Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ν. 4030/2011. Νεος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης.


Recommended Posts

Σε ερωτημα μου σχετικα με τον τροπο εκδοσης αδειων, σε ''κεντρικη'' πολεοδομια της Αθηνας , μου απαντησαν ότι μονο η ανεγερση υποβαλεται με το νεο συστημα, οι υπολοιπες οπως γνωριζουμε!!!

Σε άλλη πολεοδομια μου ειπαν οτι δεν ειναι πολυ σιγουροι και να διαβασω το Νομο.

Στο ΦΕΚ γινεται μια μικρη αναφορα ''Σε περιπτωσεις προσθήκης περιεχονται και τα παλαια κτισματα...μπλα μπλα''

 

Γνωριζετε τι προβλεπει ο νόμος για αδειες προσθηκης αλλα και για αδειες κατεδαφισης ? υποβαλλονται οπως γνωριζαμε ή με το νεο τρόπο έκδοσης :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αδεια προσθηκης καθ'υψος εκδοθεισα ιανουαριο του 2012.

 

στον 4030 αποσο ειδα αναφερει οτι ελεγχος θα γινει ΜΟΝΟ στο τελος του εργου. Σωστα ή μου διαφευγει κατι?

 

ποιο θεωρειται ως 'τελος' κατα τον 4030?

Link to comment
Share on other sites

Μια νεα εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ αναφορικά με το 4030 και τους ελεγχτές δόμησης

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με τον Ν.4030/2011: Υπέβαλλα φάκελλο για οικοδομική άδεια στις 10/11/2011 ( δηλ. πριν την έκδοση του νόμου ο οποίος δημοιεύθηκε σε Φ.Ε.Κ. στις 25/11/201). Η άδεια εκδόθηκε τον Ιανουάριο 2012. Ενημερώνω ότι αφορά ισόγεια κατοικία < 50,00 m2. Επειδή με έχει μπερδέψει το άρθρο 45 παρ 3. όπου αναφέρεται: ΄΄Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται όλες οι άδειες δόμησης που εκδίδονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος. Οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχουν υποβληθεί πλήρεις φάκελοι στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εκδίδονται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις. Για τις οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εφαρμόζονται τα άρθρα 6 και 7. ..."

μπορείτε να μου απαντήσετε αν πρέπει να ελέγχονται τα στάδια κατασκευής της από τους Ελεγκτές Δόμησης προκειμένου και για θεώρηση για ρεύμα ή προχωράω κανονικά στην κατασκευή και ρευματοδοτείται η οικοδομή σύμφωνα με την γνωστή διαδικασία εως τώρα;

 

 

Επισυνάπτω στα downloads (αμοιβές - φορολογικά - άδειες - 12.2. Νομοθεσία)

  • σχετικό έγγραφο της Γενικής Γραμματέως Χωροταξίας και αστικού Περιβάλλοντος, Αθήνα 9 Μαρτίου 2012, με τίτλο:
    «Οδηγίες για την εφαρμογή των άρθρων 45 (παρ.3) και 11 του Ν.4030/11 «Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης , ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις»

Edited by Elina
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι,

τα διάβασα όλα τα παρελκόμενα και κατέληξα ότι σε περίπτωση άδειας εκδοθείσας τον φεβρουάριο, θεωρημένης από την αστυνομία τον μάρτιο στην οποία έχω σιδερώσει τα θεμέλια πρέπει να περιμένω ελεγκτή δόμησης πριν ρίξω τα μπετά και να καθυστερήσω την ανέγερση. σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλά για κατεδάφιση θα θέλει Διάγραμμα Δόμησης;

Και μετά κατόψεις και τομή;

 

Ένα άλλο θέμα είναι πως σε ένα οικόπεδο έχω 5 ιδιοκτήτες,5 συμβόλαια και 5 πιστοποιητικά μεταγραφής (από κτηματολόγιο δεν πήρα ακόμα)

 

Έλα όμως που οι θέσεις για να τα γράψω αυτά είναι μόνο μία.

Και αν οι μηχανικοί δεν είμαστε μόνο 3 αλλά 5. Που θα γράψω τους άλλους 2;

 

Και είμαι μόνο στην αίτηση, δεν έφθασα ακόμα στη έγκριση και άδεια δόμησης, όπου έχεις δυνατότητα μόνο για 2 συνιδιοκτητες....

 

υ.γ. Επειδή δεν κάνει edit στο προηγούμενο

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.