Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

προβλήμα στη μόνωση της ταράτσας του διαμερισματός μου


Maritar

Recommended Posts

Lol Brasco !

Καλά τα λέτε και εγώ τα έχω σκεφτεί όλα αυτά .έλα όμως ο μηχανικός είναι ένα από τα αδέρφια όποτε καταλαβαίνετε..... η υπόθεση είναι γελοία δυστυχώς . :smile:

 

Την Κυριακή ήρθε ο ένας από τούς κατασκευαστές να το δει γιατί νόμιζε ο.... ότι του λέγαμε ψέματα. Μας παίρνει τηλ. Να έρθω να δω την υγρασία? Ε δεν είναι υγρασία αλλά στάζει νερό μέσα στο σπίτι. Το είδε και δεν το πίστευε ...( μα τι νόμιζε ότι δεν έχω με κάτι να ασχολείθω και ξύπνησα ένα πρωί και...) το είδε, πήγε στην ταράτσα την κοίταξε κατάλαβε ότι όντως από την μόνωση είναι. μας ξαναπαίρνει τηλ λέγοντας ότι τα λεφτά που θα δώσουμε στα δικαστήρια θα φτιάξουν την μόνωση κ.α. σώπα ρε!!!

Πάλι δεν τούς πιστεύουμε !!! το θέμα είναι να φτιάξουν την μονωση και όχι να την “μπαλώσουν “ όπως μας έκαναν τα ίδια και πέρσι. Μας είπαν ότι θα το κάνουν όταν σταματήσουν οι βροχές .κι που ξερώ εγώ μήπως θέλουν να με κάνουν να αποφύγω τον εμπειρογνώμων?(όταν δεν βρέχει εννοώ).

Πήραμε πάλι τηλ αυτόν που έβαλε την μόνωση για να έρθει να το δει και πάλι άρχισε την δικαιολογίες ότι είμαι επαρχεία και τα σχετικά....πως θα βρούμε άκρη δεν ξέρω.

Έτσι και αλλιώς η εγγύηση δεν έχει περάσει άλλα βαριετέ που θα κάνει τσάμπα δουλειά μάλλον. Χωρίς χρήμα .

Την άλλη δεύτερα καλέσαμε και έκτακτη γενική συνέλευση για να το μάθει κι η πολυκατοικία όποτε προχωράμε.....

 

sorry για τα “διπλό πλακάκι” λάθος έκφραση μου από βιασύνη και νευρά. Ναι, διπλή στρώση.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να στάζει νερό μέσα στο σπίτι

μήπως υπάρχουν και άλλα προβλήματα πέρα της μόνωσης?

Εννοώ πως κατά την διάρκεια κατασκευής μίας οικοδομής, όσο είναι ακόμα γιαπί,

- και πριν γίνουν οι εργασίες της μόνωσης -

όταν βρέχει δεν τρέχουν νερά από την οροφή του τελευταίου ορόφου, ακόμα και να έχει λιμνιάσει τοπικά το νερό

(αφού σε εκείνη την φάση δεν έχει ακόμα κατασκευαστεί καμία στρώση μόνωσης).

 

Δηλαδή,

παίζει και να υπάρχει πρόβλημα σωστής δόνησης κατά την σκυροδέτηση της οροφής σας (αυτό εντοπίζεται εύκολα με τον κατάλληλο εξοπλισμό). Και επειδή μιλάμε για τμήμα του φέροντα οργανισμού, η εγγύηση δεν είναι μόνο 2 χρόνια αλλά τουλάχιστον δέκα.

Εκτός και αν οι υδραυλικοί έχουν κάνει σουρωτήρι την οροφή σας από την διαμπερή διέλευση σωλήνων

και απλά η μόνωση μετά

δεν ήταν σωστή.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Brasco

 

με τι εξοπλισμό θα βρεις το αδόνητο πάνω απο μόνωση και πλακάκι?

Link to comment
Share on other sites

Με μέθοδο υπερήχων (Η ταχύτητα µε την οποία το κύµα μεταφέρεται διαµέσου του στοιχείου επηρεάζεται από την ποιότητα και τη συνέχεια του υλικού συµπεριλαµβανοµένης και της παρουσίας ρωγµής η ζηµιάς)

ή

από την ανάλυση του ήχου κρούσης (Ο ήχος κρούσης ανιχνεύει τις ασυνέχειες της µάζας του σκυροδέµατος ή της τοιχοποιίας. Η επιφάνεια του υλικού κρούεται µε ένα αντικείµενο (π.χ. ένα µικρό σφυρί), που εισάγει έναν ενεργειακό παλµό στο υλικό. Ο παλµός αυτός ανακλάται πίσω, λόγω κάποιας ασυνέχειας του υλικού, µε την ταχύτητα του κύµατος. Οι ασυνέχειες µπορεί να

είναι ρωγµές, η κατάντη επιφάνεια του υλικού, πλάγιες επιφάνειες, στρωµατώσεις ή

κενά. Μια συσκευή µετατροπής σήµατος, τοποθετηµένη στην επιφάνεια που κρούεται καταγράφει τις αντανακλάσεις της ενέργειας. Το σήµα της συσκευής µετατρέπεται σε συχνότητα. Από τις µετρήσεις της συχνότητας εκτιµάται η πυκνότητα του υλικού, το

µέγεθος και η θέση της ασυνέχειας στο στοιχείο.)

 

Βέβαια πάνω από μόνωση και πλακάκι είναι κομματάκι δύσκολο...

Δεν ξέρω αν τέτοιες εργασίες μπορούν να γίνουν και με προσέγγιση από το κάτω μέρος της πλάκας (Ροδόπουλε εδώ εσύ είσαι ειδικός!)

 

Ασυνέχειες στην μάζα του σκυροδέματος (ειδικά στα επιφανειακά στοιχεία)

προέρχονται και από ελλειπή συντήρηση του φρέσκου σκυροδέματος τις πρώτες μέρες.

Έχω ακούσει ιστορίες από καλουπατζήδες

όπου καλοκαίρια σε οικοδομές που δεν υπήρχε μέριμνα για την διαβροχή του μπετόν (δεν υπήρχε καν λάστιχο ποτίσματος!!!)

οι συστολές ξήρανσης ήταν τόσο έντονες

που όταν πιάνανε οι βροχές έτρεχε το νερό από κάτω λες και είχες ανοίξει βρύση!

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο μόνωση και πλακάκι κομματάκι δύσκολο λόγω ακρίβειας της διάδοσης (άσε που θα χρειαστείς και reference). Εαν μπορείς να βρείς τίποτα θεωρητικά αλλα κάτι μου λέει το ένστικτό μου είναι με τομογράφο ή με θερμοκάμερα εφόσον τοπικά θερμάνεις και πας με την ταχύτητα μετάδοσης (αντε να γράψουμε και paper).

 

Λύνεις μια βάνα, βάζεις ενα ενδοσκόπιο και ψάχνεις να βρεις την διαρροή.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Maritar

 

Αν τρέχει νερό όταν βρέχει μόνο, προφανώς είναι θέμα της μόνωσης, αν όμως τρέχει όλο τον χρόνο είναι θέμα σωληνώσεων...( γράφω το αυτονόητο γιατί, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει διευκρινιστεί..)

 

Σίγουρα χρειάζεσαι αρχικά μηχανικό εμπιστοσύνης για να σου πει τι φταίει κατόπιν αυτοψίας.

 

Αν πας δικαστικά, θα ορίσει το δικαστήριο μηχανικό πραγματογνώμονα (τον οποίο πληρώνεις εσύ (αν κερδίσεις θα στα επιστρέψει ο εναγόμενος)), μηχανικό τεχνικό σύμβουλο δικό σου, δικηγόρο ... και υπομονή 10 χρόνια...

 

Αλλά, όπως και να έχει, η τάρατσα "κατά πάσα πιθανότητα" δεν σου ανήκει... είναι κοινόχρηστη... επομένως το κόστος επισκευής θα πρέπει να το αναλάβει η πολυκατοικία... ( όσο και αν ακούγεται άσχημο) ή να κινηθεί νομικά η πολυκατοικία... και όχι μόνος σου...

 

Το μόνο "θετικό" είναι ότι έχεις να κάνεις με οικογενειακό θέμα σε ό,τι αφορά κατασκευαστή και μηχανικό....

Link to comment
Share on other sites

astrah

 

 

δύσκολο να το πείς μόνο μέσο ποτε στάζει διότι ο ηλιακός έχει αυτοπλήρωση. Γενικά αυτοψία με το μάτι δεν στέκει στο δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

astrah

 

δύσκολο να το πείς μόνο μέσο ποτε στάζει διότι ο ηλιακός έχει αυτοπλήρωση. Γενικά αυτοψία με το μάτι δεν στέκει στο δικαστήριο.

 

Φαντάζομαι ότι αν στάζει χειμώνα καλοκαίρι.... δεν θα οφείλεται στην μόνωση... θα φταίει κάποια σωλήνα...

Αντίστοιχα αν στάζει όταν βρέχει... αποκλείεται να φταεί ο σωλήνας γιατί θα έτρεχε χειμώνα καλοκαίρι...

 

Δικαστικά... και λόγω του "κατεπείγοντως" ( λέξη που χρησιμοποιείται πολύ σε αυτήν την χώρα τον τελευταίο καιρό :smile: ), αν δεν κάνω λάθος θα πάει με ασφαλιστικά μέτρα... το δικαστήριο θα διορίσει πραγματογνώμονα από την λίστα του ΤΕΕ ... και τεχνικούς συμβούλους αν θέλουν οι διάδικοι... Θα γίνουν, κατά των πραγματογνώμονα, οι απαραίτητοι έλεγχοι -όποιους θεωρεί αυτός αναγκαίους- (μπορεί και με το "μάτι" αν μπορεί να το αποδείξει με φωτογραφικό υλικό και είναι κάτι απλό, αλλά μπορεί να ζητήσει και "ξήλωμα"), και πατόπιν της εκθέσεως πραγματογνωμοσύνης το δικαστήριο θα αποφανθεί... Αν πάλι το τραβήξει δικαστικά κάποιο από τα διάδικα μέλη... τότε μιλάμε ίσως και για 10ετία....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε παιδιά διαβάζω διαβάζω και δεν κατάλαβα τίποτα από την περιγραφεί τού προβλήματος του MANITAR...

 

Ο astrah έχει απόλυτο δίκαιο που ρώτησε ...

Αν τρέχει νερό όταν βρέχει μόνο, προφανώς είναι θέμα της μόνωσης, αν όμως τρέχει όλο τον χρόνο είναι θέμα σωληνώσεων...( γράφω το αυτονόητο γιατί, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει διευκρινιστεί..)

 

Φίλε μου Ροδόπουλε σε αγαπάω σε εκτιμάω αλλά εδω κάνεις λάθος....

Αν το πρόβλημα είναι υδραυλικής φύσεως τότε μόνο με το χεράκι μπορεί να το βρει κανείς....

Επιλογή δύο είναι το μανόμετρο.

Και για να σου κάνω πλάκα...(ελπίζω να την ανέχεσαι)... ο καλός υδραυλικός αν έχει καβαλήσει και τα 40 και του έχει χτυπήσει την πόρτα τα πρώτα σημάδια της πρεσβυωπίας λειτουργεί σαν τους Γιατρούς.... :smile:

Ψηλαφίζοντας....

Το πιο συνηθισμένος πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να τρέχουν τα ρακόρ του πολυαιθυλενίου με το νερό να γλύφει στην σωλήνα και να εισχωρεί στην πλάκα...

Αν έχει και σπιραλ τότε μπαίνει ακόμα πιο εύκολα....

 

Δεν μπορώ να πιστέψω να έχετε φτάσει σε μονωσαδες, κατασκευαστές. μηχανικούς και τα 4 αδέρφια χωρίς να έχουν ελεγχθεί ολα τα ρακόρ.

Και αυτα του νερού χρήσεως και αυτα του μποίλερ αν μιλάμε για ηλιακα τριπλής....

Φυσικά αν μιλάμε για μπόιλερ θα πρέπει να ελεγχθούν τα ρακόρ και απο τις δύο ακρες.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Πέρσι το Φεβρουάριο άρχισε να στάζει νερό στο διαμέρισμα μου....

.......

Μέτα από ένα χρόνο ακριβώς άρχισε πάλι να στάζει και αυτή την φορά χειρότερα....

Μάλλον δεν είναι οι σωληνώσεις.

Αν η πηγή του προβλήματος ήταν τα ρακόρ των σωλήνων

τότε το νερό θα έσταζε όλο τον χρόνο και όχι κάθε Φεβρουάριο. (με έξαρση τις εποχές εκείνες που ανεβαίνει η πίεση του δικτύου, όταν έχουμε μικρή ζήτηση κατανάλωσης)

Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο του παγετού, αλλά αυτό θα επιδείνωνε κάθε Φεβρουάριο το πρόβλημα και δεν θα εξαφανιζόταν η διαρροή τους υπόλοιπους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.