Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ν. 4030/2011. Νεος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης.


Recommended Posts

Αστέριε, όταν λες "υπερβαίνουν τους όρους δόμησης" εννοείς τα εγκεκριμένα σχέδια ή υπάρχει υπέρβαση επιτρεπόμενης δόμησης/κάλυψης κλπ;

Αν είναι το 2ο τότε θεωρώ πως δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης αφού δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και ο στεγασμένος χώρος στάθμευσης δεν είχε μετρήσει στην δόμηση.

Αν είναι το 1ο και αυτές οι υπερβάσεις μπορούν να νομιμοποιηθούν με ΟΑ και ταυτόχρονα υπάρχει περίσσεια δόμησης,όσο το εμβαδό του μαγαζιού, μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης.

Εκανα διόρθωση στο # 73. Σ' ευχαριστώ και για την παρατήρηση και για την ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για έκδοση άδειας δόμησης πρέπει να καταθέσουμε και την αμοιβή και να υποβάλλουμε στην ΥΔ τα έντυπα κατάθεσης στην ΕΤΕ (άρθρο 2§3.15 απόφασης 7533).

Παρότι όμως ότι οφείλουμε να τα καταθέσουμε, η πολεοδομία δεν τα ελέγχει παρά μόνο τις εισφορές και κρατήσεις!!! (άρθρο 2§7 απόφασης 7533)

Δεν είναι παράλογο;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για έκδοση άδειας δόμησης πρέπει να καταθέσουμε και την αμοιβή και να υποβάλλουμε στην ΥΔ τα έντυπα κατάθεσης στην ΕΤΕ (άρθρο 2§3.15 απόφασης 7533).

Παρότι όμως ότι οφείλουμε να τα καταθέσουμε, η πολεοδομία δεν τα ελέγχει παρά μόνο τις εισφορές και κρατήσεις!!! (άρθρο 2§7 απόφασης 7533)

Δεν είναι παράλογο;

Επειδή πλέον οι αμαιβές απελευθερώθιηκαν σου λένε: '' τι να ελέγξω ?? Αφού ότι και να βγάλει το σύστημα αμοιβών, θα μου φέρουν ιδιωτ. συμφων. με ότι ποσό συμφώνησαν. Αρα ας κυττάξω μόνο τα ποσά που πρέπει να πάρει το κράτος"
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως κατέθεσα μόνο τις εισφορές και τώρα πρέπει να καταθέσω και τις αμοιβές. Άντε ξανά στην ΕΤΕ :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους τους μηχανικους...να ρωτήσω κ εγω κατι σχετικά με την εκδοση αδειας η οποία μπήκε στην πολεοδομία τον οκτώβριο του 2011 και ακολουθεί το παλιό σύστημα έκδοσης αδειών.

Για αυτην την άδεια συνεχίζει να ισχύει το εννιάμηνο ? γιατί κάποιος υπάλληλος με ενημέρωσε ότι έχει καταργηθεί το εννεάμηνο και έχει όριο να εκδοθεί μέχει το νοέμβριο του 2013 ? ισχύει κάτι τέτοιο ?

απλά είχα καιρό να ασχοληθώ με την άδεια κ εχω χάσει επεισόδια...

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 1 7-2-12

 

7. ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΑΔΕΙΩΝ :

α) Με το τελευταίο εδάφιο της παρ.3, του άρθρου 45, του ν.4030/11 ορίζεται ότι εάν

μέχρι τη δημοσίευση του νόμου (25-11-2011) έχει υποβληθεί φάκελος για την

έκδοση οικοδομικής άδειας, η προθεσμία έκδοσής της είναι δύο έτη από τη

δημοσίευση του νόμου. Επομένως μέχρι την 1η Μαρτίου 2012 σύμφωνα με τα

οριζόμενα στο άρθρο 59, του ν.4030/11 για τις παραπάνω περιπτώσεις δεν

εφαρμόζεται η παρ.8, του άρθρου 5, του Π.Δ/τος της 8/13.7.1993 «Τρόπος

έκδοσης οικοδομικών αδειών και έλεγχος ανεγειρομένων οικοδομών.» (ΦΕΚ 795

Δ'). [Δηλαδή δεν ισχύει η προθεσμία των 9 μηνών, για επιστροφή του φακέλου.

Επισημαίνεται όμως ότι αν υπάρχει αλλαγή των όρων δόμησης, ισχύει

περιοριστικά το εξάμηνο του άρθρου 26 του ν.2831/00 ]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω οικοδομική άδεια που εκδόθηκε Ιούνιο του 2011. Θέλω να κάνω αναθεώρηση για τις όψεις , τις Η/Μ μελέτες και να βάλω και κάποιο τμήματα που δηλώθηκαν με τον 4014. Ο φάκελος θα πάει με τα παλία δηλαδή ελέγχους κτλ ή με τον 4030 ? Ο υπάλληλος της πολεοδομίας με παρέπεμψε σε κάτι άρθρα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ενοείται πως θα με σύμφερε να πάει με τα καινούρια για να γλιτώσω τους χρονοβόρους ελέγχους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Έχει κανείς κάνει προσθήκη ή νομιμοποίηση με το Ν.4030/2011;

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

Στα επιτρεπόμενα και πραγματοποιούμενα μεγέθη στα έντυπα βάζουμε τα συνολικά επιτρεπόμενα και συνολικά πραγματοποιούμενα (δηλαδή υφιστάμενα και προσθήκες / ή νομιμοποιήσεις), ή στα επιτρεπόμενα βάζουμε τα "υπολοιπόμενα" επιτρεπόμενα και στα πραγματοποιούμενα τα τετραγωνικά της προσθήκης / ή νομιμοποίησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.