Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατηγορία χρήσης ακινήτου - πότε έχω αλλαγή χρήσης;


Recommended Posts

τα παλιά τα χρόνια... δηλαδή πριν το 80, δεν υπήρχε η λέξη "κατάστημα" στις οικοδομικές άδειες, όλα έβγαιναν ώς αποθήκες!!!! δεν ξέρω ούτε από ποιό νόμο, ούτε με ποιά λογική, όυτε αν το έκαναν όλες οι πολεοδομίες στην χώρα, προσωπικά έχω συναντήσει πάνω από 10 τέτοιες περιπτώσεις καταστημάτων-καφενείων που εξαρχής λειτουργούσαν με αυτή τη χρήση ενώ η άδεια τους λέει αποθήκη...

ψάχτο λίγο, μπορεί να μήν είσαι όσο αυθαίρετος νομίζεις...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος και στον ΓΟΚ 29 και στον ΓΟΚ 55 και στον ΓΟΚ 73 υπάρχει η χρήση κατάστημα

 

η αλλαγή χρησης της αποθήκης σε καταστημα φυσικά και είναι παράνομη

τώρα αν για κάποιον λόγο υπάρχει άδεια λειτουργίας προ 83 τότε ίσως τη σκαπουλάρει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να πώ ότι δεν υπήρχε κυριολεκτικά η έννοια κατάστημα, ήθελα να πώ ότι δεν χρησιμοποιούνταν στις άδειες και πολύ συχνά (με βάση την προσωπική μου εμπειρία). Έβγαζαν αποθήκη (δεν ξέρω για ποιό λόγο) και έκαναν κατάστημα χωρίς συνέπειες και χωρίς κολλήματα... προσωπικά την έχω σκαπουλάρει αρκετές φορές.... ενώ η άδεια έλεγε αποθήκη ταυτόχρονα υπήρχε και άδεια λειτουργίας καφενείου ή καταστήματος 30ετίας... η πολεοδομία αναγκαστικά δεχόταν την χρήση ώς νόμιμη...

Link to comment
Share on other sites

οκ, κατάλαβα τι λες

θα σου πω εγω τι συμπέρασμα εχω βγάλει

 

για να έχεις σε ισογειο καταστημα ή κατοικία (προ 85) έπρεπε το δαπεδο του χωρου να είναι πάνω από τη στάθμη του φυσικού εδάφους, διαφορετικά ειναι αποθήκες

οπότε σε δρομους με κλίση κάποιοι ισογειοι χωροι ήταν αποθήκες και φυσικά οι ιδιοκτήτες τις εκμεταλλέυονταν ως κατασήματα

μερικά και ως καφενεία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

Εχω και εγώ μία περίπτωση που η Ο.Α. λέει αποθήκη (πριν το 1970) και λειτουργεί εμπορικό κατάστημα εδώ και πολλά χρόνια. Και πριν από αυτό το εμπορικό κατάστημα λειτουργούσε άλλο κατάστημα χονδρεμπορίου. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος που λέει ότι δέχονται τη χρήση ως μόνιμη?

Επίσης, γνωρίζετε αν υπάρχει καποιος τρόπος να βρω την προηγούμενη άδεια λειτουργίας? (Για να αποδείξω τη χρήση πριν το 1985?)

 

Ευχαριστώ

 

Επίσης, θέλω να προσθέσω στο αμέσως προηγούμενο Post μου ότι στην εφορία είναι δηλωμένο ως κατάστημα.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μαρίτα μήπως είναι η ερώτηση σε λάθος θέμα? Δεν δοκιμάζεις στην αναζήτηση να δείς στις άδειες λειτουργιας αν υπάρχει απάντηση και αν όχι ξαναρωτάς εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon ,

το ψάχνω και εκεί, αλλά μου έχουν ζητήσει βεβαίωση νομιμότητας. Και εγώ είμια σε δίλημμα, αν μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας ή πρέπει να τακτοποιήσω ως αυθαίρετη αλλαγή χρήσης. .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σε οικοδομικη αδεια εχω χρηση κατοικιας.εγινε γραφειο.απαιτειται πολεοδομικα τακτοποιηση με τον 4014?ρωταω γιατι μολις διαβασα την 271/2000 γνωμοδοτηση του ΝΣΚ και μπερδευτηκα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε πολυκατοικία, ένας όροφος θα γίνει οδοντιατρείο. Έχει γίνει αλλαγή διαρρύθμισης στο εσωτερικό του άνευ έγκρισης

εργασιών μικρής κλίμακας ή έγγραφης ενημέρωσης (ό,τι από τα 2 απαιτούταν) κάτι που δεν αποτελεί αυθαιρεσία σύμφωνα με τον 4042 αρθ 50 παρ. 7.

 

Για να είναι νόμιμο, πρέπει πέρα από τα δικαιολογητικά του οδοντιατρικού συλλόγου, να γίνει αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία;;;

 

Από ό,τι έχω καταλάβει, αν επιτρέπεται από τις πολεοδομικές διατάξεις η συγκεκριμένη χρήση, αν το κλιμακοστάσιο είναι κατάλληλο, αν δεν υπάρχει υπέρβαση όρων δόμησης, αν τα φορτία είναι τα ίδια με αυτά απλής κατοικίας (αυτό δεν το ξέρω), τότε δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης.

 

Έχω κάπου λάθος;

 

Αν τώρα ισχύουν όλα τα παραπάνω κ για παράδειγμα υπάρχει αυθαίρετο κομμάτι εντός του διαμερίσματος, μπορεί να περατωθεί η διαδικασία όπως παραπάνω ή πάει στον 4014;;; Θα ήταν λογικό αν γίνει σύσταση εμπράγματου διακαιώματος σύμφωνα με τον 4014....η ενοικίαση του συγκεκριμένου χώρου από τον οδοντίατρο συνιστά τέτοια σύσταση;;;

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.