Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυτόματος κλιμακοστασίου


Ηλεκτρο-Νικ

Recommended Posts

Δεν πιστεύω ότι οι αρμονικές σε μια μονοκατοικία είναι τόσες που μπορούν να επηρεάσουν ένα πηνίο

Κάνε αυτό που σου λέει ο astrah σχετικά με το time αλλά, εάν δεν πιάσει δώσε

την επιστροφή από το μπουτον στην L του αυτομάτου και φάση στο 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το σχεδιο πανω στον αυτοματο δειχνει μρταγωγικη επαφη L-4

 

καταλαβα,ναι.οκ.

 

εφχαριστω κ παλι,θα ενημερωσω μετα τις ενεργειες.

Edited by Ηλεκτρο-Νικ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικ

 

Κανε απλα βηματακια.

Καταρχας δοκιμασε χωρις τον αυτοματο τα φωτα κλιμακοστασιου οτι δουλευουν με απευθειας συνδεση.

Μετα δοκιμασε με την ιδια τακτικη οτι δουλεουν πατοντας τα μπουτον. Και παλι χωρις τον αυτοματο βεβαια. Εννοειτε βεβαια εδω, οτι τα φωτα θα δουλεουν οσο κρατας πατημενο το μπουτον

Ετσι θα σιγουρευτεις οτι σαν κυκλωμα, ειναι ΟΚ.

 

Μετα βαλε τον αυτοματο και συνδεσε σωστα τις επαφες.

Πολλες φορες φορες οι αυτοματοι οπλιζουν οταν συνδεεις το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν τοσο απλο.

οπλιζει με το που πρωτοσυνδεθει στο ρευμα κ μετα απο το χρονο που ειναι ρυθμισμενος αφοπλιζει,κ περιμενει την εντολη απο το μπουτον.....

 

Alastis

 

το ειχα δοκιμασει εχθες,δηλαδη την επιστροφη απο τα φωτα να την συνδεσω απεφθειας στη φαση,κ βεβαια δουλευαν.

οσο αναφορα τη δευτερη δοκιμη που αναφερεις,με το μπουτον,τηα επρεπε να επεμβω στην συνδεσμολογια μεσα στο κουτι διακλαδωσης κ να αλλαξω την συνδεσμολογια του μπουτον,αφου η αρχικη συνδεσμολογια του στην επιστροφη του δινει ουδετερο.δεν κσερω κατα ποσο θα ειχε νοιμα να μπω σε τετοια διαδικασια.

 

τελοσπαντων,λυθηκε το προβλημα(στην ουσια προβλημα δεν υπηρχε απο την αρχη,απλη ελειψη εμπειριας περι λειτουργειας του συγκεκριμενου υλικου)

 

ευχαριστω ολους για τις απαντισεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα φιλοι

Δεν μπορω να συνδεσω εναν καινουριο αυτοματο κλιμακοστασιου που αγορασα.

Εψαξα σε ολο το forum σας αλλα δεν καταφερα να βρω ακρη ουτε και τα σχηματικα με βοηθησαν απο ενα

αλλο παρομοιο θεμα. � ����ο εχω παρει λιγο προσωπικα γιατι οι αλλοι το καταφεραν ενω εγω οχι

 

Στην σκαλα υπαρχουν 3 καλωδια για τον αυτοματο τα χρώματα είναι : Κιτρινο=Φαση (το τσεκαρω με δοκιμαστικο κατσαβιδι και εχει συνεχεια τασηΘα φανρ)

Κοκκινο

Γκριζο

 

Θα σας φανει κουλο που ενα κιτρινο καλωδιο γειωσης εχει ρευμα αλλα δυστυχως ετσι ειναι εμενα αυτο μου εκανε φοβρη εντυπωση και δεν δικαιολογειται που ειναι παλια η εγκατασταση (30+ ετων) αλλα πρεπει να φταει ο αρχικος ηλεκτρολογος που δεν βγαζω ακρη

 

Ολοι οι αυτοματοι που ειδα ηταν ιδιοι και πηρα εναν Schneider Electric 4 επαφων και τον ρυθμισα στην θεση των 3 καλωδιων

Οι επαφες που εχει ειναι L 3

N 4

εκτος των αλλων δεν εχω πολυμετρο το παλιο χαλασε και περιμενω καινουριο και ολα εχουν παει στραβα

 

Ελπιζω να με βοηθησετε γιατι εχει πεσει σκοταδι.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικ Κανε απλα βηματακια. Καταρχας δοκιμασε χωρις τον αυτοματο τα φωτα κλιμακοστασιου οτι δουλευουν με απευθειας συνδεση. Μετα δοκιμασε με την ιδια τακτικη οτι δουλεουν πατοντας τα μπουτον. Και παλι χωρις τον αυτοματο βεβαια. Εννοειτε βεβαια εδω, οτι τα φωτα θα δουλεουν οσο κρατας πατημενο το μπουτον Ετσι θα σιγουρευτεις οτι σαν κυκλωμα, ειναι ΟΚ. Μετα βαλε τον αυτοματο και συνδεσε σωστα τις επαφες. Πολλες φορες φορες οι αυτοματοι οπλιζουν οταν συνδεεις το ρευμα.

 

Βοήθεια συνάδελφοι έχω χάσει όλη τη μέρα μου και το μυαλό μου με αυτή τη μ@λ@κία.

Είχα ένα παλιό υδραργυρικό αυτόματο κλιμακοστασιου, όλα και όλα τρία φώτα, και επειδή κάλυψα κάτι σωλήνες με γυψοσανίδες στο κλιμακοστάσιο ο αυτόματος έπρεπε να μεταφερθεί.

Ο παλιός συνδεόταν με τρία καλώδια, σύνδεσα ένα καλώδιο δυο μέτρα με κλέμα ώστε να πάει στη νέα θέση, έκλεισε το κουτί ο γυψοσανιδάς δεν θυμόμουν πως ήταν οι επαφές και τα καλώδια στην αρχική θέση και ποια η αντιστοιχία στα νέα χρώματα. Προσπάθησα να βάλω τον παλιό από μνημης έπεσαν κάτι τσαφ τσουφ, πάω και παίρνω ένα καινούργιο ΑΒΒ Αν και δεν ημουν σίγουρος ότι είχε καεί ο παλιός.

Για να μην τα πολυλογώ αφού έφαγα όλη τη μέρα και πάνω κάτω τις σκάλες μπας και βγάλω άκρη έχω φτάσει σε ένα σημείο όπου τα φώτα ανάβουν όση ώρα είναι το μπουτόν πατημένο, το αφήνεις σβήνουν. Οταν πατιέται το μπουτόν ακούγεται και η επαφή του ρελέ να οπλίζει, δεν μένει όμως οπλισμένη με τίποτα. Αυτό και στις δύο θέσεις λειτουργίας. Αφού είπα τον πόνο μου να σας πω και τα πιο τεχνικά μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Βάζω τα χρώματα που έχω για να συνεννοηθούμε. Το καφέ φέρνει φάση. Το μπλε είναι μάλλον η φάση από την πλευρά των φώτων (?). Οταν συνδεθούν αυτά τα δύο απευθείας ανάβουν τα φώτα. Το κίτρινο προφανώς έρχεται από τα μπουτόν. Οταν συνδέσω τη φάση στη θέση L στον αυτόματο και το κίτρινο στη θέση Ν του αυτόματου τότε ανάβει η λυχνία του μπουτόν. Το μπλε το βάζω στη θέση 3 που είναι το άλλο άκρο της μεταγωγικής επαφής. Σε κατάσταση ηρεμίας από τη θέση L ο αυτόματος δίνει φάση στις θέσεις Ν και 4 (την αφήνω κενή). Οταν πατήσω το μπουτόν τότε δίνει φάση στη θέση 3 (της μεταγωγικής επαφής, το μπλε που λέγαμε και ανάβουν τα φώτα) και η θέση Ν (κίτρινο) δεν έχει τάση και σβήνει και η λυχνία του μπουτόν.

 

Δοκίμασα να βραχυκυκλώσω ανα δύο τις επαφές μεταξύ τους σε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς μήπως καταφέρω και το μανδαλώσω αλλά δεν τα κατάφερα (σε κάποιες θέσεις φυσικά έριξε την ασφάλεια του πίνακα).

 

Τα έχω παίξει και αυτό δεν παίζει....τη βοήθεια σας φίλοι.

Edited by vmantas
Link to comment
Share on other sites

Το καφέ φάση L το το κίτρινο εντολή από μπουτόν το μπλε επιστροφή από εντολή αυτομάτου ΑΒΒ για φώτα

ως εδώ σωστά , Ν στο πηνίο του ΑΒΒ δεν δίνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Το καφέ φάση L το το κίτρινο εντολή από μπουτόν το μπλε επιστροφή από εντολή αυτομάτου ΑΒΒ για φώτα

ως εδώ σωστά , Ν στο πηνίο του ΑΒΒ δεν δίνεις ?

 

Δεν έχω άλλο σύρμα, μόνο τρία!!! στο Ν του πηνίου βάζω το κίτρινο που το λες εντολή από μπουτόν. Μόνο με αυτη τη συνδεσμολογία έχω καταφέρει τουλάχιστον να ανάβει η λυχνία του μπουτόν, και όταν το πατάω να σβήνει η λυχνία και να ανάβουν τα φώτα με πατημένο το μπουτόν.

 

Από τα λίγα που καταλαβαίνω είναι μάλλον θέμα αυτοσυγκράτησης του ρελέ...πως μπορώ να το κάνω αυτό;

 

Βάζω και κάποια διαγράμματα που μόλις βρήκα.

Το δικό μου είναι σχηματικά όπως στο πρώτο διάγραμμα, με όλες τις επαφές κάτω. Πιο κάτω ο κωδικός που μοιάζει με αυτόν του δικού μου,αλλά δεν είναι ακριβώς ίδιος (Ε232Ε-8/230Ν) και έχει συνδεσμολογία με 3 σύρματα κάτω έχει και μια επαφή στο πάνω μέρος που εμένα όμως δεν έχει....

 

απίστευτο μπέρδεμα...

 

post-3362-0-88719200-1343850275_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τα χρώματα που έχω για να συνεννοηθούμε. Το καφέ φέρνει φάση. Το μπλε είναι μάλλον η φάση από την πλευρά των φώτων (?). Οταν συνδεθούν αυτά τα δύο απευθείας ανάβουν τα φώτα. Το κίτρινο προφανώς έρχεται από τα μπουτόν. Οταν συνδέσω τη φάση στη θέση L στον αυτόματο και το κίτρινο στη θέση Ν του αυτόματου τότε ανάβει η λυχνία του μπουτόν. Το μπλε το βάζω στη θέση 3 που είναι το άλλο άκρο της μεταγωγικής επαφής. Σε κατάσταση ηρεμίας από τη θέση L ο αυτόματος δίνει φάση στις θέσεις Ν και 4 (την αφήνω κενή). Οταν πατήσω το μπουτόν τότε δίνει φάση στη θέση 3 (της μεταγωγικής επαφής, το μπλε που λέγαμε και ανάβουν τα φώτα) και η θέση Ν (κίτρινο) δεν έχει τάση και σβήνει και η λυχνία του μπουτόν.

 

Αφου οταν συνδεσεις το καφε και το μπλε απευθειας και αναβουν τα φωτα τοτε το μπλε ειναι Ν και οχι φαση οπως υποθετεις. Συνδεσε καφε - L, μπλε-Ν και κιτρινο-3. Αναβουν τα φωτα οταν πατας το κουμπι γιατι εχουν ουδετερο μονιμα οποτε του περνας με το μπουτον φαση αλλα δεν κραταει το πηνιο γιατι δεν εχει ουδετερο.Υποθετω βεβαια ετσι οπως τα λες αυτο καταλαβαινω.

 

Για να το επιβεβαιωσεις βαλε με το πολυμετρο μπλε καφε και θα δεις 230. μετα βαλε μπλε-κιτρινο και δε θα δεις τιποτα σε κατασταση ηρεμιας και οταν πατησεις κουμπι θα εχεις 230.

Edited by kosmas85
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η πρώτη σκέψη που είχα ότι το μπλε είναι Ν, αλλά αν είναι έτσι δεν θα έπρεπε να έκανε βραχυκύκλωμα όταν συνδέω απευθείας το καφέ με το μπλε; Δεν γίνεται αυτό όμως απλά ανάβουν τα φώτα, και από αυτό καταλαβαίνω ότι το καφέ φέρνει τη φάση από τον πίνακα και το μπλε τη δίνει στα φώτα. Ουδέτερο μάλλον έχει μόνιμα συνδεμένο στην άλλη άκρη στα φώτα.

 

...δεν έχω και πολύμετρο....άστα συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.