Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ν. 4030/2011. Νεος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης.


Recommended Posts

Ερώτηση σχετικά με τον Ν.4030/2011: Υπέβαλλα φάκελλο για οικοδομική άδεια στις 10/11/2011 ( δηλ. πριν την έκδοση του νόμου ο οποίος δημοιεύθηκε σε Φ.Ε.Κ. στις 25/11/201). Η άδεια εκδόθηκε τον Ιανουάριο 2012. Ενημερώνω ότι αφορά ισόγεια κατοικία < 50,00 m2. Επειδή με έχει μπερδέψει το άρθρο 45 παρ 3. όπου αναφέρεται: ΄΄Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται όλες οι άδειες δόμησης που εκδίδονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος. Οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχουν υποβληθεί πλήρεις φάκελοι στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εκδίδονται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις. Για τις οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εφαρμόζονται τα άρθρα 6 και 7. ..."

μπορείτε να μου απαντήσετε αν πρέπει να ελέγχονται τα στάδια κατασκευής της από τους Ελεγκτές Δόμησης προκειμένου και για θεώρηση για ρεύμα ή προχωράω κανονικά στην κατασκευή και ρευματοδοτείται η οικοδομή σύμφωνα με την γνωστή διαδικασία εως τώρα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

την ίδια απορία έχω και γω και δεν μπορώ να καταλάβω τι στο διαβολοισχύει

 

(συμπεραίνω πάντως ότι μάλλον πάνε με το άρθρο 6 και 7 με ότι αυτά συνεπάγονται)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δηλ φίλε ΚΑΝΑ τι εννοείς; Οτι οι νόμοι δεν είναι ξεκάθαροι; Θα βγούν καμμιά 50 αριά εγκ. για να τον διασαφηνίσουν. Αν και η νέα μόδα είναι τα FAQs. Αλήθεια σκεφτήκατε πως προφέρονται;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ καταλαβαίνω ότι άν ζητηθεί ηλεκτροδότηση ή αναθεώρηση μετά τις 1-3-2012

για άδειες που εκδόθηκαν ακόμη και πριν τις 1-3-2012 χρειάζεται ελεγκτής κλπ

 

Τώρα πως θα γίνει αυτό και πως θα ισχύσει-από την στιγμή που τίποτα

δεν προχώρησε σχετικά με τους ελεγκτές- ένας θεός ξέρει

 

Βλέπω αναβολές των αναβολών κλπ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκε Φ.Ε.Κ. 251Β/13-2-2012 "Διαδικασία έντυπης υποβολής Εγκρισης Δόμησης και Αδειας Δόμησης". Περισσότερα στην ιστοσελίδα του Υ.ΠΕ.Κ.Α. / ενημέρωση υπηρεσιών δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκε Φ.Ε.Κ. 251Β/13-2-2012 "Διαδικασία έντυπης υποβολής Εγκρισης Δόμησης και Αδειας Δόμησης". Περισσότερα στην ιστοσελίδα του Υ.ΠΕ.Κ.Α. / ενημέρωση υπηρεσιών δόμησης

 

Αυτό το "έντυπης" είναι η γροθιά στο στομάχι για την καταπολέμηση της διαφθοράς στις πολεοδομίες, που είχε εξαγγελθεί πριν κάποιο καιρό με μια όμως διαφορετική ονομασία...; Αν θυμάμαι καλά "ηλεκτρονική"...; :|

Link to comment
Share on other sites

Για έκδοση άδειας διαρρύθμισης με αναλυτικό προϋπολογισμό εργασιών σε υπάρχον κτίσμα νομίμως υφιστάμενο ποια διαδικασία θα ακολουθηθεί σύμφωνα με τον νέο τρόπο έκδοσης αδειών?Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε.Υποθέτω πως σε τέτοιες περιπτώσεις δε θα διαφέρει και πολύ από την παλιά διαδικασία αφού υπάρχουν όλα στην προηγούμενη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Oσο κι αν διαβασα στον 4030 και συζητησα με υπαλληλους πολεοδομιας ....δεν ξερουμε τι θα γινεται σε περιπτωσεις 1) πιστοποιησεων νομιμου περιγραμματος 2) νομιμοποιησεων 3) αναθεωρησεων και ενημερωσεων αδειων που ειναι σε ισχυ... και τοσα αλλα....

 

Εχω να κανω ενημερωση φακελου αδειας μου, και μια πιστοποιηση νομιμου περιγραμματος δεν μπορεσα να καταθεσω αμοιβες λογω απεργιας ΤΕΕ και η διευθυντρια της πολεοδομιας μου ειπε απο αυριο δεν ξερουμε τι θα γινεται με αυτα γιατι δεν θα μπορουμε να πρωτοκολλησουμε τετοιες υποθεσεις προς το παρων γιατι ουτε το e-poleodomia ειναι ετοιμο για τον νεο τροπο.....

 

κοινως κλαφτα Χαραλαμπε

 

 

Ζωα του ΥΠΕΚΑ δωστε παρατηση γιατι για αλλη μια φορα ειστε ανετοιμη για το οτιδηποτε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι υπάλληλοι της Πολεοδομίας, κάνουνε ακόμα σεμινάρια για τον παλιό τρόπο έκδοσης αδειών.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.