Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ν. 4030/2011. Νεος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης.


Recommended Posts

Σύμφωνα με έγγραφο του ΥΠΕΚΑ έλεγχος θα γίνει σε όσες άδειες εκδοθήκαν προν ισχύος του Ν4030 (01.03.12) αλλά άρχισαν να κατασκευάζονται μετά την 01.03.2012

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Στο εντυπο της αίτησης έγκρισης δόμησης αναφέρει εγκρίσεις από Σ.Α. και ΣΥ.ΠΟ.ΘΑ. Τι είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Ν. 4030

Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής, άρθρο 20 ...

ΣΥμβούλιο ΠΟλεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων, άρθρο 30 ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kan62.

.....

 

Edit.

Και δηλαδή πρώτα θα πάμε από ΣΑ (πρώη ΕΠΑΕ δηλαδή) και μετά κατάθεση αιτησης στην ΥΔ;

Πως θα γίνει αυτό;

 

Και το ΣΥΠΟΘΑ αντικαθιστά τα ΣΧΟΠ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αυτά θα τα λύσει ο τότε ΥΠΕΚΑ ... ο τώρα ασχολείται με μάζεμα ψηφουλακίων ...

Και για να μην τον απασχολούμε (του είπαν να) αναστέλει την έκδοση αδειών για τρεις μήνες ... οπότε δεν αγχώνεται ...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, θέλω να βγάλω μια άδεια για αποθήκη σε οικισμό επιφάνειας 15τ.μ. με σιδεροκατασκευή και πάνελ. Λογικά η όλη δουλεία θα ολοκληρωθεί σε μια ή δυο μέρες το πολύ . Τι πρέπει να κάνω; Να ρίξω το μπετό του δαπέδου και να στήσω τους 4 κοιλοδοκούς-υποστυλώματα να καλέσω ελεγκτή δόμησης που θα έρθει μετά από δέκα ημέρες και μετά να βάλω τα οριζόντια και τα πάνελ και να ξανακαλέσω ελεγκτή δόμησης;

Σήμερα που έκατσα και διάβασα τον ΝΟΚ είδα κάτι ενδιαφέρον οτι μπορείς με άδεια μικρής κλίμακας να κάνεις προσωρινή κατασκευή (που αναφέρει ότι πρέπει να έχει σημειακή θεμελίωση, που την έχω,ξηρά δόμηση σε λυόμενα μέρη που το έχω αλλά για συγκεκριμένο διάστημα, που δεν το έχω εκτός αν εννοεί τα επόμενα 30 χρόνια :smile: ). πιστεύεται ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να περάσει έτσι και να περιμένω τον ΝΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Manolis από αυτό που παρέθεσες φαινεται πως αυτοί που το έγραψαν δεν ξέρουν την τύφλα τους.

Να δω κουστούμι σκυροδέτηση θεμελίωσης, μπαζόπλακας και τοιχείων και ας πεθάνω.....

Μάλλον εννοεί τα τοιχεία του υπογείου και την υπόλοιπη θεμελίωση.Αυτό γίνεται (το έκανα πρόσφατα).Αλλά και αυτό που λες γίνεται.Με μπάζωμα από πολυστερίνη που χρησιμοποιήθηκε και για καλούπι Οχι βέβαια σε πεδιλοδοκούς αλλά σε πέδιλα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα φώτα σας:

Σε παλαιά τετραόροφη πολυκατοικία το ένα από τα δύο ισόγεια διαμερίσματα έχει αυθαίρετα αλλάξει χρήση από κατοικία σε κατάστημα. Εκανα την δήλωση με τον 4014 και πληρώθηκε το παράβολο, και τώρα πάω για νομιμοποίηση με το άρθρο 22 της αλλαγής χρήσης. Καμία υπέρβαση σε κάλυψη και δόμηση δεν υπάρχει. Στην πολεοδομία (Περισσός) που ρώτησα μου είπαν ότι πάω κατ' ευθείαν σε άδεια δόμησης (λογικό) με τα ισχύοντα μέχρι σήμερα εκτός του τοπογραφικού που πρέπει να γίνει σύμφωνα με τα απαιτούμενα του 4030 εκτός και αν αλλάξει κάτι γιατί και αυτοί περιμένουν απάντηση σε ερώτημα που έχουν κάνει για το συγκεκριμένο θέμα. Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό ? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή πρώτα θα πάμε από ΣΑ (πρώη ΕΠΑΕ δηλαδή) και μετά κατάθεση αιτησης στην ΥΔ;

Πως θα γίνει αυτό;

 

Άκουσα ότι η έκριση του Συμβούλιου Αρχιτεκτονικής δρομολογείται να χορηγείται σε δύο στάδια. Μια καταρχήν έγκριση μόνο με τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης που θα χρησιμοποιούνται για την έγκριση δόμησης και κατόπιν η οριστική έγκριση στην πλήρη αρχιτεκτονική μελέτη που θα είναι δικαιολογητικό για την άδεια δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω συνάδελφοι, με τον νέο τρόπο έκδοσης αδειών είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε και την ταυτότητα κτιρίου!!!

Εχετε καταλάβει τι πρέπει να συμπληρώσουμε?Το ξέρω πως είναι γενική η ερώτηση...αλλα δν ξέρω από που να το πρωτο πιασω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι συνάδελφοι; Μέχρι πότε ισχύει το παλιό σύστημα; Δηλαδή μέχρι πότε μπορείς να βγάλεις άδεια; Μιλάω για ότι έχει ήδη ξεκινήσει, π.χ. από τον Οκτώβριου του 2011. Ή π.χ. για αυτά που λήγει το 9μηνο το Μάιο, Ιούνιο. Με ποιο τρόπο ολοκληρώνεται η άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.