Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση διαμερίσματος με φωτοβολταϊκά


Michalis83

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κάποιες απορίες και αν μπορεί κάποιος να μου τις λύσει θα το εκτιμούσα.

  1. Αν έχω σε μια ιδιόκτητη οικοδομή ένα φωτοβολταϊκό σύστημα στην στέγη, αυτό μεταβιβάζεται αυτόματα σε περίπτωση πώλησης του διαμερίσματος με το οποίο είναι συνδεδεμένο; Αν ναι, τι συμβαίνει με την τιμή της κιλοβατώρας; παραμένει η ίδια με την αρχική σύμβαση ή γίνεται νέα σύμβαση με νέα τιμή για τον νέο ιδιοκτήτη;
  2. Μπορεί να ενοικιαστεί ένα διαμέρισμα στου οποίου την χελώνα έχει συνδεθεί το φωτοβολταϊκό σύστημα;
  3. Μπορεί να συνδεθεί με μετρητή (χελώνα) κοινοχρήστων της πολυκατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

1. Δες προηγούμενο post.

2. Θεωρητικά όχι.

3. Ναι.

 

 

1.Σε ποιο προηγούμενο ποστ αναφέρεσαι;

 

2.Πρακτικά τι συμβαίνει; μπορώ να κάνω κάποιο συμφωνητικό με τον ενοικιαστή να πληρώνει μαζί με το νοίκι και ένα εξτρά ποσό για τον λογαριασμό ρεύματος;

 

3. Χθες μας είπε η διευθύντρια της ΔΕΗ εδώ ότι δεν γίνεται, έχεις κάποιο λινκ με κάποιο νόμο που να το διευκρινίζει για να της το πάω;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

1. Στο ακριβώς προηγούμενο ποστ που λέει για θάνατο. Πάντως μεταβιβάζεται η Σύμβαση στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη με την αρχική τιμή και για το υπόλοιπο της 25ετίας.

2. Δεν μπορεί να αλλάξει το όνομα στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Μπορείς να το νοικιάσεις αλλά θα πρέπει να τα βρίσκεις με τον ενοικιαστή σε κάθε λογαριασμό της ΔΕΗ.

3. Να πεις στη διευθύντρια να πάει σπίτι της. Αυτό φαίνεται ακόμα και στην αίτηση της ΔΕΗ (7.γ). αλλά και στο ΦΕΚ (http://www.dei.gr/Documents/%CE%A6%CE%95%CE%9A%201079_2009.pdf , άρθρο 1/ παρ 5)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.