Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ακύρωση περαίωσης


apostolosg

Recommended Posts

Αν έχεις πληρώσει μόνο παράβολο για 3843 και δήλωσες την ίδια αυθαιρεσία στον 4014, πρέπει να κάνεις κάποια διαδικασία για την ακύρωση του 3843; 

το παράβολο συμψηφίζεται κάπως;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Mε γειά του πέστου. Δεν ακυρώνονται περαιωμένες διοικητικές πράξεις και δεν υπάρχει διαδικασία επιστροφής χρημάτων για τον 3843/2010.

 

Οκ. Πες οτι τα χρηματα που εδωσε τα χανει.

Αν παει να το μεταβιβασει τωρα, μπορει να "παραλειψει" στο συμβολαιο την δηλωση περαιωσης στον 3843, επικαλουμενος οτι στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει καμια αυθαιρεσια?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Πες οτι τα χρηματα που εδωσε τα χανει.

Αν παει να το μεταβιβασει τωρα, μπορει να "παραλειψει" στο συμβολαιο την δηλωση περαιωσης στον 3843, επικαλουμενος οτι στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει καμια αυθαιρεσια?

 

Κοίτα για να μεταβιβάσει χρειάζεται βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών από μηχανικό. Ο μηχανικός δεν υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει την δήλωση του 3843 εάν δεν του την δώσει ο ιδιοκτήτης. Εγώ δεν ξέρω τίποτα για 3843. Εσύ ξέρεις; Για ξανασκέψου το; Μήπως κάνεις λάθος; Μήπως να κάνει κανείς φίλος σου την βεβαίωση εάν έκανες εσύ τον 3843; Άλλωστε εάν πάει να κάνει αυτοψία τι θα βρει; Πως δεν υπάρχει καμιά αυθαιρεσία, αφού η χρήση δεν άλλαξε στην πραγματικότητα. Καλυμμένος είναι ο μηχανικός. Τώρα στην ηλεκτρονική ταυτότητα επίσης με τον ίδιο τρόπο ο φίλος μηχανικός δεν γνωρίζει για 3843. Η μήπως γνωρίζει; Του το είπε κανείς; Δεν νομίζω. Αν τώρα με κάποιο τρόπο (λίγο δύσκολα για το χάος των φακέλων του 3843) ΄΄ανακαλύψουν΄΄ τον ιδιοκτήτη, θα του πούνε συγχαρητήρια και θα του δώσουν το βραβείο της χρυσής μούντζας που ούτε μια απατεωνιά της προκοπής δεν μπορεί να κάνει. 

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω για την απαντηση.

Εγω δεν εχω σχεση με την συγκεκριμενη νομιμοποιηση, απλα μου ζητηθηκε να δωσω Βεβαιωση για μεταβιβαση.

Παω, κανω αυτοψια και βλεπω οτι δεν υπαρχει καμια αυθαιρεσια!

Στη συνεχεια μου εξηγει ο ιδιοκτητης τι εχει γινει (οτι δηλαδη τακτοποιησε με 3843 εναν χωρο για να τον κλεισει μελλοντικα(!)) και οτι τωρα, μιας και το πουλαει, δεν θελει πλεον να το κλεισει.

Οι ερωτησεις που μου εκανε ειναι 3:

 

1) Αν μπορει να ακυρωσει την δηλωση ενταξης και περαιωσης που εκανε στον 3843

 

2) Αν μπορει να παρει πισω τα λεφτα που εδωσε.

Στο λινκ για το Πρασινο Ταμειο κλπ. δεν βλεπω να προβλεπεται επιστροφη χρηματων για περαιωμενη διαδικασια...

http://www.prasinotameio.gr/index.php/el/anakoinoseis/nea-prasinou-tameiou/72-epistrofi-hmiypaithrioi-afthaireta

 

3) Αν δεν μπορει να κανει το (1) και το (2), θα προκυψει καποιο προβλημα στο μελλον?

Πχ. εγω αμεσως σκεφτηκα εκεινη την ΠΟΛ. που λεει οτι σε περιπτωση μεταβιβασης, ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ υποχρεουται να δηλωσει τους τακτοποιημενους χωρους στο Ε9 του...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

1. Όχι δεν ακυρώνεται.

2. Όχι, δεν μπορεί να τα πάρει.

3. Όχι δεν θα προκύψει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για σιγουρια θα παω να ρωτησω στην πολεοδομια.

Απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι δεν υπαρχει καποια σχετικη διαταξη στην νομοθεσια που μου εχει ξεφυγει.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα Πολεοδομία Μουδανιών για ακύρωση 3843 (είχε πληρωθεί μόνο παράβολο).

 

Προσκόμισα:

1) Απόφαση προστίμου  3843

2) Δήλωση 4014 (Προσωρινή υπαγωγή με πληρωμένη την 1η δόση)

3) ΥΔ ιδιοκτήτη ότι μου αναθέτει την ολοκλήρωση του 4014

 

Δεν το δέχτηκαν και ζήτησαν

 

1) Βεβ. περαίωσης του ν.4014

2) Τις μελέτες του 4014 σφραγισμένες

 

Μα καλά, δεν ισχύει η εγκύκλιος 7/2012; ότι θέλουν ζητάνε ή μου διαφεύγει κάτι από το λαβύρινθο των διατάξεων;

 

ps. Ειλικρινά, από εδώ και πέρα δεν αναλαμβάνω αυθαίρετο για λιγότερο από την πρώην ελάχιστη αμοιβή σε καμία περίπτωση. Θεωρώ ότι η μέση αμοιβή θα πρέπει να είναι 2.000 - 2.500€, αλλιώς καλύτερα ας αλλάξουμε επάγγελμα ή ας φύγουμε για πιο εύφορα εδάφη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται;

- Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη απένταξης από τον 3843 λόγω ένταξης στον 4014.

- 5σέλιδο pdf της δήλωσης, στο οποίο να είναι πληρωμένο το παράβολο του 4014 και η δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή.

 

Πρωτοκολλείς την αίτηση και το συνημμένο στο πρωτόκολλο και τους λες να πάνε να μ@μηθούν.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.