Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σώματα υπέρυθρης θέρμανσης


Iridium

Recommended Posts

Πολυ δυσκολο το ηλεκτρικο ρευμα ως τιμη/αποδοση να φτασει φυσικο αεριο και πετρελαιο λογω και του διαφορετικου τροπου μεταδοσης θερμοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω το απλο (μην παει ο νους σας σε κατι δυσκολο :) ) οτι ο υπερυθρος τροπος μεταδοσης της θερμοτητας δεν ειναι ιδιος με τη αγωγη με οτι αυτο συνεπαγεται και εχει αναφερθει σε αλλα τοπικς εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απορρόφηση ενέργειας και δημιουργία θερμοπομπού. Διαφορετικά υλικά διαφορετική απορρόφηση (συντελεστής απορρόφησης ακτινοβολίας ανάλογα το μήκος κύματος, κλπ). Για αυτό μιλάνε για Volt, Hz και μήκος κύματος. Here for more info. Με λίγα λόγια δεν λέμε δεν δουλεύει διότι ο φίλος μου που το έβαλε μου λέει μάπα αλλα το μελετάμε και αγοράζουμε αυτό που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταθέτω απλά μία πληροφορία η οποία μπορεί να είναι και άσχετη διότι δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω.

Γνωστός μου είχε βάλει στο σπίτι του 120 m2 και μέσα σε ένα μήνα τα έβγαλε και τα επέστρεψε (έτυχε να είναι και ο αντιπρόσωπος της συγκεκριμένης μάρκας στην περιοχή :smile: :-) :smile: :-) :smile: ).

Όταν τον ρώτησα γιατί.............................μου είπε................απάτη ήταν δεν έκαναν τίποτα.

 

 

Επειδή έχουν λεχθεί πολλά και έχω διαβάσει διάφορα για μελέτες, αποδόσεις και συντελεστές... τα αφήνω αυτά στους ειδικούς για να μας ενημερώνουν σωστά.

Και επειδή εγώ είμαι ένας δυσαρεστημένος πελάτης αυτής της τεχνολογίας, θα πώ.. το αποτέλεσμα μετράει. ΔΕΝ αποδίδουν σε θέρμανση αυτά που διαφημίζουν. Μιλάνε για μονώσεις κτλ για την άριστη απόδοση τους, αλλά έτσι κι αλλιώς αν κάποιο σπίτι έχει καλή μόνωση και καινούρια κουφώματα θα έχει μικρή κατανάλωση είτε με αέριο, είτε με πετρέλαιο σε σχέση με το ρεύμα. Αυτά τα σώματα μέσα σε μια πόλη, ποιοι θα σκεφτόντουσαν να τα δοκιμάσουν? Αυτοί που έχουν πανπάλαια σπίτια που οι μονώσεις είναι χάλια..(γιατί τα περισσότερα παλιά σπίτια δεν είχαν καμία θέρμανση) το πολύ πολύ να έχουν αλλάξει κουφώματα (όπως εγώ λόγου χάρη). Πιστεύω τους ειδικούς είτε είναι μηχανικοί είτε κάτι άλλο (δεν ξέρω).. σε ανάλογο topic αυτού του φόρουμ για λέβητες ιόντων (που επίσης σε διαφημίσεις λένε πολλά και αν ισχύουν "γράψε μου") δίνουν απαγορευτικό για θέρμανση με ηλ.ρεύμα. Τα watt που καταναλώνω για να ψιλοζεστάνω το μισό σπιτάκι μου που στο σύνολο του είναι 49 τ.μ. είναι 2100 και δουλεύουν ασταμάτητα επί 1 μήνα τώρα. κάντε τους υπολογισμούς και βγάλτε την τιμή του ρεύματος. Αν τοποθετήσω αλλά 2 σώματα που λογικά χρειάζονται οι άλλοι χώροι του σπιτιού μου (κουζίνα και χωλ), η κατανάλωση μου θα φτάσει τα 4000watt. Τονίζω.. αυτές τις μέρες μετά βίας σε δωμάτιο 14 τ.μ. που είναι εγκατεστημένο το σώμα της υπέρυθρης (1400watt, επιφάνειας 120*60) η θερμοκρασία είναι 18 βαθμοί (εχει κρύο δηλ.) και δουλεύει ασταμάτητα, όχι 7 ή 8 ωρίτσες που γράφουν όλες οι εταιρείες που αντιπροσωπεύουν τέτοια προϊόντα. Θυμίζω.. η υπέρυθρη διατείνεται ότι μπορεί να ζεστάνει ένα χώρο άσχετα αν σε διπλανό δωμάτιο δεν υπάρχει θέρμανση, γιατί δεν ζεσταίνει τον αέρα ο οποίος μεταφέρεται μέσα στους χώρους αλλά θα ζεστάνει τα αντικείμενα και τα όντα που θα βρίσκονται μέσα στην εμβέλεια της ακτινοβολίας του. Αν μετά από ένα χρόνο, αφού παραζεσταθούν οι τοίχοι πάει καλύτερα, αυτό δε το γνωρίζω.

Επιπλέον να πω ότι πριν από αυτη την θέρμανση των υπερύθρων, ζεσταινόμουν μέ ένα κλιματιστικό inverter (αν και ανθυγιεινό για το αναπνευστικό), δεν είχα πληρώσει ποτέ πάνω από 50 € μηνιαίο συνολικό ρεύμα και το σπίτι μου ήταν ζεστό.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη, αλλά είναι δυνατό εταιρίες όπως η redwell, crystal audio, κα αυτά που ισχυρίζονται περί κατανάλωσης, απόδοσης και λειτουργίας να είναι απλά τόσο μούφα; η redwell ας πούμε διαβάζω ότι έχει πιστοποιήσεις και μάλιστα και από το αριστοτέλειο εδώ στην Ελλάδα. Υπάρχει επιχειρηματολογία σε επίπεδο μελέτης που να αποδεικνύει ότι πράγματι αυτά τα σώματα δεν κάνουν αυτά που λένε ή απλά τα καταδικάζουμε συλλήβδην με τον γνωστό τρόπο που γνωρίζουμε καλά;

 

Δηλαδή, ακόμη και η κατανάλωση ρεύματος που διαβάζω στα περισσότερα site κάτω από 1€/μέρα για τα περισσότερα πάνελ με λειτουργία 8 ωρών είναι και αυτό ψέμα;

 

Ρωτάω, γιατί σκεφτόμουν σοβαρά να αγοράσω ένα για να το βάλω σ’ ένα υπνοδωμάτιο, αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα το ξανασκέφτομαι.

Βέβαια να πω την αλήθεια, κανένας από όσους ρώτησα που εμπορεύονται τέτοια πάνελ δεν μου παρουσίασε επιστημονικά δεδομένα για τη λειτουργία τους. Όμως, πάλι δεν έχω βρει τέτοια ούτε για το αντίθετο. Απλά διάβασα κάποιες απόψεις όπως του χρήστη “Lena_Thess” που λέει ότι για 14τμ δεν κάνει ούτε το πάνελ 1400 βατ.

 

Τι να πω, έχω πραγματικά μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη, αλλά είναι δυνατό εταιρίες όπως η redwell, crystal audio, κα αυτά που ισχυρίζονται περί κατανάλωσης, απόδοσης και λειτουργίας να είναι απλά τόσο μούφα; η redwell ας πούμε διαβάζω ότι έχει πιστοποιήσεις και μάλιστα και από το αριστοτέλειο εδώ στην Ελλάδα. Υπάρχει επιχειρηματολογία σε επίπεδο μελέτης που να αποδεικνύει ότι πράγματι αυτά τα σώματα δεν κάνουν αυτά που λένε ή απλά τα καταδικάζουμε συλλήβδην με τον γνωστό τρόπο που γνωρίζουμε καλά;

 

Δηλαδή, ακόμη και η κατανάλωση ρεύματος που διαβάζω στα περισσότερα site κάτω από 1€/μέρα για τα περισσότερα πάνελ με λειτουργία 8 ωρών είναι και αυτό ψέμα;

 

Ρωτάω, γιατί σκεφτόμουν σοβαρά να αγοράσω ένα για να το βάλω σ’ ένα υπνοδωμάτιο, αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα το ξανασκέφτομαι.

Βέβαια να πω την αλήθεια, κανένας από όσους ρώτησα που εμπορεύονται τέτοια πάνελ δεν μου παρουσίασε επιστημονικά δεδομένα για τη λειτουργία τους. Όμως, πάλι δεν έχω βρει τέτοια ούτε για το αντίθετο. Απλά διάβασα κάποιες απόψεις όπως του χρήστη “Lena_Thess” που λέει ότι για 14τμ δεν κάνει ούτε το πάνελ 1400 βατ.

 

Τι να πω, έχω πραγματικά μπερδευτεί.

http://www.michanikos.gr/topic/3105-%CE%A5%CF%80%CE%AD%CF%81%CF%85%CE%B8%CF%81%CE%B7-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/

Εγώ δεν είπα ότι είναι άχρηστα. Αλλά τάζουν λαγούς με πετραχίλια για να μπουν στον ανταγωνισμό και να πάρουν από την πίττα της αγοράς. Τι σε παραξενεύει? Ετσι κάνει το marketing σχεδόν παντα.

Διάβασε σε παρακαλώ, γίνεται πόλεμος απόψεων εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57353

και εδώ γίνεται και συνεχίζεται κουβέντα από πέρσι.

Δείτε τι γίνεται όταν κάποιος ξέρει με γνώση και επιχειρήματα να αντικρούσει κάποιες διαφημιστικές μπουρδολογίες.

Προσοχή..υπάρχουν και έμποροι που το "παίζουν" ευχαριστημένοι πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

στην εκθεση Infacoma Energytech που είχε στη Θεσσαλονίκη, η μόνη εταιρεία που ήταν εκεί από τις πολλές που υπάρχουν ήταν η elith με τα μαρμάρινα σώματα. Μου δείξαν εκεί ένα σώμα διαστάσεων 1 μετρο επί μισό που καταναλώνει 850 watt. Μου εξήγησαν ότι καλύπτει 9τ.μ. σε καλά μωνομένο χώρο. Υπάρχει ξενοδοχείο στο Παγγαίο της Δράμας που χρησιμοποιεί σε Ξυλόσπιτα τέτοια σώματα. Φίλος που έμεινε εκεί μου περιέγραψε, ότι σε δωμάτιο-διαμέρισμα 35 τ.μ. είχε μέσα 3 τέτοια σώματα μαρμάρινα. Δε ξέρω την ισχύ τους αλλά όπως και να είναι δεν θα είναι συνολικά 2000 watt?

Το κόστος είναι αρκετά μεγάλο, και της αγοράς και της κατανάλωσης. Μια περίπου πραγματική μελέτη για το δικό μου σπίτι ήταν για 4000watt. Η Redwell το ίδιο έλεγε. Ο πίνακας αυτη τη στιγμή σηκώνει 6000watt (στα πιο πολλά σπίτια). Αν ανάψω και το θερμοσίφωνο θα πέσουν οι ασφάλειες. Αν κάποιος αποφασίσει να βάλει τέτοια θέρμανση πρέπει να κάνει ίσως αλλαγή πίνακα στο ρεύμα ή να βάλει τριφασικό.

Εγώ έχω καταλήξει ότι είναι πιο ακριβό σίγουρα από το αέριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.....μετα απο τις τελευταιες διαγραφες των μηνυματων απο το συστημα , επανερχομαι και παλι , προσπαθωντας , να δωσω απαντησεις , στους προβληματισμους ολων , χωρις ομως να μπω σε επιστημονικες λεπτομερειες.....Τετοιες πληροφοριες , ηδη εδωσα , στο φορουμ της hlektronika.gr και οποιος θελει ανατρεχει εκει.....

 

Απαντω πρωτα στον Ιριντιουμ....Αν πραγματικα καλε μου φιλε , σ ενδιαφερει η ενημερωση για ολα αυτα , ελα σε επαφη με ειδικους της υπερυθρης....Το να περιφερεσαι μεσα σε φορουμ , βασιζομενος ,σε ανωνυμες καταθεσεις , μαλλον δεν βοηθαει....Μπορει πιθανον να βρεις βαλτους ,ενθουσιασμενους...αλλα και βαλτους δυσαρεστημενους....που θα επξυπηρετουν καθε λογης συμφεροντα....Ομως ο οφειλω να πω , πως ο χωρος της υπερυθρης θερμανσης δεν ειναι αγγελικα πλασμενος.....εχουν βγει δυστυχως εταιρειες , που παρουσιαζονται σαν ευρωπαικες , ενω ειναι καθαρα κινεζικες....και χωρις καννα εχουν πιστοποιητικα ασφαλειας (το σημαντικοτερο)....Επειδη τυχαινει να ασχολουμαι με την υπερευθρη θερμανση (σε επιστημονικο και εμπορικο επιπεδο) εδω και 6 χρονια αποκλειστικα , ειμαι υποχρεωμενος να την προστατευσω......Και να μην αφησω ανακριβειες , ανωνυμων να προσπαθουν να σπιλωσουν αυτην την υπεροχη τεχνολογια....Οπως της Λενας , π.χ, που εβαλε στον χωρο της 2100 watt..ενω επρεπε να βαλει γυρω σταις 4000....και τι περιμενε....να ζεσταθει....επισης η Λενα , δεν μας ειπε , αν τα 2100 βατ , τα εχει εν λειτουργια , με ανοιχτες πορτες,....οποτε τοτε δεν μιλαμε , οτι βαλαμε 1400 βατ σε 14 τ.μ....αλλα συνολικα 2100 σε 49....Επισης εδω παιζει κατι πολυ παραξενο...κατι που ειμαι απο τους λιγους που μπορω να το διαγνωσω , διοτι εχω ηδη κατασκευασει πειραματικα πανελ υπερυθρης , με τα οποια ζεσταινω κατα το ημισυ την οικια μου.....μας λεει η Λενα πως το πανελ που αγορασε 120χ60 ειναι 1400 βατ....μα αν ηταν ετσι, θα ανεβαζε θερμοκρασια 200 βαθμους κελσιου για να αποδωσει την ισχυ....(σχεση εμβαδου με θερμοκρασια)....Αρα μπορει να συμβαινουν τα παρακατω.....η 1) το πανελ δεν ειναι 1400 watt...αλλα γυρω στα 800..η 2)..ανεβαζει οντωες 200 βαθμους....οποτε ειναι επικιμδυνο και πολυ κακο για την θερμικη ανεση....(δημιουργια πονοκεφαλου)...η 3)...κατι που συμβαινει σε καποια γερμανικαη εταιρεια , μικρα σωματα εχουν πολλα watt,αλλα και θερμικο κοφτη ,για ν μην υπερβαινει η θερμοκρασια του πανελτα επιτρεπτα ορια....Οταν υπαρχει ομως κοφτης , αυτο ειναι μια μικρη απατη , γιατι το πανελ , ουσιαστικα δεν εχει την ισχυ που αναγραφει....Ασε που αν χαλασει ο κοφτης , με το αναψε κλεισε , εχουμε πολυ επικιδυνη περιπτωση.....

λεω λοιπον Λενα ...πως ουτως η αλλως εβαλες πολυ λιγ βατ για ολο το σπιτι...1)2100 για 49 τ.μ

2)Συμφωνα με τα στοιχεια που δινεις ,μαλλον την πατησες με την επιλογη εταιρειας...(αν βεβαια ειναι σωστα οσα γραφεις)

3) την υπερθρη την υπολογιζουμε με 6ωρη περιπου λειτουργια......αλλα Σοσ!!!!...μην μπερδευεσαι...δεν ειναι ολες οι μερες ιδιες...αλλες φορες θα καψει 1 ωρα , αλλη 15.....αν λοιπον εβαζες 4 κιλοβατ , εγκατεστημενη , θα εκαιγες κατα μεσο ορο 24 kwh/ημερα (ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ!!!!!!).....ΑΡΑ ΓιΑ εναν χειμωνα 165 ημερων 3960 , αρα κοστος λειτουργιας , για ολο τυο χρονο , απο 400-500 ευρω αναλογως ειδικων συνθηκων.......Τωρα τι γινεται εκει σε εσενα.....αυτο ειναι μαλλον προβλημα της δικης σου λανθασμενης επιλογης , να πιστεψεις , οτι σου γραφουν ανωνυμοι στο ιντερνετ......Δεν σου φταιει σε τιποτα , η υπερυθρη.....Αρα , λοιπον συμβουλευω σε ολους , να ενημερωνεστε , απο επωνυμους επιστημονες , που εμπρακτα εχουν ασχοληθει με την υπερυθρη αρκετα χρονια....Δυστυχως τα φορουμ , υποκρυπτουν κινδυνο δολου....ειτε στους επαινους , ειτε στις κατακρισεις....Και τελος παντων , δεν μπορουμε να παρακαμπτουμε τοσο ευκολα , την σαφη υπεροχη της υπερυθρης , στα θεματα υγειας......Να ειστε καλα και ελπιζω καποτε να συνομιλησω δημοσια με καποιον με το αληθινο του ονοματεπωνυμο....

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.