Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπερβολική κατανάλωση καυστήρα


Mak Chris

Recommended Posts

Ο καθε καυστήρας για μια ωρα συνεχούς λειτουργίας καίει ορισμένα κιλά πετρέλαιο. Με ένα ωρομετρητή που βαζεις στον καυστήρα

μπορεις να εχεις τις πραγματικές ωρες λειτουργιας του σε ενα χρονικο διαστημα πχ ενα μηνα. Διαιρεις μετα τηνν καταναλωση με τις ωρες.

Αν η καταναλωση ειναι μεσα στα ορια του καυστηρα δεν εχεις καψει υπερβολικο πετρελαιο αλλα εχει δουλεψει πολλες ωρες ο καυστηρας. Διαφορετικα θελεις ρυθμιση.

 

 

Υπάρχει ωρομετρητής στον λέβητα, έχεις έτοιμες τις ώρες λειτουργίας ανά πάσα στιγμή. Σημειώνεις την ένδειξη μια φορά πριν και μια φορά μετά. Μετράς και την στάθμη στην δεξαμενή καυσίμου πριν και μετά οπότε ξέρεις πόσο καύσιμο έχεις καταναλώσει.

 

Με μια απλή διαίρεση βρίσκεις τα λίτρα ανά ώρα. Το μπεκάκι είναι για ορισμένα λίτρα ανά ώρα (π.χ. από 5 έως 7).

 

Αν η κατανάλωση είναι πάνω από το άνω όριο του μπεκ τότε κάτι δεν πάει καθόλου καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι και τόσο εύκολο αλλά δεν ξέρω πόσο σημασία έχει να δεί κανείς πόσο πετάει ο καυστήρας...

Άλλωστε αν ξέρεις τι μπεκ φοράει και την πίεση στην αντλία αυτό πετάει.

Σημασία έχει τι εκμεταλλευόμαστε από το καύσιμο που πετάει...

Εκτός αν κάποιος έχει υποψία ότι κάποιος του κλέβει πετρέλαιο από την δεξαμενή...

Απο εκεί και πέρα αν κάποιος σώνει και καλά θέλει να δεί τις ώρες που λειτουργίας του καυστήρας με ακρίβεια για να μην μπερδευτεί θα πρέπει να πάρει ρεύμα απο την αντλία γιατί η προέναυση που κάθε φορά είναι κάποια δευτερόλεπτα θα τον πετάξει έξω στους υπολογισμούς...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω αν είναι υπερβολική η κατανάλωση 600 lit πετρελαίου σε περίπου 40 μέρες (Θερμοστάτης σταθερά στους 18-20 °C). Χρησιμοποιώ καυστήρα riello G3x 19-35 kW. Που μπορεί να οφείλεται η κατανάλωση;

Edited by Vasilis T.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χοντρικά θα σου πώ:

 

600lt στις 40 ημέρες σημαίνει 15lt την ημέρα, κατά μέσο όρο. Έστω ότι ο καυστήρας σου είναι ρυθμισμένος στα 30KW, οπότε και καταναλώνει 2.6lt/h, τότε αυτό σημαίνει 5,77 ώρες λειτουργίας του καυστηρα ανά ημέρα κάτα μέσο όρο .Πρόσεξε, μη λειτουργία του καυστήρα δεν σημαίνει και μη λειτουργία της θέρμανσης, αφου μπορεί να υπάρχει αρκετό ζεστό νερό στο λέβητα και να κυκλοφορεί στο δίκτυο μέσω του κυκλοφορητή και ο καυστήρας συνήθως να αναβοσβήνει. Αν και δεν γνωρίζουμε τις θερμικές ανάγκες (απώλειες) του χώρου και τις καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν (σίγουρα όμως παντού ήταν αρκετό το κρύο τον τελευταίο μήνα) δεν φαίνεται κάτι τραγικό από πλευράς λειτουργίας  και μάλιστα με συνεχή ζήτηση θέρμανσης (θερμοστάστης μόνιμα στους 18-20 βαθμούς).

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγω με τα παραπάνω έτσι ακριβώς το υπολόγισα...επίσης δεν υπάρχει μόνωση στο σπίτι οπότε φαίνεται λογική η κατανάλωση... σε ευχαριστώ φίλε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Βρηκα αυτό το θέμα το οποίο είναι παρόμοιο  με το προβλημά μου και είπα να μην ανοιξω άλλο και να ρωτήσω εδώ αν επιτρέπεται (είμαι ιδιωτης).

 

Ειμαστε μια  γωνιακή πολυκατοικία 5 όροφη με 10 διαμερίσματα, αυτονομία θέρμανσης, σωστές μονώσεις και σωστή μελέτη για την θέρμανση.

Από τα 10 διαμερίσματα τα 3 δεν αναβουν ποτέ το καλοριφέρ.

 

Η κατανάλωση του πετρελαίου μας νομιζω ήταν πάντα τσιμπημένη αλλά τώρα έχει ξεπεράσει τα όρια.

 

Δηλαδή ο Ιανουάριος είχε κατανάλωση 900lt με 235 ωρες.

 

Είχαμε φέρει και καυστηρατζή είχαμε αλλάξει και το κιβώτιο με του ωρομετρητες κλπ κλπ.

Μπορείτε να με συμβουλευσετε που να απευθυνθώ για να τσεκάρω το γίνεται?

 

Σε καυστηρατζή? σε μηχανολόγο? σε  κάποια αλλη ειδικότητα μηχανικου ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

@Buz: Οι καταναλώσεις που αναφέρεις δεν μου φαίνονται εξωπραγματικές (χωρίς να είμαι ειδικός). Στη δικια μου περίπτωση οικοδομή του 2003 με 9 διαμερίσματα (7 λειτουργουν την θέρμανση) είχε τις παρακάτω καταναλώσεις

 

 

Δεκ 2016    680 lt   158 ώρες  --> 4,3 lt/ώρα

Ιαν 2017    1120 lt   272 ώρες  --> 4,1 lt/ώρα

 

Οπότε εσύ που έχεις 3,83 lt/ώρα δεν είναι άσχημα... Στον καυστήρα έχει γίνει συντήρηση αρχές Νοέμβρη και ο βαθμός απόδοσης του μετρήθηκε στο 92%

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολυ για την απαντήση σας

Προσωπικά στο δικο μου διαμέρισμα (92 τμ) για 23 ωρες μου ρθε να πληρώσω γυρω στα 105€ (και παραπάνω νομίζω ) πετρέλαιο.

 

Να κλείσω το καλοριφέ και να βάλω τα a/c?

να πάρω καμια σόμπα υγραερίου ?

Φτηνοτερα δεν θα μου'ρθει?

 

Κάθε βοηθεια ή γνώμη δεκτη

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι γενικό; Αν σε μιά πολυκατοικία χρησιμοποιούν όλοι οι ένοικοι (ας πούμε 12) την θέρμανση (καυστήρ πετρελαίου), τότε προκύπτει μιά κατανάλωση σε lt/h. Εάν τώρα αντί για τους 12, ανάβουν την θέρμανση (υπάρχει αυτονομία στα διαμερίσματα) ας πούμε 2 ένοικοι, η κατανάλωση του καυστήρος θα είναι μεγαλύτερη σε lt/h;

Link to comment
Share on other sites

Η συνολική κατανάλωση θα είναι μικρότερη.

Το ποσό που θα πληρώσει κάθε διαμέρισμα, θα είναι μεγαλύτερο. 

Αυτό συμβαίνει γιατί οι απώλειες του λεβητοστασίου και των κεντρικών σωλήνων κατανέμονται σε 2 αντί για 12

Επίσης το κάθε διαμέρισμα θα απαιτει περισσότερη θερμότητα, γιατί θα έχει επιπλέον απώλειες προς τα μη θερμαινόμενα διπλανά

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.