Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

προβλήμα στη μόνωση της ταράτσας του διαμερισματός μου


Maritar

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πέρσι το Φεβρουάριο άρχισε να στάζει νερό στο διαμέρισμα μου( έτος κατασκευής2004, τελευταίος όροφος)

Η ταράτσα έχει μόνωση και διπλό πλακάκι στρωμένη. Φέραμε το άνθρωπο που έχει περάσει τη μόνωση να το δει έσπασε κάτι πλακάκια και είδε ότι όλα είναι εντάξει κι άπλα είπε ότι το πρόβλημα είναι από τούς θερμοσίφωνες. έβαλε ένα επισκευαστικό τσιμέντο ρυτονοειδές για την στεγανοποίηση των σωλήνων των θερμοσίφωνων. Μιλήσαμε κι με τους κατασκευαστές και μας δήλωσαν ότι δεν έχουν καμιά δουλειά με το θέμα.

Μέτα από ένα χρόνο ακριβώς άρχισε πάλι να στάζει και αυτή την φορά χειρότερα αυτή τη φορά ο μονωτής αποφεύγει να έρθει οπώς και οι κατασκευαστές κάνουν την πάπια.

Να κινηθώ δικαστικά? Δεν θα βγάλω άκρη.... δηλαδή θα στάζει το σπίτι μου για τα επόμενα χρονιά μέχρι να πέσει το ταβάνι?....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την κατοικία

αρχικά, την παραλάβατε χωρίς μόνωση?

 

Πως και ήρθατε σε επαφή με τον υπεργολάβο της μόνωσης

και όχι με τον μηχανικό ολόκληρης της οικοδομής?

 

Με τον να κυνηγήσετε δικαστικά έναν - έναν τους υπεργολάβους της οικοδομής

δύσκολα θα βγάλετε άκρη.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Το διαμερισμά μου το παρέλαβα με μόνωση.

Τον υπεργολάβο της μόνωσης τον ειδοποίησε η κατασκαύστρια μου και μου έδωσε το τηλέφωνο του. όπως και φέτος τον πήρα τηλέφωνο και προσπαθώ εδώ και μία βδομάδα να του κλείσω ραντεβού για να έρθει να το ξαναδεί.που αμφιβάλω αν θα έρθει.

μίλησα και με το μήχανικο της οικοδομής και με απείλησε και μου έκλεισε το τηλέφωνο.

το γνωρίζω οτί δεν θα βώ άκρη αλλά να περιμένω να πέσει το ταβάνι μου?

Link to comment
Share on other sites

ακρη θα βγαλετε - αλλα πρεπει να βρειτε εναν μηχανικο και να του αναθεσετε να σας βοηθησει.

 

δεν ξερουμε πώς παραλαβατε/αγορασατε το διαμερισμα (πχ ειχατε συγγραφη υποχρεωσεων, ήταν νεοδμητο ή απο αλλον ιδιοκτητη, ποσα χρονια πριν κατασκευαστηκε το κτιριο κλπ).

 

οι κατασκευαστικες εταιρειες συνηθως καλυπτονται πισω απο μια "εγγυηση" 2 ετων για διορθωση ατελειων αλλα ολα αυτα εξαρτωνται οπως καταλαβαινετε απο πολλους παραγοντες.

 

επισης μπορει οντως να ειναι απο τους θερμοσιφωνες το προβλημα - αν αυτοι τοποθετηθηκαν οχι απο τον κατασκευαστη αλλα σε αλλες στιγμες απο τον καθε μαστορα του καθε ιδιοκτητη κλπ μπορει να εχει γινει ζημια στη μονωση. αλλα ολα αυτα εξαρτωνται απο τις απαντησεις σας, και ενας μηχανικος επι τοπου θα σας καθοδηγησει.

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία έχει αδεία οικοδομής το 2004.είμαστε οι πρώτοι που μπήκαμε στο διαμέρισμα

το 2007 αφού τελείωσε η οικοδομή. Γενικά σαν πολυκατοικία έχει πολλά προβλήματα και είναι μόνο 8 χρονιά σκεφτείτε τι θα γίνει τα επόμενα,δυστυχώς για μας.!

Δεν ήταν κατασκευαστική εταιρεία αλλά 4 αδέρφια που έχτισαν μια πολυκατοικία. Αλλά δεν έχει σημασία γιατί ούτε με αυτούς βγάζουμε άκρη.

Όσο αφορά για την εγγύηση πρέπει να γίνονται από την αρχή και να γράφετε στα συμβόλαια.

Το πρόβλημα δεν είναι από τους θερμοσίφωνες .μάθαμε ότι οι σωλήνες από τους θερμοσίφωνες μπήκαν πριν την μόνωση.

Είναι λάθος να έρθει ο μονωτής πάλι? Μηχανικός από όσο γνωρίζω μου είπαν ότι πρέπει να είναι κρατικός. Για να το δεχτεί και το επιμελητηρίων Αθηνών. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν κατασκευαστική εταιρεία αλλά 4 αδέρφια που έχτισαν μια πολυκατοικία.

Σαν να λέμε: "Ψητοπωλείο τα τέσσερα αδέλφια"! :smile:

Μιλήστε με τον μηχανικό της οικοδομής. Αυτός είχε τις γνώσεις και τις ευθύνες

για τις εργασίες.

'Οσα και να είναι τα αδέλφια

δεν πρόκειται να σας βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχεις προβλημα με τις ρυσεις, μπορει να εχεις προβλημα με τις μονωσεις, μπορει να εχεις προβλημα με τα λουκια, μπορει να εχεις προβλημα με την πλακα, μπορει μπορει μπορει.

 

τα βηματα σου.

 

1. φερνεις μηχανικο οποιονδηποτε εμπιστευεσαι να σου πει τη γνωμη του για να ενημερωθεις και να μην εισαι εντελως ασχετος για το τι συμβαινει

2. επικοινωνεις με τον κατασκευαστη, ας ειναι και 3 ξαδελφια. αυτοι το χτισαν, εχουν ευθυνες. αν δεν βγαζεις ακρη βαλε τον μηχανικο σου να μιλησει.

3. βαζεις τον μηχανικο σου να μιλησει με τον μηχανικο που εκανε επιβλεψη στην οικοδομη βαση της οικοδομικης αδειας

4. αν δεν βγαζεις ακρη, βαζεις δικηγορο να καλεσει ολους τους υπευθυνους - μηχανικο επιβλεψης και κατασκευαστη και υπερβολαβο μονωσης και γενικο εργολαβο κλπ να λυσουν το προβλημα

5. τα υπολοιπα ο δικηγορος σου - καλο ειναι να μην φτασεις εκει, απλα γιατι θα δικαιωθεις σε 10 χρονια αφου εχεις πληρωσει τα παντα απο την τσεπη σου

 

6. ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ τον μηχανικο που λειτουργει σαν τεχνικος συμβουλος σου - το λεω για να το διαβαζουν αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Μια θερμοκαμερα μπορεί???? (χρειάζεται και λίγο τύχη) να βρεί το πρόβλημα της διαρροής, διαφορετικά με κάμερα. Ξηλώνεις τοπικά και επισκευάζεις. Πληρώνεις απο την τσέπη σου και αφού βρίζεις για καμία βδομάδα, ηρεμείς. Η γυνάικα σου σου λέει να βάλω και sauce να γλιστράει!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Μιλήστε με τον μηχανικό της οικοδομής. Αυτός είχε τις γνώσεις και τις ευθύνες

για τις εργασίες.

'Οσα και να είναι τα αδέλφια

δεν πρόκειται να σας βοηθήσουν.

 

 

Δηλαδή συνάδελφε οταν έκανα εγω μια οικοδομή έστω και πριν από 1 χρόνο θα είμαι υπεύθυνος και για τις εργασίες που έγιναν πριν από 2 μήνες από τα 2, 3 ή τέσσερα αδέλφια.

Μα είναι δυνατόν να τα γράφουμε εμείς αυτά?

 

Ο Maritar όταν αγόρασε το σπίτι, πλήρωσε μεσίτη (ενδεχομένως), δικηγόρο, συμβολαιογράφο, και τα 3- 4 αδέλφια.

Μαχανικό δεν πλήρωσε να κάνει μία έρευνα (μικρή έστω)

Μόνος του εκτίμησε

Τώρα λοιπόν θα πρέπει να απευθυνθεί στα 4 αδέλφια και με ευγένεια να τους ζητήσει ΤΥΧΟΝ ευθύνες

 

Τονίζω το τυχόν, γιατί μπορεί να κάμαν εργασίες μετά την μόνωση οι συνιδιοκτήτες του....

 

Αγαπητέ Maritar ΔΕΝ σου κάνω προσωπική επίθεση ...

 

Προσπάθησε να εξηγήσεις στους κατασκευαστές τα δεδομένα....

 

Μην ενοχλείς ασκόπως τον μηχανικό που έκανε την επίβλεψη

 

Αν δεν μπορέσεις να βγάλεις κάτι με τους ΠΩΛΗΤΕΣ , κατασκευαστές απευθ'ύνσου τότε στον ΜΗχανικό με ευγένεια και ψυχραιμία.

 

Αν πάλι δεν βγάλεις άκρη για Α, Β λόγους μπορείς να βρεις έναν ΙΔΙΩΤΗ μηχανικό (όχι τον γνωστυό σου μηχανικό που το πρωί δουλεύει στην ΔΕΗ και "ξέρει" ) και αφού κανονίσεις την πληρώμή του ανέθεσέ του να σε βοηθήσει

 

Αυτά

Στην διάθεσή σου για συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

>
Η ταράτσα έχει μόνωση και διπλό πλακάκι στρωμένη

Τι εννοεις λεγοντας διπλο πλακακι;

Εστρωσαν μια σειρα πλακακια και απο πανω για καποιο λογο τοποθετησαν και δευτερη στρώση;

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.