Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατηγορία χρήσης ακινήτου - πότε έχω αλλαγή χρήσης;


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για το ακόλουθο:

έχω ισόγειο χώρο που στην άδεια του 1989 εμφανίζεται η χρήση του ως κατάστημα. Λειτουργεί ως αίθουσα night club (με βεβαίωση κυρίας χρήσεως από πολεοδομία υποθέτω, που δεν την έχω δεί ακόμα). Ζητήθηκε βεβαίωση Ν4014 για μεταβίβαση. Δεν έχει παρανομία σε δόμηση, κάλυψη και ύψος. Όσον αφορά την χρήση όμως είναι κέντρο διασκέδασης. Άρα έχει γίνει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, ανεξάρτητα από το αν έχει δωθεί από την πολεοδομία ΒΚΧ και επομένως απαιτείται ρύθμιση. Αν αντί για κέντρο διασκέδασης ήταν ΚΥΕ (όχι από αυτά που προβλέπονται ρητά από τον νόμο, ας πούμε μανάβικο ή φούρνος), θα ήταν πάλι αυθαίρετη αλλαγή χρήσης και θα χρειαζόταν ρύθμιση; Το ρωτάω γιατί κάπου διάβασα και την άποψη ότι ο νόμος για τις χρήσεις (166Δ), δεν ξεχωρίζει τα εμορικά κατάστηματα από τα ΚΥΕ. Κατάστημα το ένα κατάστημα και το άλλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που έχω. Νοικιάσαμε ένα κατάστημα (ΙΣΟΓΕΙΟ) κύριας χρήσεως, με άδεια οικοδομής του 78. Θέλουμε να το κάνουμε σχολή χορού. Στατικά, ο μηχανικός έχει υπογράψει ότι σηκώνει βάρος 500 kg ανά τμ (ο νόμος ζητάει 350 μινιμουμ).

 

Έχουμε εξασφαλίσει όλες τις απαραίτητες άδειες και στην περιοχή επιτρέπεται η δημιουργία σχολής χορού. Είμαστε κοινώς καλυμμένοι από παντού.

Το θέμα μας, είναι ότι μας ζητάνε ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ του χώρου.

 

Ψάχνοντας το θέμα λίγο, υπάρχει ένας νόμος που λέει πως οι χώροι που υπάγονταν στο παλιό νομοσχέδιο (αν μπορώ το πω έτσι;;) δηλαδή πριν το 1980, δε χρειάζονται αλλαγή χρήσης και εκτός αυτού προηγουμένως, υπήρχε έχω στεγαστεί επαγγελματίες.. όπως πχ. Τυπογραφείο. Και μάλιστα πριν το τυπογραφείο, ήταν Πολιτιστικός Σύλλογος του ΟΤΕ, όπου –μεταξύ άλλων- έκαναν και μαθήματα χορού!

Έχει κανείς κάτι υπόψιν του;;;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα σε όλους σας, έχω ένα ακίνητο 3 ορόφων όπου το ισόγειο και ο α΄ όροφος έχουν χρήση κατάστημα, ενώ ο β΄ ενώ μπορούσε να το κάνει και αυτό κατάστημα (του το επιτρέπουν οι χρήσεις της περιοχής) του έβγαλε άδεια κατοικίας. Πως το δηλώνω στο 4178/13? Δεν έχει υπέρβαση δόμησης, κάλυψης ή ύψους. Και σε ποιά κατηγορία? (άδεια κατασκευής 2000)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Μια αναλογει περιπτωση αντιμετωπίζω και έγω. Απόθηκη συνολικού εμβαδού 1202τ.μ. που έχει ανεγερθεί με βάσει οικ.άδειας το 1976  λειτουργούσε αποδεδειγμένα με άδεια λειτουργίας από της 26-06-1985 τμήμα αυτης 547τ.μ. ως κατάστημα σουπερ μαρκετ. Τώρα έχει αλλαξει ο ιδιοκτήτης και το λειτουργεί ως καταστημα τροφίμων ποτων και ειδών οικιακής χρήσης τα 660τ.μ.. Εγω θα κάνω αλλαγη χρήσης με το 4178 το σύνολο των τετραγωνικών ή τη διαφορά 113τ.μ. λαμβάνοντας υπ΄όψιν το εγγραφο 15525/06-07-1994? Αν βρεθούν τιμολόγια ή καποιο άλλο δημόσιο έγγραφο που αποδεικνύουν ότι λειτουργουσε και πριν το 1983 ως ΚΥΑ χωρις αδεια λειτουργιας μπορουμε να τα χρησιμοποιήσουμε για την τακτοποιήση και τον υπολογισμο του προστίμου (θα είναι μικρότερο)? Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Πρόκειται για ένα ισόγειο, περίπου 120 τ.μ. με άδεια του 1964, στην οποία ο χώρος περιγράφεται ως αποθήκη. Ενδιαφέρομαι να μετατραπεί σε γυμναστήριο - αίθουσα crossfit. Σύμφωνα με το αντίστοιχο ΦΕΚ για έκδοση άδειας λειτουργίας γυμναστηρίου πρέπει να έχω αντίγραφο οικοδομικής αδείας με βεβαίωση χώρου Κύριας Χρήσης. Στην Πολεοδομία μου είπανε πως θα χρειαστεί άδεια δόμησης, γιατί μετά την τελευταία τροποποίηση του ΝΟΚ εισέρχονται αλλαγές και στο διάγραμμα δόμησης. Διάγραμμα δόμησης της τότε άδειας δεν έχω διαθέσιμο. Οπότε προκύπτει το εξής:

Προκειμένου να περαστεί, μπορώ να το περάσω στο 4178/13 για αλλαγή χρήσης και να καταθέσω την άδεια και τη βεβαίωση περαίωσης της ρύθμισης ή θα χρειαστεί υποχρεωτικά άδεια δόμησης?

Στο ΦΕΚ γράφει "οικοδομική άδεια με βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης" και όχι "οικοδομική άδεια και βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης".

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ισόγειες αποθήκες με ύψος 3,0 μ. σε πολυώροφη οικοδομή με γοκ 55. Θεωρούνται ως χώροι κύριας χρήσης?  Από παλιά χρησιμοποιούνται ως καταστήματα. Για την τακτοποίηση με το Ν.4178 θα θεωρήσω υπέρβαση δόμησης? Πώς θα το συγκρίνω αφού στο γοκ 55 έχουμε μόνο κάλυψη (εμβαδομετρικό-ογκομετρικό σχέδιο κάλυψης και όσο ύψος επέτρεπε η περιοχή έχτιζες) και όχι συντελεστή δόμησης?  

Πώς πρέπει να αντιμετωπιστεί?

α) αφού δεν επαυξάνει τον όγκο του κτιρίου πρέπει να θεωρηθεί χώρος κύριας χρήσης και  επομένως να δηλωθεί ως αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση με λοιπή πολεοδομική παράβαση? ή αυτό δεν αφορά την περίπτωσή μου αλλά μόνο τις περιπτώσεις της παρ. 5 αρθρ.19? που και πάλι στην εγκ3, σελ 12 το 57) ''Για την επιφάνεια που έχει γίνει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια και δεν αντίκειται ως προς το μέγεθος στις ισχύουσες διατάξεις, εφαρμόζεται η παρ.5 του άρθρου 18'' δηλ. λοιπή παράβαση!!! πού να μιλήσουμε για εμβαδομετρικό σχέδιο κάλυψης

β)με υπέρβαση δόμησης από Β.Χ σε Κ.Χ και συντελεστή παλαιότητας? και τι ποσοστά υπέρβασης θα πάρω?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Γεια σε όλους. 

Συνήθως σε παλιές άδειες προ του '85 τα ειδικά κτίρια θεωρούνται οι αποθήκες, υπόστεγα και στο στέλεχος της άδειας στη δεύτερη σελίδα όπου αναφέρονται τα στοιχεία της οικοδομής υπάρχει στήλη που τα ξεχωρίζει "ειδικά κτίρια", "κατοικίαι", "καταστήματα". Το πρόβλημά μου είναι: ενώ η άδεια " Διώροφου οικοδομής" έχει στην στήλη κατοικία και τους δύο ορόφους, χαρακτηρίζει τον όροφο κατοικία ως έχει, στην κάτοψη το ισόγειο "αποθήκη" και , ενώ από το '80 λειτουργεί ως εργαστήριο-κατάστημα, λόγω ότι έχει πληρωθεί ως κύριος χώρος και λειτουργεί ως εργαστήριο-κατάστημα 40 χρόνια τώρα και συνεχίζει δεν θεωρώ ότι πρέπει να το βάλω στην διαδικασία αλλαγής χρήσης.

Αναμένω τις απόψεις σας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Σε κτίριο που ανεγέρθηκε το '90 με ο.α. με τίτλο-χρήση ντισκοτέκ έχουν γίνει ορισμένες αυθαίρετες προσθήκες και πρόκειται να γίνει τακτοποίηση. Επειδή ο χώρος πρόκειται να ενοικιαστεί ως γυμναστήριο , οπότε θα βγει και η αντίστοιχη άδεια λειτουργίας. Το ερώτημα είναι το εξής:

Θα χρειαστεί κάποια αλλαγή χρήσης πολεοδομικά ή όχι; 

Εγώ νομίζω πως όχι , διότι σύμφωνα με τον κτιριοδομικό είναι και τα δύο χώροι συνάθροισης κοινού. Απλά θα ήθελα να δω αν συμφωνείτε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.