Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η γνωμη σας για το ΑRCHLINE XP 2010


nikoskontos

Recommended Posts

Kαλησπερα σας.Θα ηθελα για οσους ειναι χρηστες η" κατοχοι του archline xp εκδοση 2010,2011 τις εντυπωσεις τους σχετικα με το προγραμμα.

Να σας αναφερω πως ενδιαφερομαι κυριως για σχεδια πολεοδομιας ,διαγραμμα καλυψης,στοιχειωδη τοπογραφικα (καθοτι πολ.μηχανικος) και μια ευπρεπη εποπτικη παρουσιαση για τους πελατες.

Παλαιοτερα ειχα δουλεψει autocad,autofine kαι idea της 4Μ.

Σκεφτομαι ομως να μεταπηδησω σε αλλο προγραμμα το οποιο θα με καλυπτει πιο πολυ.

Θα ηθελα να ακουσω αποψεις απο συναδελφους που το εχουν δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα συνηθισει στη λογικη του παλαιου autocad και του intelicad/idea θελω κατι κοντα σε αυτο,πιο ευπαρουσιαστο,με περισσοτερες δυνατοτητες,ευχρηστο.

ομολογω οτι η υπερβολικη παραμετροποιηση και το δυστροπο αρχικο σεταρισμα(project manager) του autocad architecture με απετρεψαν να ασχοληθω με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν τρίμηνη άδεια του προγράμματος.

Στα θετικά είναι ότι κάνει πράγματα τα οποία για να τα κάνεις στο ΑrchiCAD πρέπει να αγοράσεις τα extraδάκια αλλά και ότι μπορείς να το δουλέψεις σαν απλό autocad. Έχει πολύ εύχρηστα εργαλεία γραμμικού και τρισδιάστατου σχεδίου.Επίσης με τα καινούρια εργαλεία για κουζίνες και εσωτερική διακόσμηση μπορείς να κάνεις πολύ ωραίες παρουσιάσεις σχετικά εύκολα. Αλλά και οι ανανεώσεις-προσθήκες κάθε χρόνο είναι πολύ καλές. Διατίθεται και στα Ελληνικά.

Στα αρνητικά είναι ότι δεν είναι πολύ διαδεδομένο για να βρεις βοήθεια όπως πχ στο ArchiCADtalk (αν και έχει αρκετά video στο site και καλό help) και ότι δεν μπορείς να στήσεις μια μελέτη όπως στο archicad με το navigator για να γλυτώνεις χρόνο.

Κατά τη γνώμη μου πιο εύκολο στην χρήση και με λιγότερα λεφτά = no-brainer

Δοκίμασέ το και δες μόνος σου. Στα προγράμματα είναι πώς βολεύει τον καθένα.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Τη τιμή τη ξέρουμε;;;

 

ομολογω οτι η υπερβολικη παραμετροποιηση και το δυστροπο αρχικο σεταρισμα(project manager) του autocad architecture με απετρεψαν να ασχοληθω με αυτο.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! 3 απόπειρες είχα κάνει στο παρελθόν και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Τη τιμή τη ξέρουμε;;;

 

ομολογω οτι η υπερβολικη παραμετροποιηση και το δυστροπο αρχικο σεταρισμα(project manager) του autocad architecture με απετρεψαν να ασχοληθω με αυτο.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! 3 απόπειρες είχα κάνει στο παρελθόν και τίποτα!

Και εγώ νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος...

Νομίζω περί τα 2000 ευρώ είναι πάνω-κάτω με το ΦΠΑ.

Είναι πολύ καλή τιμή αν τη συγκρίνεις με τα άλλα.

Βέβαια υπάρχει και το Ashampoo που είναι πάμφθηνο. Στην προηγούμενη έκδοση όμως που το είχα δοκιμάσει θυμάμαι ότι δεν μου είχε αρέσει.

Τώρα είδα μια προσφορά, 1500ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) μαζί με ένα πρόγραμμα για ενεργειακά. http://www2.ace-hellas.gr/ace/ads/pdf/ARCHline-Ecoline_offer_A4-01.pdf

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

ναι....την εχω δει και με "ψηνει" ιδιαιτερα.

βασικα βρηκα και αυτο σημερα που ξαναμπηκα στο site:

http://www2.ace-hellas.gr/ace/ads/pdf/ARCHline_2012_dorean_3mini_xrisi.pdf

θα το τιμησω.

Link to comment
Share on other sites

δυνατοτητα εξαγωγης πινακακι χ,y για το τοπογραφικο διαγραμμα της πολεοδομιας εχει?το ρωταω αυτο γιατι ναι μεν ειναι αρχιτεκτονικο προγραμμα,αλλα δεν ξερω αν εχει στοιχειωδεις δυνατοτητες τοπογραφικων και εξηγουμαι:εισαγωγη απολυτων συντεταγμενων,εισαγωγη σχετικων πολικων συντεταγμενων(απο ταχυμετρο,αποσταση & γωνια),πινακακι συντεταγμενων και εμβαδομετρηση επιφανειας.γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά έχει κάποια εργαλεία για τοπογραφικά. Σίγουρα διαβάζει αρχεία xls, txt που έχουν συντεταγμένες ΧΥΖ. Για πολικές δεν είμαι σίγουρος. Επίσης υπολόγίζει αναλυτικά με πράξεις τους χώρους (Βιβλίο δωματίου). Βγάζει και διάγραμμα κάλυψης.

Γιατί δε ζητάς μια παρουσίαση του προγράμματος από την Ace Hellas?

 

Στη βοήθεια λέει:

Terrain from file

For the creation of terrains it is possible to load terrain data from AutoCAD® dxf/dwg files or files including terrain point’s data. These terrain points’ data are mostly come from txt and xls files, or databases. Terrain point’s data from geodetic survey are often stored in files with dat extension. In case of terrain points data, being in any file format, terrain points are defined by their X, Y and Z coordinates. Besides, input files can include the numbering of terrain points and notes, too.

ARCHLine.XP® gives the possibility to load these files in.

 

Δες λίγο και το video για το terrain.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.