Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυτόματος κλιμακοστασίου


Ηλεκτρο-Νικ

Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι,

 

ειμαι καινουργιος ηλεκτρολογος,τελιοφοιτος τει με 1 χρονο εργασιακη εμπηρια σε επαγκελματια ηλεκτρολογο, κ εχω αρχισει δειλα δειλα να κανω κ γω κανενα ''μερεμετι''.

 

εχω το εξης προβλημα,

σε ενος φιλου το σπιτι θελω να αλλαξω τον αυτοματο,αλλα μολις του συνδεω μονιμα την φαση κ τον ουδετερο,οι επιστροφεσ των μπουτον κ των φωτων ακομα ασυνδετες,ο αυτοματος οπλιζει.προβληματιστικα πολυ.

τι συμβενειό αυτοματος ειναι ελατωματικος(ειναι καινουργιος) η' κατι εχω καταλαβει λαθος?

 

ευχαριστω εκ τον προτερων κ συγνωμη για τα ορθογραφικα μου.

post-35320-0-38892300-1329224272_thumb.jpg

Edited by Ηλεκτρο-Νικ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως ο αυτόματος οπλίζει αρχικά για τα δευτερόλεπτα που είναι ρυθμισμένος??? Οι περισσότεροι αυτόματοι όταν τους "δωθεί" ρεύμα στην αρχή οπλίζουν (π.χ. διακοπή ρεύματος) για τον χρόνο που είναι ρυθμισμένοι...

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η απορια μου κ μενα,

επρεπε να οπλιζει?παντος δεν το αφησα συνδεμενο πολυ ωρα ωστε να δω αν αφοπλισει.

εκανα κ την συνδεσμολογια κανονικα οπως το σχεδιο αλλα το αποτελεσμα ηταν το ιδιο κ το αποσυνδεσα υστερα.

ο αυτοματος ειναι της hager.

Link to comment
Share on other sites

Ο διακόπτης του αυτομάτου σε ποια θέση βρίσκετε στη θέση μπουτόν ή στη μόνιμη λειτουργιά του ?

Link to comment
Share on other sites

τότε κάτι δεν πάει καλά

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δίνεις παροχή στα L-N και μεταξύ 4-Ν μετράς διαρκώς 230V ανεξάρτητα της θέσης του μοχλού auto/manual;

μήπως έχεις βάλει τον διακόπτη επιλογής προγράμματος σε κάποια "περίεργη" θέση εκτός των προβλεπόμενων

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι,

για την ακριβεια δεν μετρησα με πολυμετρο,αλλα κ ακουω τον αυτοματο που οπλιζει κ συνδεοντας την επιστροφη απο τα φωτα στο 4 αυτα αναβουν μονιμα( ακομα κ με το 3 ασυνδετο,αρα δεν εχει βραχυχυκλωσει καποιο μπουτον)

 

edit

περιεργη θεση?εννοεις ''να ειναι καπου στη μεση''?

οχι τον δοκιμασα κ στις 2 θεσεις,πανω απο μια φορα.

 

με προβληματισε πολυ,τι μπορει να συμβενει?

υπαρχει μηπως περιπτωση η γραμμη που τροφοδοτει τον αυτοματο να μεταφερει αρμονικες κ ο ''ευεσθητος'' μικροαυτοματος να ενεργοποιητται?

δεν δοκιμασα να τον τροφοδοτησω απο αλλη γραμμη να δω τι γινετε(την σκεψη την εκανα τωρα)

Edited by Ηλεκτρο-Νικ
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρο-Νικ

 

Έτσι κάνουν... είναι φυσιολογικό.... Βάλτον κανονικά και περίμενε τον χρόνο που είναι ρυθμισμένος -εννοείται όχι στην θέση μόνιμα ΟΝ, βάλτον στη κάτω θέση τον συγκεκριμένο-. Μετά θα σβήσουν τα φώτα και θα λειτουργούν κανονικά. Το ίδιο θα συμβεί και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Όταν επανελθει το ρεύμα θα ανάψουν και μετά τον ρυθμισμένο χρόνο θα σβήσουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντισεις σας,

 

astrah

 

θα το δοκιμασω αυριο κ θα σας ενημερωσω.

 

εχει βαση η σκεψη περι αρμονικων η να ανατρεξω παλι στην βιβλιογραφια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.