Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία χρήσης ακινήτου - πότε έχω αλλαγή χρήσης;


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

μου έτυχε περίπτωση για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, σε ισόγεια οικοδομή του '65, η οποία χαρακτηρίζεται βάσει αδείας ως αποθήκη. Υπ' όψιν, από το '65 λειτουργεί ως καφενείο.

Μετά από βοήθεια από την πολεοδομία θα ήθελα να γράψω ως απάντηση στη marita (αν και λίγο καθυστερημένα), αλλά και γενικότερα (γιατί ίσως να μην έψαξα τόσο καλά μέσα στο φόρουμ, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν το έχει αναφέρει κανείς πουθενά) ότι με βάση τα εξής:

-Εγκ. 17414/12/5-3-90

-Εγγρ. 15525/6-7-94 (κυρίως αυτό)

-Εγγρ. 28050/8-7-04

 

προκύπτει ότι χώροι κύριας χρήσης οι οποίοι αποδεδειγμένα έχουν αλλάξει χρήση πριν τον ΓΟΚ 85, χωρίς να απαγορεύεται η συγκεκριμένη χρήση στην περιοχή, δε θεωρούνται αυθαίρετοι, καθώς οι χρήσεις δεν είναι πολύ ξεκάθαρες πριν από αυτόν.

Επιπλέον, με το Εγγρ. 25061/9-9-04 επισημαίνεται ότι διαφέρει η έννοια του καταστήματος, από το κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Και τελικά οι λεγόμενες "πολεοδομικές διατάξεις", που δεν πρέπει να παραβιάζονται είναι κάτι μπερδεμένο απ' ότι καταλαβαίνω...

Μετά από αυτό, ο πελάτης μου και φίλος μου φαίνεται να γλιτώνει τον 4014 και τα 2,000 ευρώ που θα έδινε για αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατάστημα.

 

--edit

Το ανέφερε ο koudoulis, λάθος μου, απλά η εντύπωση που μου είχε μείνει τελικά από το θέμα ήταν πως αλλαγή χρήσης είναι παράνομη, πάει και τελείωσε...

Edited by papalekos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

μου έτυχε περίπτωση για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, σε ισόγεια οικοδομή του '65, η οποία χαρακτηρίζεται βάσει αδείας ως αποθήκη. Υπ' όψιν, από το '65 λειτουργεί ως καφενείο.

Μετά από βοήθεια από την πολεοδομία θα ήθελα να γράψω ως απάντηση στη marita (αν και λίγο καθυστερημένα), αλλά και γενικότερα (γιατί ίσως να μην έψαξα τόσο καλά μέσα στο φόρουμ, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν το έχει αναφέρει κανείς πουθενά) ότι με βάση τα εξής:

-Εγκ. 17414/12/5-3-90

-Εγγρ. 15525/6-7-94 (κυρίως αυτό)

-Εγγρ. 28050/8-7-04

 

προκύπτει ότι χώροι κύριας χρήσης οι οποίοι αποδεδειγμένα έχουν αλλάξει χρήση πριν τον ΓΟΚ 85, χωρίς να απαγορεύεται η συγκεκριμένη χρήση στην περιοχή, δε θεωρούνται αυθαίρετοι, καθώς οι χρήσεις δεν είναι πολύ ξεκάθαρες πριν από αυτόν.

Επιπλέον, με το Εγγρ. 25061/9-9-04 επισημαίνεται ότι διαφέρει η έννοια του καταστήματος, από το κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Και τελικά οι λεγόμενες "πολεοδομικές διατάξεις", που δεν πρέπει να παραβιάζονται είναι κάτι μπερδεμένο απ' ότι καταλαβαίνω...

Μετά από αυτό, ο πελάτης μου και φίλος μου φαίνεται να γλιτώνει τον 4014 και τα 2,000 ευρώ που θα έδινε για αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατάστημα.

 

--edit

Το ανέφερε ο koudoulis, λάθος μου, απλά η εντύπωση που μου είχε μείνει τελικά από το θέμα ήταν πως αλλαγή χρήσης είναι παράνομη, πάει και τελείωσε...

 

 

Η αποθήκη δεν είναι χώρος κύριας χρήσης.... για ψάξτο

Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομικη αδεια εχω χρηση κατοικιας.εγινε γραφειο.απαιτειται πολεοδομικα τακτοποιηση με τον 4014?ρωταω γιατι μολις διαβασα την 271/2000 γνωμοδοτηση του ΝΣΚ και μπερδευτηκα..

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη δεν είναι χώρος κύριας χρήσης.... για ψάξτο

Πρόκειται για ισόγεια αποθήκη 110 τμ και μόνο, δεν είναι αποθήκη με την έννοια του υπογείου, που είναι βοηθητικός χώρος αποδιδόμενος στην κύρια χρήση του ισογείου και των άλλων ορόφων. Κύρια χρήση έχει.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος και στον ΓΟΚ 29 και στον ΓΟΚ 55 και στον ΓΟΚ 73 υπάρχει η χρήση κατάστημα

 

η αλλαγή χρησης της αποθήκης σε καταστημα φυσικά και είναι παράνομη

τώρα αν για κάποιον λόγο υπάρχει άδεια λειτουργίας προ 83 τότε ίσως τη σκαπουλάρει

 

Έχω περίπτωση όπου σε χώρο καταστήματος (βάσει ο.α.) λειτουργεί καφενείο. Το καφενείο αυτό έχει άδεια λειτουργίας (1979) από το αστυνομικό τμήμα Αγ.Δημητρίου (?!). Διαβάζωντας το κείμενο διαπίστωσα ότι η άδεια αυτή έχει ισχύ 10 χρόνια, δηλ. 1979 έως 1989. Οι άδειες λειτουργίας εκδίδονται με ημερομηνία "λήξης" ? Συνεπώς, στην περίπτωση του 4014, θεωρώ ότι η χρήση είναι αυθαίρετη ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έληξε η άδεια. Από τα Α.Τ. λήγανε οι άδειες λειτουργίας. Γιατί όμως κάνεις 4014 και δεν βγάζεις άδεια αλλαγής χρησης ?

 

Θα βγάλεις νέα άδεια λειτουργίας ? Δες πρώτα τι χρειάζεται από το υγειονομικό. Σε μία τέτοια περίπτωση ο 4014 νομίζω είναι υπερβολή. Εάν υπάρχει νόμιμα τουαλέτα του καφενείου βάσει οικοδομικής άδειας ίσως δεν χρειάζεται ούτε 4014 και ούτε άδεια αλλαγής χρήσης.

 

Θα τσεκάρεις απαιτήσεις ΝΟΚ για αλλαγή χρήσης (θέσεις στάθμευσης δηλαδή) και αν δεν υπάρχει αλλαγή νομίζω ότι μπορείς να υπογράψεις ότι το κατάστημα είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος χωρίς να κάνεις τίποτα.

 

Πάντως για τον 4014...κατάστημα εμπορικό και κατάστημα υγειονομικού ενδιαφεροντος έχουν την ίδια χρήση, υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

MaZ

αν υφίσταται ως καφενείο από το '79 μέχρι και σήμερα τότε βάσει του Εγγρ. 15525/6-7-94 και εφόσον είχες άδεια για κατάστημα (κύρια χρήση δηλαδή) δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Τώρα για ημερομηνία λήξης της αδείας... μάλλον θα το προσπέρναγα προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να προχωρήσουν προς μεταβίβαση και στο ακίνητο (2όροφη οικοδομή με καφενείο στο ισόγειο και κατοικία στον όροφο) εντοπίστηκαν διάφορες αυθαιρεσίες (υπέρβασεις στη δόμηση + κάλυψη, κατασκευή νέου μπαλκονιού, διαμερισμάτωση κ.α.).

Σε ότι αφορά στο καφενείο υπάρχει υπέρβαση δόμησης + κάλυψης κατά ~13τμ, καθώς και το θέμα της αλλαγής χρήσης από "κατάστημα" σύμφωνα με την ο.α. σε "καφενείο". Όταν μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι υπάρχει άδεια λειτουργίας του καφενείου από το 1979, οπότε ησύχασα ότι δεν χρειάζεται να δηλώσουμε "αλλαγή χρήσης" στον 4014 (τότε θα ήταν +6.000ευρώ ακόμα), αλλά βλέποντας την άδεια, αρχίζω να αμφιβάλλω για το κατά πόσο είναι έγκυρη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.