Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή παλαιοτέρων πληρωμών προστίμων


Recommended Posts

έτυχε σε κανένα συνάδελφο να περάσει παλαιότερο παρασταττικό πληρωμής προστίμου.

Συγκεκριμένα προκειται για ξενοδοχείο και ο άνθρωπος πλήρωσε το 2010 στον ΕΟΤ για λειτουργική τακτοποίηση.

η ερώτηση είναι η εξής: στα παραστατικά πληρωμών τί περνάω; ι ιδιοκτήτης μου έδωσε τις αποδείξεις της τράπεζας όπου έκανε κατάθεση. Να περάσω τον αριθμό της απόδειξης;

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

ναι, το εχω διευκρινήσει! και επίσης τα ξενοδοχεία έχουν λάβει ενημέρωση από το σύλλογο τους πως αυτα συμψηφίζονται. Το θέμα είναι πως αν τα περάσεις αυτα δεν αφαιρείται αμέσως το ποσό. σου βγάζει μηνυμα πως πρέπει να ελεγθεί. Πότε θα γίνει ο έλεγχος οεοε?? ήδη άρχισε να πληρώνει τις δόσεις του ο άνθρωπος.

και θα μπορέσει αλήθεια να αλλάξει τις δόσεις σε 48 συμφωνα με το καινούριο ΦΕΚ??

 

σημεοτέον το βγάζουν διευκρινηστικό ΦΕΚ 2 βδομάδες πριν την (υποτιθέμενη) λήξη. και εννοείται πως έχει πιο ευνοικούς όρους (βλ. 48 δόσεις, παλλινοστούντες). Αυτοί δηλ που έχουν πληρώσει ήδη και μάλιστα εφάπαξ σε πηγάδι κατούρησαν :shock: . Για επιστροφή φυσικά ούτε συζήτηση....

τεσπα στο Ελλάντα ζούμε... :|

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι μήνυμα είναι αυτό για τον έλεγχο? Πέρασες τα παραστατικά των πληρωμών , έγραψες το συνολικό ποσό των παλαιοτέρων προστίμων το καταχώρησες και σου έβγαλε μήνυμα για έλεγχο?Περίεργο, αν συμβαίνει αυτό τότε μάλλον άλλαξαν κάτι στη διαδικασία.

Μάλλον με αίτημά μας προς το ΤΕΕ θα μπορούν να επαναυπολογίσουν τις παλαιότερες δόσεις με τον τελευταίο αριθμό (48) του Ν4042.Δε μένει παρά να περιμένουμε πρώτα να περάσουν τις νέες δόσεις στο σύστημα και μετά να αιτηθούμε για αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Τι μήνυμα είναι αυτό για τον έλεγχο? Πέρασες τα παραστατικά των πληρωμών , έγραψες το συνολικό ποσό των παλαιοτέρων προστίμων το καταχώρησες και σου έβγαλε μήνυμα για έλεγχο?Περίεργο, αν συμβαίνει αυτό τότε μάλλον άλλαξαν κάτι στη διαδικασία.

Μάλλον με αίτημά μας προς το ΤΕΕ θα μπορούν να επαναυπολογίσουν τις παλαιότερες δόσεις με τον τελευταίο αριθμό (48) του Ν4042.Δε μένει παρά να περιμένουμε πρώτα να περάσουν τις νέες δόσεις στο σύστημα και μετά να αιτηθούμε για αλλαγές.

Δεν πάτησα το τελικό Οκ. Αλλά μου έβγαλε αυτο το μύνυμα οπότε υπέθεσα πως δεν αφαιρείται άμεσα το ποσό που θα δηλώσω. Έχεις υποβάλλει παρόμοια παραστατικά?

Link to comment
Share on other sites

γειά σας, είναι η πρώτη μου ανάρτηση στο φόρουμ κι ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τί γίνεται όταν ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης έχει ΗΔΗ πληρώσει το πρόστιμο ανέγερσης και μέρος του προστίμου διατήρησης (λόγω παλαιότερης καταγγελίας, έκθεσης αυτοψίας από την οικεία πολεοδομία) συνολικού ποσού μεγαλύτερου κι από το τωρινό συνολικό πρόστιμο του Ν.4014.

έχω στη διάθεσή μου όλα τα σχετικά παραστατικά και όπως είναι λογικό κι επόμενο θέλει και πρέπει να συμψηφιστούν οπότε είναι σαν να μή χρωστά κάποιο υπόλοιπο.

πρέπει να εκδοθεί παράβολο ούτως ή άλλως που όμως δεν θα πληρωθεί; ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εκδοθεί παράβολο που θα πληρωθεί, δυστυχώς.είναι σαν το εισιτήριο σε αυτόν το νόμο.Πληρώνεται υποχρεωτικά.Μετά βάζεις τα παλαιότερα πρόστιμα, συμψηφίζονται και τελειώνεις τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά

1. δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έβαλαν στο πρόγραμμα διαχείρισης των δηλώσεων των αυθαιρέτων τη δυνατότητα να εισάγει κάποιος τις παλαιότερες πληρωμές ΠΡΙΝ υποβάλλει τη δήλωση ώστε να ΜΗΝ εκδοθεί καν παράβολο και

2. πώς θα συμψηφιστεί το ποσό των προ του Ν.4014 πληρωμών αφού είναι ΗΔΗ μεγαλύτερο του συνολικού προστίμου που προέκυψε με τον Ν.4014;

δεν είναι αυτοδίκαια εξοφλημένο το πρόστιμο που προέκυψε με τον Ν.4014;

με συγχωρείτε αν γίνομαι κουραστικός αλλά πραγματικά αδυνατώ να το καταλάβω! και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το παράβολο το βάλανε γιατί έπρεπε να εισπράξουν κάτι ελάχιστο και με την παραμικρή ενέργεια μέσω 4014.Εισπρακτικοί λόγοι δηλαδή.

Τίποτα δεν είναι "αυτοδίκαια" μέχρι να πατηθεί το κουμπάκι και να κάνει τις πράξεις το σύστημα.Το αποτέλεσμα είναι ότι θα πληρωθεί το παράβολο οπωσδήποτε αλλά θα φαίνεται στα οικονομικά στοιχεία "ανεξόφλητη 0" μέχρι να γίνει οριστική υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ειναι σίγουρο ότι τα πρόστιμα αυτά (στον ΕΟΤ)αφαιρούνται?

 

Αν και παλιό το ποστ, το αναφέρω μήπως βοηθήσει και κάποιον άλλο συνάδελφο : πράγματι είναι πλήρως αποδεκτά τα πρόστιμα των παλαιότερων ρυθμίσεων (όπως αυτό της λειτουργικής τακτοποίησης). Αν κάποιος ενδιαφέρεται, ας μου στείλει π.μ. για να σκαννάρω και να του στείλω όλη τη σχετική αλληλογραφία μεταξύ ΤΕΕ - ΞΕΕ, καθώς κ τις λοιπές παραπομπές στη Νομοθεσία που το προσδιορίζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.