Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς ο Ν.3843/10 και ο Ν.4014/11 επηρεάζουν την έκδοση Ο.Α.


Recommended Posts

Συνάδελφοι, με αφορμή μία ερώτηση που έκανα στην πολεοδομία για έκδοση οικοδομικής άδειας χρωματισμού όψεων, προέκυψε και κάτι καινούργιο που με ανησύχησε ιδιαίτερα γιατί δεν έχω κάποια σχετική πληροφόρηση. Για αυτό ανοίγω και το συγκεκριμένο topic, μήπως και μπορεί κάποιος συνάδελφος να μας ενημερώσει σχετικά ή να μας παραθέσει μία αντίστοιχη περίπτωση.

 

Αυτό που μου ζητήθηκε(έξω από αυτά που συνηθίζεται) ήταν αποτύπωση όλων των ορόφων και καταγραφή των ημιυπαίθριων χώρων που τακτοποιήθηκαν με το Ν.3843 (φαντάζομαι και για τον Ν.4014 κάτι τέτοιο θα ισχύει). Αυτό έχει μία πρόσθετη αμοιβή αποτύπωσης περί τα 2.000 ευρώ, στην περίπτωση μου. Αυτό βέβαια, αν ισχύει, ενδέχεται να με εκθέσει στον πελάτη μου, αφού ήδη του είπα μία τιμή που ως τώρα έβγαινε 5.000*λ.

 

Γνωρίζει κάποιος αν προβλέπεται κάτι τέτοιο στην έκδοση οικοδομικών αδειών και αφορούν κτήρια που έχουν υπαχθεί στο 3843 ή το 4014;

 

Από μία άποψη είναι λογικό, αλλά πιο λογικό είναι όταν κάνεις μία προσθήκη, παρά μία άδεια πχ χρωματισμών όπου στην τελική, σε ενδιαφέρουν μόνο οι όψεις, δηλαδή οι επιφάνειες που θα χρωματιστούν.

 

Θα εκτιμούσα πολύ την άποψη σας πάνω σε αυτό.

Edited by Engineer
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γίνεται να εκδοθεί Εγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας? Οσο για την αμοιβή σου, από αύριο το Τ.Ε.Ε. αναβαθμίζει το σύστημα αμοιβών και καταργεί το 5.000 * λ. (δες σύστημα αμοιβών Τ.Ε.Ε. για λεπτομέρειες)

Link to comment
Share on other sites

Από καμία άποψη δεν είναι λογικό! Σε άδειες που χρησιμοποιούν τον αναλυτικό προϋπολογισμό τί σχέση έχουν τα μεγέθη δόμησης, κάλυψης κλπ...

Καμία προφανώς... Θέλουν να ελέγξουν τη νομιμότητα του υπάρχοντος αλλά δεν είναι τρόπος αυτός!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω προχωρήσει τέτοια άδεια, να ρωτήσω κάτι;

Κάνεις κανονική μελέτη Τοπογραφικό, ΔΚ, όψεις κλπ; Ή μόνο όψεις;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δέν γίνεται με μικρής κλίμακας γιατί χρειάζονται ικριώματα. Τυπικά, χρειάζονται τοπογραφικό (άδειας με νέο πινακάκι), τεχνική έκθεση, φωτογραφίες, σαυ-φαυ και αντίγραφα των σχεδίων της άδειας. Ενδεχομένως να χρειάζονται και όψεις με νέο πινακάκι, αφού πρέπει να επιμετρηθούν οι επιφάνειες που θα βαφούν.

Όσον αφορά τις αμοιβές, το είδα ότι ενημερώνεται το σύστημα αμοιβών, απλά δέν έχω καταλάβει ακόμα πώς θα δουλεύει στην τελική του μορφή και δεν έχω πάρει είδηση κάποια επίσημη ενημέρωση απο το υπουργείο. Απλά απο την μία στιγμή στην άλλη το είδα κλειστό για αναβάθμιση. Πάντως ήταν καιρός.... όχι ότι συμφωνώ (μάλλον δεν συμφωνώ με τη απελευθέρωση), αλλά ρε παιδί μου, είναι κάτι στιγμές που δεν ξέρεις πώς να δουλέψεις και τί να πείς στους πελάτες σου.

 

JTB, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλά αναρωτιόμουνα μήπως υπάρχει κάποια οδηγία, σε κάθε νέα άδεια να ενημερώνονται τα σχέδια με τα τακτοποιημένα αυθαίρετα, υποχρεωτικά.

Edited by spagkratis
Link to comment
Share on other sites

Για έκδοση οικοδομικής άδειας προσθήκης ορόφου σε κτίριο με ρυθμίσεις του Ν.3843/10 και εκκρεμότητες με βάση τον νόμο 4014/11 πρέπει να ρυθμιστούν πρώτα οι αυθαιρεσίες βάση του 4014/11 και μετά να προχωρήσω ? Δείχνοντας τις ρυθμίσεις που έγιναν με τους νόμους αυτούς? Απο ότι κατάλαβα πρέπει να υπάρξει βεβαιωση μηχανικού μη αυθαιρεσιών για να προχωρήσω σε έκδοση άδειας προσθήκης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού.Στο ΔΚάλυψης θα αναφέρεις τους χώρους που τακτοποιήθηκαν αναλυτικά με ποιο νόμο και φυσικά θα συμπεριληφθούν στο συντελεστή δόμησης.Μάλλον θα πρέπει να έχουν περαιωθεί για να προχωρήσεις σε νέα προσθήκη.Υπάρχει βέβαια και το ερώτημα που γίνεται η προσθήκη.Πάνω από αυθαίρετο ή δε επέκταση?

Link to comment
Share on other sites

επιχείρησα να εκδώσω άδεια νομ/σης τμημάτων πριν τον Ν 4014

σε οικοδομή με 7 ρυθμ/νους χώρους με τον ν 3843

 

Πράγματι ό 3843 προβλέπει να γράφονται όλοι οι χώροι που ρυθμίστηκαν

στην περίπτωση νέας μεταγενέστερης της ρύθμισης ο.α και να φαίνεται πως ακριβώς

αυτοί κατασκευάστηκαν (συμπεριλαμβανομένων και των μηχ/κών -υδρ-αποχ κλπ εγκαταστάσεων)

 

Τα έκανα, τα πήγα στην πολεοδομία, ζαλίστηκαν και οι υπάλληλοι και εγώ ο ίδιος και στο τέλος

φώναξα τον πελάτη μου τον έδωσα τα λεφτά πίσω και ησύχασα.

Μέχρι και οι υπάλληλοι το χάρηκαν

 

παιδιά θα τρελαθείτε, μετά ειδικά και τον Ν 4014

(δεν υπάρχει και καμιά οικοδομή καθαρή -απο 3843 ή 4014)

 

πρόσθετη αμοιβή πάντως δεν μου ζητήθηκε ίσως γιατί δεν έφτασα ποτέ στα φορολογικά

(λογικό πάντως είναι να σου ζητήσουν και αμοιβή αποτύπωσης και οι περισσότερες πολεοδομίες

αυτό κάνουν)

 

Θα ήθελα συνάδελφε, άν ποτέ τελειώσεις, να παραθέσεις και την δική σου εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας ανφέρω

ότι για κάθε χώρο του 3843 έπρεπε να γράφω στην κάτοψη τον φάκελο ρύθμισης

ή το πρωτ/λο και τις εξωτερικές διαστάσεις του (σκέψου τα αυτά μέσα σε ένα φωτ/γό π.χ)

 

Η υπάλληλος έπρεπε να βρει 7 φακέλους να τους ανοίξει έναν έναν να συγκρίνει τις διαστάσεις

με παράλληλα ανοιγμένα και τα σχέδια της νέας μελέτης

 

Τρελάθηκε ειδικά δε με το Δ.Κ

αυτό μπαίνει -το άλλο δεν μπαίνει-αυτά είναι τα παλιά- και τούτα τα νέα -τόσο το άθροισμα κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να φαντασθείτε τι θα γίνεται σε μεγάλες πολυκατοικίες;

που άλλα θα φαίνονται νομ/να με τον 3843 άλλα με τον 4014

άλλα στις φωτογραφίες;

τις τρελής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.