Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν. 4030/2011. Νεος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης.


Recommended Posts

πρέπει να μπουν στο παιχνίδι 2 έννοιες

 

Αυτής τη αρχικής ισχύος και

αυτής της ισχύος μετά από αναθεώρηση

Όσο αυτές δεν μπαίνουν ισχύουν και οι 2 (λογικό)

Τι να πώ..

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

Όλα σχετικά είναι (το 4+3 δεν είναι άδικο)

τέλος πάντων να ρωτήσω κάτι σχετικό με το θέμα

 

Πως γίνεται και το έντυπο "άδειας δόμησης" δεν έχει τον τίτλο του έργου;

Λογικό ή παράλογο;

πως το βλέπετε;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πρόκειται να βγάλω την πρωτη μου άδεια. Αφορά προσθήκη Η/Χ (στέγαστρο με κεραμίδια) και πέργκολας σε υφιστάμενη ισόγεια κατοικία. Έχω διαβάσει τη διαδικασία - για μένα είναι ούτως ή άλλως όλα καινούρια- και μέσα στη βδομάδα θα καταθέσω την αίτηση (ελπίζω). Έχω όμως μπερδευτεί σε τρία σημεία.

 

-Τις εισφορές, τις κρατήσεις και το ΙΚΑ θα πρέπει να τα πληρώσω για να τα συμπληρώσω στην έγκριση δόμησης ή μετά στην άδεια;

-Η ταυτότητα του κτιρίου που ζητάν περιλαμβάνει σχέδια και φύλλο αδείας μόνο;

-Τι είναι η αιτιολογική έκθεση;

 

Ευχαριστώ.

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

To ΙΚΑ (προκαταβολή) νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει στα δικαιολογητικά στην άδεια δόμησης Ταυτότητα κτηρίου νομίζω ακόμα δεν χρειάζεται και αιτιολογική έκθεση είναι ένα έντυπο με τα πραγματοποιούμενα στοιχεία της οικοδμής και αναφορά καποιων γενικών στοιχείων της οικοδμής (θα βρείς με αναζήτηση σίγουρα κάποιο σχετικό κείμενο)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πρόκειται να βγάλω την πρωτη μου άδεια. Αφορά προσθήκη Η/Χ (στέγαστρο με κεραμίδια) και πέργκολας σε υφιστάμενη ισόγεια κατοικία. Έχω διαβάσει τη διαδικασία - για μένα είναι ούτως ή άλλως όλα καινούρια- και μέσα στη βδομάδα θα καταθέσω την αίτηση (ελπίζω). Έχω όμως μπερδευτεί σε τρία σημεία.

 

-Τις εισφορές, τις κρατήσεις και το ΙΚΑ θα πρέπει να τα πληρώσω για να τα συμπληρώσω στην έγκριση δόμησης ή μετά στην άδεια;

-Η ταυτότητα του κτιρίου που ζητάν περιλαμβάνει σχέδια και φύλλο αδείας μόνο;

-Τι είναι η αιτιολογική έκθεση;

 

Ευχαριστώ.

 

Συνάδελφε πότε εκδόθηκε η 1η άδεια;

Αν εκδόθηκε προ ΓΟΚ85 τότε δεν μπορείς αν δεν έχεις υπόλοιπο δόμησης.

Δες το παρακάτω.

ΥΠΕΧΩΔΕ 31455/92 : "Πότε απαγορεύεται η κατασκευή εξωστών και ημιυπαίθριων χώρων"

 

 

'Εχοντας υπόψη :

1. Τις διατάξεις του άρθρου 27 παρ. 2 του Ν. 1577/85 "περί ΓΟΚ".

2. Τις διατάξεις του άρθρου 11 του Ν. 1577/85 "περί ΓΟΚ".

3. Το υπ' αριθ. 14583/1573/88 έγγραφο της ΔΟΚΚ.

4. Το 162/92 έγγραφο του Πολεοδ. Γραφείου Μολάων.

5. Την από 6.4.92 σχετική με το θέμα εισήγηση της καθ' ύλη αρμόδιας Δ/νσης Ο.Κ.Κ..

6. Την 277/26/92 γνωμοδότηση του Κεντρικού Συμβουλίου Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος.

 

Αποφασίζουμε ότι :

 

Σε οικοδομή που έχει ανεγερθεί με προισχύουσες του Ν. 1577/85 διατάξεις, δεν επιτρέπεται να κατασκευαστούν εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1577/85, εάν δεν κατασκευάζεται σήμερα προσθήκη.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ρωτήσει και σε άλλο θέμα, αλλά εδώ είναι το κατάλληλο.

 

Για να βγει άδεια σε οικόπεδο που ανήκει σε πολλούς ιδιοκτήτες, αρκεί να κάνει την αίτηση ο ενας (ή η πλειοψηφία) κι ας μην έχουν ενημερωθεί οι υπόλοιποι ή πρέπει να συνεναισουν όλοι ανεξαιρετως του ποσοστού ιδιοκτησιας που κατέχουν?

 

για παράδειγμα, για να βγει άδεια για περίφραξη ή αποθήκη ή οτιδήποτε σε μια πολυκατοικία πρέπει να συνυπογράψουν όλοι οι ιδιοκτήτες? εαν δεν συμφωνεί κάποιος δεν μπορεί να βγει άδεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους! Ελπίζω το καλοκαίρι ή έστω οι λίγες μέρες ξεκούρασης για όσους κατάφεραν να τις έχουν

να μας έφεραν πίσω ορεξάτους για δουλειά!!

 

Το θέμα στο οποίο θέλω να αναφερθώ είναι το εξής:

 

Πρόκειται να κάνω μια αναθεώρηση άδειας (του 2010) για εξοχική κατοικία στα Κύθηρα.

Η αναθεώρηση γίνεται με σκοπό να γίνουν κάποιες διορθώσεις σχετικά με τον προσανατολισμό του

σπιτιού, για μικρές τροποποιήσεις στην κάτοψη, για αλλαγές υλικών στις όψεις και για αλλαγή των επιβλεπόντων μηχανικών για τις εργασίες που απαιτούνται.

 

Γνωρίζει κανείς αν το τμήμα της Πολεοδομίας που πρέπει να απευθυνθώ βρίσκεται στον Πειραιά (αν ναι σε ποιά διεύθυνση) ή βρίσκεται

στα Κύθηρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα

Θα ήθελα την άποψή σας για την παρακάτω περίπτωση.

Έβγαλα μια άδεια το 2009 για Αποκατάσταση Παλαιάς Διώροφης Κατοικίας (προϋφιστάμενο του 55, σε παραδοσιακό οικισμό). Κατά την διάρκεια καθαρισμού του κτιρίου (ήταν γεμάτο μπάζα) διαπιστώθηκε πως τμήμα του χώρου που είχε δηλωθεί στην άδεια σαν στέρνα ήταν δωμάτιο κανονικό. Οπότε η συνολική δόμηση του ισογείου αυξήθηκε κατά 15μ2, περίπου. Ξαναπέρασα φάκελο από Αρχαιολογία και πήρα την έγκριση για την τροποποιημένη μελέτη. Τώρα ο πελάτης θέλει να ¨περάσουμε¨ κι από την ΥΔΟΜ.

Τι πρέπει να γίνει?

α) Ο ΠΫ (αναλυτικός) του έργου άρα κι οι αμοιβές έχουν αυξηθεί. Απλή ενημέρωση φακέλου δεν αρκεί, έτσι δεν είναι?

β) Αναθεώρηση να κάνω?

γ) Νέα Άδεια?

 

Αν έχετε κάτι υπόψη σας, θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συνάδελφε απο την όμορφη Σύμη.

Την άδεια του 2009 για Αποκατάσταση Παλαιάς Διώροφης Κατοικίας την έβγαλες χωρίς να αποτυπώσεις? Ηταν γεμάτη μπάζα η δεξαμενή και δε φαινόταν ότι ήταν δωμάτιο?

Γιατί θέλει ΥΔΟΜ?

Δε ρυθμίζεται ο χώρος με 4014?

Οχι νεα άδεια δόμησης πάντως, αφού είναι σε ισχύ η ΟΑ θέλει αναθεώρηση.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.