Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετα σε μη άρτιο αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου


ChVr

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι, μου έτυχε (για καλή μου τύχη) η εξής περίπτωση: Αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου μη άρτιο 3.450,00m2 με 8 εξ' αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Ο Ν.4014 αναφέρει στο άρθρο 24, παρ.1γ ότι μετά την ολοκλήρωση του πολεοδομικού σχεδιαμού, εφόσον δεν θα υπαχθεί το αγροτεμάχιο σε περιοχές προς πολεοδόμηση μπορεί να διατηρηθεί εφόσον ο ιδιοκτήτης: i) ... , ii) καταβάλει ειδικό πρόστιμο το ύψος του οποίου υπολογίζεται με βάση εμβαδό κλπ.

 

Τι εννοεί ο νομοθέτης ("σοφός" όπως έχει χαρακτηριστεί στο forum), ότι η αγορά οικοπέδου για την συμπλήρωση της αρτιότητας και η καταβολή του ειδικού προστίμου πρέπει να γίνουν μετά το πέρας του πολεοδομικού σχεδιασμού (10 χρόνια) ή μετά τα 30 χρόνια (διάστημα διτήρησης για όλα τα αυθαίρετα);

 

Ακόμα περιμένω απάντηση από το ΤΕΕ, τα υπόλοιπα ζητήματα που αφορούν την περίπτωσή μου τα έχω ξεκαθαρίσει.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν σε εκτός σχεδίου έχω λυόμενο του 1993 σε αγροτεμάχιο μπορώ να εκμεταλλευτώ εκείνο το διάταγμα του Παπαδόπουλου για τα λυόμενα?

 

Δηλαδή για να αναφερθώ στις ισχυουσες διατάξεις εκείνης της εποχής!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, εάν το κτήριο δεν έχει άδεια και δηλωνόνταν στην εφορία κατά εκτίμηση στα m2, τώρα που εμφανίζονται 2 ιδιοκτήτες (συνιδιοκτησία) για την αποδοχή τι χρειάζεται; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εάν το κτήριο δεν έχει άδεια και δηλωνόνταν στην εφορία κατά εκτίμηση στα m2, τώρα που εμφανίζονται 2 ιδιοκτήτες (συνιδιοκτησία) για την αποδοχή τι χρειάζεται; 

καποιος ειχε ενα γηπεδο-οικοπεδο..

εμβαδου.....

αρτιο και οικ...ή οχι...

εχτισε χωρις ΟΑ....τί   και πότε???

πεθανε...πότε???

 

ερωτημα

"τι θα κανουν οι κληρονομοι του"

 

απαντηση

θα μετρησουν τα παντα

θα τα δηλωσουν στην εφορια

και θα κανουν αποδοχη κληρονομιας...

 

[και θα μιλησεις  απο πριν με τον μηχανικο  σου...να σου πεί...τι μπορει  να παρουν απο μειωτικους συντελεστες

και  για  την εν γενει διαδικασια της τακτοποιησης

 

τα λεμε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.