Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίπλωμα Πολιτικού Μηχανικού Ελληνικού ΑΕΙ, προοπτικές στο εξωτερικό


Andante

Recommended Posts

Χαίρετε, είμαι φοιτητής Πολ. Μηχ. Πάτρας και επειδή σκέφτομαι για δουλειά στο εξωτερικό, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για την αναγνώριση του διπλώματος, τις προοπτικές που ανοίγει και την ισοδυναμία του με τις αντίστοιχες ακαδημαικές βαθμίδες του εξωτερικού. Συγχωρέστε με εάν υπάρχει ανάλογο θέμα, αλλά μέσα στο χαος των δημοσιεύσεων, δεν έχω την όρεξη να ψάξω.

 

Το 5ετές δίπλωμα Πολιτικού Μηχανικού σαν τι αναγνωρίζεται στο εξωτερικό ; Με ενδιαφέρει κυρίως η ισοτιμία σε αγγλοσαξωνικές χώρες (ΗΠΑ, Καναδάς,Αυστραλία,Ηνωμένο Βασίλειο) στην Γερμανία αλλά και στην Ιαπωνία. Υπάρχει η αντιστοιχία με master τελικά ή όχι; Μπορεί να σταθεί σε γενικές πάντα γραμμές από μόνο του, για την εύρεση αξιοπρεπούς εργασίας ή απαιτείται μεταπτυχιακό;

 

Σε περίπτωση επιπλέον 2ετούς μεταπτυχιακού τι μεταβάλλεται όσον αφορά την ακαδημαική κατάταξη σε αυτές τις χώρες ;

 

Γενικά δεν έχω την διάθεση να προχωρήσω σε μεταπτυχιακό, αφού γνωρίζω οτι πολλά προγράμματα σπουδών μηχανικών στο εξωτερικό είναι 3ετή και περιλαμβάνουν βασική μόνο εκπαίδευση χωρίς εξειδίκευση. Επίσης θα ήθελα πληροφορίες για τα πρώτα βασικά βήματα που μπορεί να κάνει κάποιος στην κατεύθυνση εύρεσης εργασίας σε αυτές τις χώρες, στον συγκεκριμένο πάντα τομέα.

 

Ας με διαφωτίσει κάποιος πάνω σε αυτά, κατά προτίμηση άτομα που έχουν ψαχτεί ή δουλεύουν έξω και γνωρίζουν από πρώτο χέρι. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλη τυχη στα μελλοντικα σου βηματα, επειδη οντως εχει αναλυθει πολυ, θα σου πω μερικα πραγματα απο προσωπικες μου εμπειριες..

 

1. σαν master δεν αναγνωριζεσαι εξω, αλλα σαν βασικο πτυχιο.

2. Δεν ξερω εαν εχεις προυπηρεσια ή οχι, αλλα εαν θεωρεις οτι γνωριζεις ενα τομεα καλα τοτε τετοιου ειδους θεσεις να κυνηγας, ο λογος ειναι απλος η συνεντευξη που θα σου κανουν δεν εχει καμια σχεση με την ελληνικη πραγματικοτητα, εγω εγραψα τεστ, κ απαντουσα πραγματικα "ψαγμενες" ερωτησεις οποτε κατ'εμε διαλεψε κατι που σ αρεσει σαν πεδιο κ εχεις μια σιγουρια (την προυπηρεσια σε πολυ ειδικα πραγματα την εκτιμουν απο οτι εχω καταλαβει) δεν ψαχνουν παντογνωστες.

3. Ενα μεταπτυχιακο εξω (αν κ απο καταλαβαινω δεν θες να το κανεις) θα σε βοηθησει ακαδημαικα αλλα κ σε επιπεδο αναγνωρισημοτητας πτυχιου.Οποτε σκεψου το κ αυτο.

4. Οσο αφορα Ιαπωνια υπαρχει ενα προγραμμα που τρεχει (δεν ξερω για φετος τι γινετε) που λεγετε Volcanus, πληροφοριες στο γραφειο διασυνδεσης της σχολης σου.

5. Ακαδημαικη καταταξη εξω εχεις βαση NQF καθε χωρας σε επιπεδο bachelor.

6.Αμερικη κ Αυστραλια δεν ειναι τοσο ευκολο να πας, απο οτι ξερω υπαρχει γραφειοκρατια κ εξτρα εξετασεις για να παρεις αδεια(σε αυτο δεν ειμαι σιγουρος) στην ΕΕ μπορεις πιο ευκολα να κινηθεις, αλλα με ελληνικη διευθυνση στο CV ειναι δυσκολο να σε καλεσουν (εκτος κ εαν το CV σου εχει πραγματα που σε ξεχωριζουν απο το σωρο).

 

Προσωπικη μου συμβουλη master κ δικτυωση απο εκει, σαφως θα γινουν τα πραγματα ευκολοτερα.

 

Μακαρι να σε βοηθησα

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

2. Δεν ξερω εαν εχεις προυπηρεσια ή οχι, αλλα εαν θεωρεις οτι γνωριζεις ενα τομεα καλα τοτε τετοιου ειδους θεσεις να κυνηγας, ο λογος ειναι απλος η συνεντευξη που θα σου κανουν δεν εχει καμια σχεση με την ελληνικη πραγματικοτητα, εγω εγραψα τεστ, κ απαντουσα πραγματικα "ψαγμενες" ερωτησεις οποτε κατ'εμε διαλεψε κατι που σ αρεσει σαν πεδιο κ εχεις μια σιγουρια (την προυπηρεσια σε πολυ ειδικα πραγματα την εκτιμουν απο οτι εχω καταλαβει) δεν ψαχνουν παντογνωστες.

 

εγραψες τεστ? για δωσε λεπτομερειες συναδελφε...την σχετικη θεση και τι αφορουσε? μελετητικο κομματι? γνωσεις απο το πανεπιστημιο?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια περιπτωση με (συνεντευξη) με εβαλαν να κανω ενεργειακη αναλυση βαση με στοιχεια που μου εδωσαν, δεν ηταν τρομερα δυσκολο, απο οτι καταλαβα θελανε να δουν εαν μπορεις να χειριστεις διαφορα προγραμματα γρηγορα κ αποδοτικα, μετα οι ερωτησεις που περιειχε ηταν καθαρα πανω στο αντικειμενο τοσο με θεωρητικες αλλα κ πραγματικες ερωτησεις, δεν ειχαν την απαιτηση να γνωριζω την εκει νομοθεσια αλλα οι ερωτησεις ηταν βασισμενες τοσο σε θεωρητικες γνωσεις κ κριτικη σκεψη.

 

Για μενα τα ποιο "κρυφα" σκοτεινα σημεια ειναι η ερωτησεις που σου κανουν, δεν ηταν ερωτησεις του στυλ ξερεις αυτο ή υπογραφεις για αυτο, αλλα πανω στην θεση που εκανα ηταν γενικευμενες ερωτησεις που λαμβανουν υποψιν τεχνολογια-πολιτικη κ οικονομικα κ ολα αυτα πρεπει επιτοπου να τα συνδεσεις κ να δωσεις μια καθαρη κ με στοιχεια απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.