Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερες αμοιβές Ν.4014/11 και ΕΤΕ


Recommended Posts

Εχει γραφτεί και αλλού το θέμα, θεωρώ όμως ότι χρήζει ιδιαίτερης μνείας γιαυτό και πρέπει να αποτελεί ολόκληρο θέμα

 

1. Τί κάνετε εσείς για τις αμοιβές του ν4014;;;

2. Κάνετε κατάθεση στη ΕΤΕ;;;

3. Εχετε απλώς συμφωνητικά και πληρώνετε ΤΣΜΕΔΕ;;;;

4. Την παρακάτηση του ΤΕΕ πώς τη πληρώνετε;;;

5. Τί πληροφόρηση έχουμε από το ΤΕΕ;;; Μάλλον καμία...

6. Πως νομιμοποιείται η διαδικασία του να βάζεις εντολή πληρωμής με τη νόμιμη, να παίρνεις α/α έργου κλπ και τελικά να προχωράς με μικρότερη;;;

 

Παρακαλώ σύντομες και επιγραμματικές απαντήσεις από όσους γνωρίζουν ώστε να βοηθηθούμε χωρίς να διαβάζουμε 100 σελίδες απόψεων...

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

1. Ιδ. συμφωνητικό και ΑΠΥ

2. Όχι κατάθεση στην ΕΤΕ αν η αμοιβή είναι διάφορη αυτής που όρισε το ΤΕΕ.

3. ΤΣΜΕΔΕ αργότερα (περαίωση) αν η αμοιβή είναι διάφορη αυτής που όρισε το ΤΕΕ. Με την ΑΠΥ μόνο ΦΕΜ, ΦΠΑ

4. Υπέρ ΤΕΕ, αργότερα (περαίωση) αν η αμοιβή είναι διάφορη αυτής που όρισε το ΤΕΕ.

5. Καμμία

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και εγω κάνω ότι και ο Faethon11

 

 

οσο για την 6η ερωτηση το σύστημα του ΤΕΕ δεν συμβαδίζει με τον νομο

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... επειδή συμφωνώ κι εγώ σε όλα με τον Faethon και επειδή σαν το βλάκα κατέθετα αμοιβές... θα σταματήσω... με συμφέρει γιατί πήρα προκαταβολή και την έφαγα... οπότε τί να καταθέσω τώρα! :smile: :shock:

Αρα συνεχίζω το πέρασμα στο σύστημα των αμοιβών μόνο για τον α/α έργου... τίποτε άλλο... και περιμένουμε για να ανοίξει το σύστημα κατάθεσης συμφωνητικών για να προχωρήσουμε και στα υπόλοιπα...

Πάντως εγώ θα πληρώνω και ΤΣΜΕΔΕ τώρα.. δεν μου κάνει κόπο αφού έτσι κι αλλιώς είναι με τη νόμιμη! Μακάρι να έβρισκα και ένα τρόπο να πλήρωνα και το ΤΕΕ για να ξενοιάζω και να μη τα έχω μετά μαζεμένα... εκτός αν βάλει ο Θεός το χεράκι του και το γλυτώσω... άλλωστε δεν θα έπρεπε ως ΤΕ να πληρώνουμε τέτοια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τα Συμφωνητικά που συντάσσω, τα πηγαίνω στην εφορία και τα καταθέτω εις 3πλούν και παίρνω τα 2 αντίτυπα πίσω ένα για τον πελάτη μου και το άλλο για το TEE.

Προχθές όμως στην εφορία του Χαϊδαρίου με το ζόρι το δέχτηκαν να το σφραγίσουν και να το καταθέσω, γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουν πήξει στη χαρτούρα!

Αφενός δεν είναι υποχρεωτική η κατάθεση στην εφορία λόγω ύψους ποσού...

Αφετέρου περιμένουμε τη συγκεντρωτική κατάσταση που θα καταθέτουμε στο ΤΕΕ ή τη ΔΟΥ...

Δεν είναι κάτι καινούργιο αυτό... υπάρχει εδώ και καιρό για κάθε τέτοιου τύπου συμφωνητικό... Ως τρίμηνη κατάσταση συμφωνητικών... Δεν έγινε δηλαδή τώρα με την απελευθέρωση των αμοιβών...

 

Βασικά εγώ κάνω κάτι άλλο... Η Υ.Δ. εξουσιοδότησης θέλει ΚΕΠ σωστά;;; Τους έχω έτοιμο το συμφωνητικό και τους στέλνω με αυτό στο ΚΕΠ.

Ετσι έχω κάτι σίγουρο και δεν τρέχω και εφορία... Επίσης να ξέρεις ότι υπάρχει και δεδικασμένο ότι η διοικητική παράβαση μή κατάθεσης συμφωνητικού στην εφορία σε καμία περίπτωση δεν κάνει ανίσχυρο το συμφωνητικό... αν φοβάσαι δηλαδή για υπαναχώρηση του πελάτη...

 

ξανανεβάζω το παρακάτω αρχείο... αν θυμάμαι καλά από εδώ το είχα αρχικώς κατεβάσει...

 

KATATHESH SYMFWNHTIKWN STH DOY.pdf

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.