Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν. 4030/2011. Νεος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης.


Recommended Posts

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Συνάδελφοι, μου προέκυψε μία περίπτωση και επειδή παει καιρός απο την τελευταία αποπειρα για εκδοση αδειας ήθελα τα φώτα σας:

Εκδόθηκε Αδεια το 1990 για ανεγερση δυοροφης κατοικίας επι Pilotis, κατασκευάστηκε όμως ο ένας όροφος μόνο. Τωρα θέλει ο πελάτης να φτιάξει και το δεύτερο όροφο.

1) Απαιτείται η έκδοση νέας άδειας (προσθήκης)?

2) Αν ναι, προφανώς αυτή θα βγει σύμφωνα με το ΝΟΚ, άρα θα έχει και ελεγκτη δόμησης?

3) Επειδή έχει μειωθεί το επιτρ.ύψος της περιοχής απο το 1990 μέχρι σήμερα, ποιο ύψος παίρνω εγω, το παλιο η το νέο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Αδεια Δόμησης για προσθήκη & Ελεγκτής Δόμησης.

2. Το νέο ύψος.

3. Απαιτείται να φαίνονται & οι τακτοποιημένοι χώροι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχει κάποιος από εσάς τον Ν.4030 σε μορφή word?

Ευχαριστώ

 

Υπάρχει εδώ, εδώ και 3 μήνες ...

http://www.michanikos.gr/files/file/755-%ce%9d%ce%ad%ce%bf%cf%82-%cf%84%cf%81%cf%8c%cf%80%ce%bf%cf%82-%ce%ad%ce%ba%ce%b4%ce%bf%cf%83%ce%b7%cf%82-%ce%b1%ce%b4%ce%b5%ce%b9%cf%8e%ce%bd-%ce%b4%cf%8c%ce%bc%ce%b7%cf%83%ce%b7%cf%82-n4030/

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βγάλω μια οικοδομική άδεια για επαναχρωματισμό οψεών πολυκατοικίας με χρήση ικριώματων.Σε αυτήν υπάρχει χώρος που έχει ενταχθεί στο Ν.3843/10, αύτη τη στίγμη δεν εχούν εξοφληθεί ολές οι δόσεις του προστίμου.Μπόρει να βγεί οικοδομίκη άδεια ή πρεπεί να εξοφληθεί όλο το πρόστιμο πρώτα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ένα οικόπεδο εξ'αδιαιρέτου (πατέρας και γιος). Για να κτίσει ο γιος η πολεοδομία μου ζήτησε Υπεύθυνη δήλωση συνιδιοκτήτη. Το κείμενο που θα γράψω μου είπε να το βρω κάπου στο νόμο. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς πρέπει να γράφει η υπεύθυνη δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.