Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

spy1551, προχωράς κανονικά στις αμοιβές αλλά σου έχει ενεργοποιημένο το ερωτηματικό της έγκρισης του ΤΕΕ...

Τηλεφωνείς στο ΤΕΕ τους λες οτι έχει δύο χρήσεις και ότι οι μέλετες που απαιτούνται δεν είναι ίδιες για τις χρήσεις, και στην συνέχεια σου απενεργοποιούν την εγκριση και κάνεις την δουλειά σου!

Τουλάχιστον, κάτι τέτοιο έκανα πριν κάνα εξαμηνο.

Τόσο αυτοματοποιημένα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Ναι έχω ένα έργο  βιοτεχνικό 1.000μ2 και προκύπτει και ένας αναλυτικός 860Ε ο οποίος προστίθεται μόνο στις μελέτες αρχιτεκτονικών και στατικών...

 

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει αν έχω π.χ  αποθήκη 1.000 και γραφεία 100μ2 και θέλω π.χ. ΚΕΝΑΚ μόνο για τα γραφεία.

 

Ψάξε αν μπορείς να βγάλεις διαφορετικές αμοιβές για κάθε χρήση. 

Εγώ σε μια παρόμοια περίπτωση αυτό έκανα αλλά τα κτίρια διαφορετικών χρήσεων ήταν και χωρισμένα (με αρμό) και για κάθε χρήση - κτίριο έβγαλα διαφορετική αμοιβή με τις αντίστοιχες μελέτες. (Στην ίδια άδεια πάντα)

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Spy

 

Μπορεις (τουλαχιστον στο λογισμικο μου) να "απο-επιλεξεις" καποιες μελετες για συγκεκριμενους χωρους.

Απλα το xml δεν γινεται αυτοματα δεκτο.

Πρεπει να επικοινωνησεις με το ΤΕΕ, οπως ανεφερε ο συναδελφος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι να κάνω μια ερώτηση, σε περίπτωση που χάσει κάποιος τους κωδικούς από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, τι μπορεί να κάνει; Επειδή είναι επείγον και δεν βρίσκομαι Ελλάδα μπορεί να εκδωθεί η εντολή πληρωμής για μελέτη μέσω του λογαριασμού κάποιου άλλου συναδέλφου (Πολιτικού Μηχανικού) και σαν συνεργάτης μηχανικός (Η/Μ μελέτες) να πάρω εντολή πληρωμής από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά όταν βάζεις όνομα και άλλου μηχανικού στον υπολογισμό των αμοιβών , εμφανίζεται όλη η καρτέλα και στο σύστημα αμοιβών του άλλου μηχανικού, οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.