Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία χρήσης ακινήτου - πότε έχω αλλαγή χρήσης;


Recommended Posts

MaZ

αν υφίσταται ως καφενείο από το '79 μέχρι και σήμερα τότε βάσει του Εγγρ. 15525/6-7-94 και εφόσον είχες άδεια για κατάστημα (κύρια χρήση δηλαδή) δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Τώρα για ημερομηνία λήξης της αδείας... μάλλον θα το προσπέρναγα προσωπικά...

 

Να το προσπεράσω? Μα αφού το γράφει πάνω στην άδεια, "ισχύ έως .....1989". Εάν επισυνάψω το έγγραφο στα δικαιολογιτικά του 4014, αυτό θα φανεί .... ?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφεις δεν υπάρχει θέμα αλλαγής χρήσης. Ο 4014 δεν θεωρεί ααλαγή χρήσης το κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Στις "υπηρεσίες" είσαι.

 

Εγώ πιο πολύ με τα στατικά θα ασχολιόμουνα αν ήμουνα στην θέση σου και με την απίτηση έλεγχου υπάρχοντος αλλά αλλάζουμε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΥΠΕΚΑ μου είπαν ότι "ναι υπάρχει αλλαγή χρήσης" και πρέπει να δηλώσεις το σύνολο των τμ, αλλά υποθέτω ότι είμαι καλυμμένη με την άδεια λειτουργίας του 1979, με την οποία κατοχυρώνω ότι η υφιστάμενη χρήση προυπήρχε του ΓΟΚ 85. Άρα δεν είναι αυθαίρετη η χρήση.

Ναι, νομίζω ότι θα συναντίσω διάφορα θεματάκια στην πορεία, απλά για την ώρα θέλω να εξασφαλίσω ότι η καταχώρηση στο σύστημα θα γινει σωστά και τα υπόλοιπα (στατικά - η/μ) θα αντιμετωπιστούν σε επόμενο χρόνο ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε ενδιαφέρει για να βεβαιώσεις ότι έχει χρήση ΚΥΓ είναι η λειτουργία του ως καφενείο από το 79, που αποδεικνύεται από την άδεια αυτή, άσχετα αν έχει λήξει. Ακόμα κι αν δεν είχε καθόλου τέτοια άδεια λειτουργίας, πόσο μάλλον τώρα που έχει, έστω κι αυτή την υποτυπώδη, αν μπορούσες να το αποδείξεις κάπως αλλιώς (πχ. από το επιμελητήριο της περιοχής) πάλι θα ήσουν οκ, όσον αφορά στη χρήση πάντα.

Το χαρτί αυτό δε θα το χρησιμοποιήσεις, εξάλλου, ως αποδεικτικό παλαιότητας, γιατί δε θα εντάξεις την αλλαγή χρήσης στο 4014, δε χρειάζεται.

Δεν ξέρω πάντως τι σου λένε στο ΥΠΕΚΑ, ξέρω τι είπαν σε εμένα στην πολεοδομία μου πριν από μερικές μέρες και ξέρω επίσης τι διαβάζω με τα μάτια μου (Εγγρ. 15525/6-7-94).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχετικά ερωτήματα:

 

1ον: Ας πούμε ότι κάποιος ισόγειος χώρος φαίνεται στην ΟΑ (προ του 1985) ως κατάστημα. Ας υποθέσουμε επίσης ότι δεν έχει λειτουργήσει έως το 1985 ως ΚΥΕ. Αν κάποιος θέλει να το κάνει ΚΥΕ σήμερα, θα πρέπει να κάνει αλλαγή χρήσης;

 

Με άλλα λόγια, σε άδεια προ ΓΟΚ'85 αν ένας χώρος χαρακτηρίζεται ως κατάστημα, τότε αυτομάτως χαρακτηρίζεται και ως ΚΥΕ;

 

2ον: Σε περίπτωση που τακτοποιείς με 4014 κάποιο χώρο καταστήματος ΚΥΕ, θα πρέπει να δηλώσεις ότι θα είναι ΚΥΕ (πχ στην τεχνική έκθεση) ή δεν έχει σημασία και σου αρκεί η επιλογή "υπηρεσίες";

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αυτο ειναι το καταλληλο νημα, αλλα κανω την ερωτηση μου:

 

Οταν εχω αλλαγη χρησης (πχ. απο κατοικια σε καταστημα) σε μια πολυκατοικια με χρηση ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ στην αδεια, στην δηλωση του 4014 πρεπει να βαλω:

ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ ΧΡΗΣΗ (στα Βασικα στοιχεια της δηλωσης) = Κατοικια

ΕΙΔΟΣ ΧΡΗΣΗΣ (στο φυλλο καταγραφης) = Υπηρεσιες

 

ή και στις 2 βαζω Υπηρεσιες?

Link to comment
Share on other sites

Η επικρατούσα χρήση έχει να κάνει με τη χρήση γης στην περιοχή.

 

Το είδος χρήσης με τη χρήση που θα έχει πραγματικά ο τακτοποιούμενος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.