Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκκρεμής Πράξη Εφαρμογής. Θεωρούνται εντός ή εκτός σχεδίου;


αστέριος

Recommended Posts

Υπολογίζεις τις τυχούσες υπερβάσεις σε σχέση με τα μεγέθη της αδείας. Το πρόβλημα δεν είναι ότι μπορεί να αλλάζει το εμβαδόν ή/και το σχήμα του οικοπέδου αλλά ότι μπορεί να ρυμοτομείται και το υπάρχον κτίσμα ή το κτίσμα να μοιράζεται σε δύο διαφορετικ΄οικόπεδα ( στην περιοχή μας έχω δεί αρκετές τέτοιες περιπτώσεις). Αρα τι κάνεις τότε; Το δηλώνεις εκτός σχεδίου ή θεωρείς ότι δεν τακτοποιείται ή σκεφτόσαστε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τη στιγμή που υπάρχει εγκεκριμένη πολεοδομική μελέτη οι ΡΓ υπάρχουν, δε θα αλλάξουν με την ΠΕ (εκτός αν γίνει αλλαγή ρυμοτομίας, η οποία είναι άλλη διαδικασία και ας μη μπλέξουμε με αυτό).

Αφού έχεις οικοδομική άδεια δεν έχεις και επί ποιάς έκτασης έγιναν οι υπολογισμοί? Ο μηχανικός που "έβγαλε" την άδεια προφανώς πήρε οικοδομησιμότητα, εκτός και αν η άδεια εκδόθηκε πριν την ΠΜ σαν εκτός σχεδίου.

 

Η οικοδομική άδεια που υπάρχει είναι του 1969, ως εκτός σχεδίου και σε ευρύτερη έκταση, η οποία ρυμοτομείται βάσει του εγκεκριμένου σχεδίου (1995) και μαζί με το τμήμα οικοπέδου μου βγαίνει και ένα τμήμα του νόμιμου κτιρίου στην πρασιά.... ευτυχώς ΔΕΝ ρυμοτομείται οπότε τακτοποιείται...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζεις τις τυχούσες υπερβάσεις σε σχέση με τα μεγέθη της αδείας. Το πρόβλημα δεν είναι ότι μπορεί να αλλάζει το εμβαδόν ή/και το σχήμα του οικοπέδου αλλά ότι μπορεί να ρυμοτομείται και το υπάρχον κτίσμα ή το κτίσμα να μοιράζεται σε δύο διαφορετικ΄οικόπεδα ( στην περιοχή μας έχω δεί αρκετές τέτοιες περιπτώσεις). Αρα τι κάνεις τότε; Το δηλώνεις εκτός σχεδίου ή θεωρείς ότι δεν τακτοποιείται ή σκεφτόσαστε κάτι άλλο;

 

Τις υπερβάσεις το ξέρω ότι θα τις βάλω βάσει οικ. αδείας. Για τους συντελεστές υπερβάσεων είναι το θέμα που υπολογίζονται επί των επιτρεπομένων του οικοπέδου,

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Τις υπερβάσεις το ξέρω ότι θα τις βάλω βάσει οικ. αδείας. Για τους συντελεστές υπερβάσεων είναι το θέμα που υπολογίζονται επί των επιτρεπομένων του οικοπέδου,

 

Με την τελευταία σου πρόταση, με ξεμπλόκαρες σε ένα θέμα μου. Μ'' αρέσει που ψάχναμε λύση για εσένα και βρήκα δικιά μου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου θέσω το εξής ερώτημα. Αν σε οικόπεδο εντός σχεδίου με συγκεκριμένο σδ εκδοθεί ΟΑ με εξάντληση του συντελεστή και αργότερα γίνει τροποποίηση όρων δόμησης και μειωθεί ο σδ θεωρείτε τμήμα του κτιρίου αυθαίρετο? Προφανώς όχι.

Θεωρώ λοιπόν (προσωπική άποψη βέβαια) ότι θα πρέπει να τους υπολογίσεις με βάση τι προβλεπόταν από την άδεια τότε.

Link to comment
Share on other sites

στο τηλέφωνο στο ΤΕΕ εμένα μου είπαν ότι αν δεν έχει γίνει πράξη εφαρμογής μπαίνει εκτος. Και άφησαν να εννοηθεί πως είναι κάποιου είδους "οδηγία"...Βέβαια απόλυτα σίγουροι δεν ήταν (και έχω κάνει 3 τηλέφωνα με την ίδια ερώτηση-2 εκτός 1 εντός!!!)

Link to comment
Share on other sites

Η Ερώτηση 5Η' είναι νομίζω κατατοπιστική:

"Σε εντός σχεδίου που εκκρεμεί η πράξη εφαρμογής..." λέει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω, ότι το εκτός που έχει εγκεκριμένη μελέτη γίνεται ΕΝΤΟΣ.

Δεν νομίζω ότι νοείται ΕΝΤΟΣ χωρίς εγκεκριμένη μελέτη.

 

Δλδ για να εκκρεμεί η πράξη εφαρμογής σημαίνει ότι έχει εγκριθεί η μελέτη.

Αφού έχει εγκριθεί η μελέτη, το θεωρούμε ΕΝΤΟΣ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω, ότι το εκτός που έχει εγκεκριμένη μελέτη γίνεται ΕΝΤΟΣ.

Δεν νομίζω ότι νοείται ΕΝΤΟΣ χωρίς εγκεκριμένη μελέτη.

 

Δλδ για να εκκρεμεί η πράξη εφαρμογής σημαίνει ότι έχει εγκριθεί η μελέτη.

Αφού έχει εγκριθεί η μελέτη, το θεωρούμε ΕΝΤΟΣ.

 

Αυτό τα λέει όλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.