Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία χρήσης ακινήτου - πότε έχω αλλαγή χρήσης;


Recommended Posts

Συναδελφοι ,

Ενα κτιριο που λειτουργει ως καταστημα , ας πουμε εδω και 30 ετη σε κτιριο που ανεγερθηκε με ο.α. κατοικιας. Αυτα τα χρόνια δεν είχε κάποια άδεια λειτουργίας; αν ηταν μινι μαρκετ ή καφενειο ας πουμε... δεν του δινει καποιος άδεια για το ανοιξει εκεί, καποια υπηρεσία; μετα από 30 χρόνια πρέπει να δηλωσει αλλαγη χρησης. διαφωτιστε τι ισχυει με αυτο το θεμα. για να ανοιξω ενα καταστημα πρεπει η ο.α να λεει καταστημα ή όχι. κι αν δεν χρειαζεται γιατι να το ρυθμισουν ως καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχει άδεια λειτουργίας από το Δήμο.

Για να έχει άδεια λειτουργίας θα πρέπει να είναι κατλαστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος εφόσον η χρήση εγκατασταθηκε μετα το 83.

Αν είναι προ 83 απλά κατάστημα.

 

Αν δεν είναι χαρακτηρισμένο ως κατάστημα, καταρχάς ερευνας αν γινεται να αλλάξεις τη χρήση και στη συνέχεια προχωράς με νομιμοποιήση ή αλλαγ'ή.

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά, ενα κτιριο (με ο.α. κατοικιας)π.χ. 50 τ.μ. με 7 τ.μ. υπερβαση δομησης προ 83 δηλωνουμε 7 τ.μ. υ/δ κ/χ και όχι 57 τ.μ. αλλαγη χρησης ;

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

τώρα κατάλαβα τι ρωτάς:

 

Κατα τη γνώμη μου δηλώνεις τα εξής:

  1. 50 τμ χωρις υπέρβαση δόμησης με αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα υγ. ενδ. (πχ καφενείο)
  2. 7 τμ υπέρβαση δομησης καταστημα υγ. ενδ.(πχ καφενείο)

πριν οτιδήποτε ζήτα χρήση γης από την πολεοδομία να ε'ισαι σίγουρος πως επιτρέπεται το πχ καφενείο

Link to comment
Share on other sites

myri, η χρήση "χωρίς υπέρβαση" για το ΣΔ αφορά ΜΟΝΟ τις υπερβάσεις ύψους αν δεν απατώμαι. Παρακαλώ διευκρίνησε που αναφέρεται ότι μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και για άλλες περιπτώσεις, όπως πχ σε αλλαγή χρήσης.

Για το παραπάνω έχω την άποψη ότι πρέπει να δηλωθούν 57τμ με ΥΔ και ΑΧ

Link to comment
Share on other sites

ακομη κι αν εχει αδεια λειτουργιας ; σορρυ που ξαναρωτάω αλλά μου φαινεται χαζό αφού είχε άδεια λειτουργιας τοσα χρόνια. και τωρα που ξαναδιαβάζω το αρχικο μου ποστ το χω γράψει λιγο στην καθομιλουμένη..

Link to comment
Share on other sites

myri, η χρήση "χωρίς υπέρβαση" για το ΣΔ αφορά ΜΟΝΟ τις υπερβάσεις ύψους αν δεν απατώμαι. Παρακαλώ διευκρίνησε που αναφέρεται ότι μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και για άλλες περιπτώσεις, όπως πχ σε αλλαγή χρήσης.

Για το παραπάνω έχω την άποψη ότι πρέπει να δηλωθούν 57τμ με ΥΔ και ΑΧ

έχεις δίκιο για το κουμπί "χωρίς υπέρβαση" για το ΣΔ

 

εγώ θεωρώ πως στην περιγραφή στο φυλλο καταραφής καλό είναι να το γράψει διότι πολεοδομικά έχει μετήση στον ΣΔ

 

δεν είμαι και βεβαιη 100%

Link to comment
Share on other sites

ακομη κι αν εχει αδεια λειτουργιας ; σορρυ που ξαναρωτάω αλλά μου φαινεται χαζό αφού είχε άδεια λειτουργιας τοσα χρόνια. και τωρα που ξαναδιαβάζω το αρχικο μου ποστ το χω γράψει λιγο στην καθομιλουμένη..

 

Η άδεια λειτουργίας δεν το καθιστά νόμιμο πολεοδομικά.

 

Όμως έχει ένα καλό....

 

Αν έχει άδεια λειτουργίας πριν το 1983, άσχετα με οτιδήποτε άλλο, μπορεί να πάρει το μειωτικό συντελεστή (0.15) εφόσον η άδεια λειτουργίας αποτελεί Δημόσιο έγγραφο.....

 

στα Φύλλα Καταγραφής θα βάλεις :

 

1. 50 τ.μ. με ΥΔ και αλλαγή χρήσης (όχι επειδή πραγματικά έχει υπέρβαση δόμησης αλλά συμβατικά λόγω φόρμας ΤΕΕ, μόνο και μόνο επειδή τυπικά ΔΕΝ υπάρχει επιλογή για Μη υπέρβαση συντελεστή δόμησης πέρα από τις περιπτώσεις που έχουμε ΜΟΝΟ υπέρβαση ύψους)

 

και

 

2. 7 τ.μ. μόνο με ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

μίλησα με την οικεία πολεοδομία και μου είπαν ότι σε περίπτωση που ένα καταστημα έχει άδεια λειτουργιας πριν το 1985 μπορεί να πάρει πάρει βεβαιωση απο την πολεοδομία ότι είναι πολεοδμικά νόμιμο και δεν χρειάζεται να δηλωθει ως αλλαγη χρησης. ( όπως στο παραδειγμα δηλαδή , θα δηλωνα 7 τ,.μ. υπερβαση δομησης κ/χ στην κατηγορία υπηρεσίες και τέλος) και μπορείς να το αποδείξεις είτε με την άδεια λειτουργίας είτε με βεβαιωση της δεη κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.