υπολογιζουμε 6ωρη λειτουργια κατα μεσο ορο , ...Για μεσους ορους μιλησα.......και ημουν ακριβης σε οσα ειπα.....εσυ απλα τωρα θελεις να κανεις τον εξυπνο , προσβαλοντας πισω απο την ασφαλη σου ανωνυμια με χαρακτηρισμους,,,,,Και σε παρακαλω εσενα και τους αλλους , δειξτε λιγη σεμνοτητα , οταν στα πανεπιστημια που σπουδασατε , σεν διδαχτηκατε ποτε την θερμανση με συστηματα ακτινοβολιας.....Και δεν φταιτε βεβαια σε αυτο....

 

Τωρα απαντωντας για τα θεματα υγειας , στον Woody , θα του πω , πως υπαρχουν χιλιαδες αναφορες για την υπερυρη ακτινοβολια ......βαρεθηκα να γραφω και να ξαναγραφω.....και οχι μονο εγω.....Δυστυχως ειναι τοσο μακρυα απο την γνωση σας , αυτος ο τροπος θερμανσης , πως δεν εχετε ακομη καταλαβει , πως τα υπερυθρα σωματα , με θερμοκρασια εξωτερικης επιφανειας εως 100 βαθμους .κπεμπουν την ιδια περιοχη μηκους κυματος με το ανθρωπινο σωμα....αυτο αρκει για τα περι υγειας....Ανκαι υπαρχουν χιλιαδες ακομη λεπτομερειες......Και ποιος τωρα , αληθει;α απο εσας θα εχει την τολμη , να αντιτεθει , στο οτι η υπευθρη ακτινοβολια , ειναι ο μοναδικος και 100% , σε αποτελεσματικοτητα , τροπος στεγνωματος της υγρασιας των δομικων στοιχειων....

Στεγνωμα υγρασιας δομικων στοιχειων, σημαινει περαν της οικονομιας , στην καταναλωση ενεργειας , υγιεις ενοικους και υγιη σπιτια.....αλλα δεν ειναι μονον αυτο...υπαρχουν δεκαδες , αλλες ευεργετικες επιδρασεις.....Αληθεια θα μπορουσα να γραψω πολλα...Αλλα δυστυχως , δεν αξιζει να το κανω , σε ανωνυμους και ειρωνες συνομιλητες,,,,,,,ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ WOODY,,,,σου επιστρεφω , το ας προσεχουμε τι μεταδιδουμε...........ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ,,,,,αλλα θα μου πεις , τι αναγκη εχεις...Σαμπως εχεις βαλει τα στοιχεια σου εδω , για να παρεις την ευθηνη των λεγομενων σου?

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τάσσο, κάποτε σου έκανα ορισμένες παρατηρήσεις στο άλλο θέμα... δεν θέλησες να απαντήσεις, αλλά προτίμησες να συνεχίσεις το σπαμ και την αντιφορουμίστικη συμπεριφορά. Ένδεια επιχειρημάτων;

 

Επίσης, στο παραπάνω μήνυμα δεν δίνεις "σύντομες απαντήσεις", κάνεις εκτενές σπαμ και προσβολή συναδέλφων.

 

Ένδεια επιχειρημάτων;

Edited by AlexisPap
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω μερικους, ενα Α'' σπιτι εχει τις Α'' θερμικες αναγκες, αυτες οι θερμιδες μεταφραζονται στα αντιστοιχα βατ σωστα? Αντε να θεωρησουμε οτι με την υπερυθρη θερμανση δεν ειναι απαραιτητη η τοσο μεγαλη υπερδιαστοληγη σε μια μελετη και οτι αυτο ειναι ενα σχετικο πλεονεκτημα. Υπαρχει κανενα αλλο? Επισης.. Για θερμανση μιλαμε, οχι για νοσοκομεια και κεντρα υγειας, αλλιως πειστε πρωτα τους ρεφλεξολογους, τους ιριδολογους, τ φυσιοθεραπευτες, πειστε και τ κρατος να επιβαλει αυτον τ τροπο θερμανσης στ χωρο της υγειας και μετα εμενα τ μεσο φουκαρα πολιτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω παρατηρηση, ξερω οτι δεν επιτρεπονται διαδοχικα μην αλλα.. Αγγλικα δε ξερω. Στην Ελλαδα ζω και υπομονη ολοι μας λοιπον. Ειναι ωραια αυτα τα πανελ! Τα ειδα σε πελατη μου, αλλα και σε φιλο μου που εκανε λεει κατι σεμιναρια και θα τ εμπορευτει κτλ, χθες ηρθε ξανα με ενα πλαστικο ρολο που εχει μεσα.. νανοφιλμ!.. Ετσι του ειπανε (αντιστασεις οπως τ πισω τζαμι τ αυτοκινητου ηταν μεσα σε ευκαμπτο πλαστικο). Κ αυτο ωραιο! Το βαζεις ας πουμε κατω απ τ χαλι κ εχεις πανευκολα ηλεκτρικη υποδαπεδια θερμανση! Ποιο ειναι ποιο καλο απ τα δυο παιδια λετε? Τα πανελ υπερυθρης η αυτο το νανο (νανο τρομαρα τους) φιλμ? Πριν μερες ειχαμε χιονια, πολυ θα γουσταρα να εχω ενα χαλακι ζεστο να παταω κ ενα πανελ να με θερμαινει σαν τ ηλιο! Εστω για λιγες ιδιαιτερες μερες κ ας εκαιγαν οτι ηθελαν! Αλλα νιωθω τοσο μ...κ..ς οπως τα προβαλουν και με τ τιμες (υπεραξιας) που προτιμω να βαλω τ σιδερο τ γυναικας μου μες τ μεση να καιει παρα αυτα!

Α κ κατι αλλο να πω.. Κ η τελευταια νοικοκυρα ξερει οτι οταν πιασει αυτος ο ατιμος βαρδαρης εδω στεγνωνει τ ρουχα πιο γρηγορα απο τον ηλιο...

Link to comment
Share on other sites

Alejis pap...απαντω και εδω.....την φτωχεια επιχειρηματων μαλλον εσυ την εχεις...οπως και την ταση να προσβαλεις, .......Σε καταλαβαινω ομως,,,,,ειναι ευκολο πισω απο την ανωνυμια ...σε καποιους ανθρωπους αρεσει αυτο..να αισθανονται τζαμπα μαγκες, αλλα χωρις ονοματεπωνυμο......Οσο για τις προσβολες , μαλλον δεχτηκα πολλες παρολη μου την προσπαθεια να εξηγησω πραγματα....Οσο για την αντιφορουμιστικη μου συμπεριφορα εχεις δικιο.....ΣΥΜΦΩΝΩ....ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΠΕΠΑΤΗΜΕΝΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ , ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ , ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ , ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΖΑΜΠΑ....ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΟ.......ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ .....Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ, ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ , ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΑ ΑΜΦΙΛΕΓΟΜΕΝΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΣΗΣ .......ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΑ Η ΜΙΣΑ ΟΝΟΜΑΤΑ

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΣ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΕΡΙ ΥΠΕΡΥΘΡΗΣ, ΔΕΣ ΤΙ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ......ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΩ.......

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Κ. Τασσο παρακολουθω τις συζητησεις σας με τα αλλα μελη εδω μεσα εδω και καιρο.Ενα πραγμα δεν καταλαβαινω.Προσθετει περισσοτερο βαρος στα παντελονια σας λεγοντας το ονομα σας?Γιατι σε ολους λετε οτι μιλανε ανωνυμα?Φορουμ ειναι εδω και σε ενα φορουμ μετρανε οι αποψεις και κατα ποσο αυτες ειναι σωστες επιστημονικα και οχι τα ονοματα.Ενα σωστο επιχειρημα αποκτα λιγοτερο βαρος αν δεν υπογραφεται επωνυμως?Στο διαδικτυο ειμαστε και μερικες φορες μπορει να ειναι επικινδυνο να μιλας επωνυμως.Οσοι γραφουν χρονια μεσα το ξερουν αυτο.

Ειστε πολιτκος μηχανικος?Που τελειωσατε?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

πως τα υπερυθρα σωματα , με θερμοκρασια εξωτερικης επιφανειας εως 100 βαθμους .κπεμπουν την ιδια περιοχη μηκους κυματος με το ανθρωπινο σωμα....αυτο αρκει για τα περι υγειας....

 

Αρκεί δηλαδή μια πρόταση για να αποδείξει ότι δεν δημιουργούν τα πάνελ πρόβλημα στην υγεία? Εγώ θέλω μελέτη με στοιχεία δηλαδή έρευνα, που προφανώς και δεν έχετε στα χέρια σας. Είναι γνωστό ότι το ανθρώπινο σώμα μπορεί να απορροφά συγκεκριμένα ποσά ακτινοβολίας- υπέρυθρης κτλ.. Η έκθεση ανθρώπινου οργανισμού πέραν αυτών των ποσοστών εγκυμονεί προβλήματα στην υγεία του.Δεν το λέω εγώ αλλά επώνυμοι ιατροί - ακτινολόγοι. Παρουσιάστε μια σοβαρή μελέτη που να αποδεικνύετε το αντίθετο. (και όχι αυτή που αναφέρεται συνέχεια σε κάθε δημοσίευση σας διότι κατ εμέ δεν παρουσιάζει κανένα επιστημονικό ενδιαφέρον, ούτε άξια αναφοράς δεν χρήζει). Αλλιώς δεν μπορείτε να υποστηρίζεται το αντίθετο.

Edited by woody
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Ζαχαριαδη κ εγω ονομαζομαι Στελιος Φιλιππιδης. Κ αφου γιναμε γνωστοι τωρα να σου μιλαω στον ενικο. Επιτρεπεται? Σ εμενα τον φουκαρα βιοπαλεστη γιατι δεν απαντας? Ειπα κοτσανες?

Κοιταξτε.. Αν μιλησει καποιος επωνυμα εχει καποιο προβαδισμα η οφελος, πρωτον μπορει να πει και μια κουβεντα παρα πανω εφ οσον μιλα επωνυμα και δεν εκθετει τ κοινοτητα, δευτερον προβαλεται..

Η κοινοτητα δεν απαιτει δημοσια επωνυμια αλλα ουτε κ μπορει να τ απαγορευσει, σωστα?

Κ Ζαχαριαδη θα σου πω εναν ορθοτερο και αποδοτικοτερο τροπο.. Καντε δωρο μερικα πανελ σε κεντρα ολιστικης ιατρικης με τ προυποθεση να λενε στ φυλαδια κ στ ταμπελες τους.. Ο χωρος θερμαινεται φυσικα και μπλα μπλα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.