Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Philby

Recommended Posts

Καταρχήν να πω ότι δε μου έχει τύχει ξανά τέτοια περίπτωση και έχω κάποιες απορίες για τη διαδικασία. Πρόκειται για βιομηχανικό κτίριο έντος σχεδίου χωρίς υπερβάσεις δόμησης, υψους η πλάγια όρια. Πρόκειται δηλαδή για προσθηκη 332τ.μ. σε υφιστάμενο κτίριο που ανεγέρθη χωρίς οικοδομική άδεια. Διάβασα πως μπορεί ο ιδιοκτήτης να καταβάλει μόνο το παράβολο 2000ευρώ για τη συγκεκριμένη περίπτωση, και εντός 3ετίας να εκδόσει οικοδομική άδεια και κατα συνέπεια για μια 3ετια να είναι νομιμος. Οι απορίες μου έχουν να κάνουν με τα της διαδικασιας.

 

1) Μέσα στο λογισμικό του ΤΕΕ για τα αυθαίρετα συμπληρώνω τα στοιχεία και στο φύλο καταγραφής τσεκάρω το "προς έκδοση οικοδομικής άδειας", σωστα?

 

2) Κάνω δήλωση όπως στα "προς τακτοποιηση"?

 

3) Η οικοδομική άδεια θα υπογραφεί από άλλο μηχανικό πρέπει να δηλώσει εκείνος το αυθαίρετο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) σωστά

2) Η διαδικασία είναι η ίδια αλλαζει μονο το τι τσεκάρεις στην περίπτωση σου "προς έκδοση οικοδομικής άδειας"

3) Πριν την ολοκληρωμένη υπαγωγή μπορούν να εισαχθούν στο σύστημα όσοι Μηχανικοί θέλεις δηλαδή εσύ κάνεις την διαδικασία με τον 4014 δηλώνεις και αυτούς που θα προχωρήσουν την άδεια

 

4) ΣΟΣ σύμφωνα με τον 4014 για να θεωρηθεί ένα αυθαίρετο δηλωμένο πρέπει να έιναι σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής αλλα για να γίνει αυτό αφού πληρωθεί το παράβολο θα πρέπει να πατήσεις ξάνα υποβολή και εκεί θα πρέπει να δηλώσεις τον τρόπο αποπλήρωμής των δόσεων !!! εσύ όμως θέλεις να βγάλεις άδεια πληρώνοντας μόνο το παράβολο και όχι όλο το πρόστιμο...... Εχω κι έγω το ίδιο πρόβλημα και μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε ενημέρωση του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

1) σωστά

2) Η διαδικασία είναι η ίδια αλλαζει μονο το τι τσεκάρεις στην περίπτωση σου "προς έκδοση οικοδομικής άδειας"

3) Πριν την ολοκληρωμένη υπαγωγή μπορούν να εισαχθούν στο σύστημα όσοι Μηχανικοί θέλεις δηλαδή εσύ κάνεις την διαδικασία με τον 4014 δηλώνεις και αυτούς που θα προχωρήσουν την άδεια

 

4) ΣΟΣ σύμφωνα με τον 4014 για να θεωρηθεί ένα αυθαίρετο δηλωμένο πρέπει να έιναι σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής αλλα για να γίνει αυτό αφού πληρωθεί το παράβολο θα πρέπει να πατήσεις ξάνα υποβολή και εκεί θα πρέπει να δηλώσεις τον τρόπο αποπλήρωμής των δόσεων !!! εσύ όμως θέλεις να βγάλεις άδεια πληρώνοντας μόνο το παράβολο και όχι όλο το πρόστιμο...... Εχω κι έγω το ίδιο πρόβλημα και μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε ενημέρωση του συστήματος.

 

εφόσον έχεις επιλέξει προς έκδοση αδείας παρόλο που θα πας στην προσωρινή υπαγωγή επιλέγοντας τρόπο πληρωμής δε θα σου υπολογίζει μετά πρόστιμο προς πληρωμή, θα είναι μηδενικό

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Οπότε δηλαδή ο ιδιοκτητής πλήρώνει το παρόβολο με τον κωδικό, ξαναμπαίνω στο συστημα δηλώνω την πληρωμή και εντός 24ωρου επιβεβεβαιώνεται και απο "αρχική υποβολή" μπαίνει σε καθεστώς "προσωρινής υπαγωγής" και έντός 3ετίας πρέπει να βγάλει την άδεια. Δηλαδή δεν υπάρχει πρόστιμο ουτως ώστε να χρειάζεται να δηλώσω τρόπο αποπληρωμής. Με άλλα λόγια η συμμετοχή μου τελειώνει εδώ, δεν απαιτούνται σχέδια, αυτοψίες τεχνικές περιγραφές κτλ μιας και δεν πρόκειται για "τακτοποίηση" και κατα συνέπεια αυτά θα καλυφθούν από την οικοδομική άδεια.

 

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει/διορθώσει το συλλογισμό μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κι εγώ τον ίδιο συλλογισμό με τον Philby(έχω περίπτωση νομιμοποίησης με το άρθρο 26 του 4014, με πληρωμή παραβόλου 2000 ευρώ και κατόπιν έκδοση οικοδομικής αδείας νομιμοποίησης) που συνοδεύεται από ακόμη μια απορία. Όσον αφορά το Α/Α αμοιβών του συστήματος, στα πρόσθετα στοιχεία, θα εισαχθεί ο Α/Α του έργου της άδειας νομιμοποίησης(όταν δηλαδή θα ετοιμάσω έργο xml για την άδεια), το οποίο έργο θα περιλαμβάνει αμοιβές για αποτύπωση αρχιτεκτονικών,στατικό έλεγχο υπάρχοντος κλπ, χωρίς αμοιβές για τακτοποίηση αυθαιρέτου(6,75 ημέρες για 1-10 έτη εμπειρία) ή χρειάζεται ένα Α/Α στο οποίο θα υπολογίζονται και οι αμοιβές για τη διαδικασία τακτοποίησης(οι 6,75 ημέρες δλδ) + μετά το Α/Α του έργου από την άδεια με τις μελέτες για άδεια νομιμοποίησης όπως τις ξέραμε μέχρι τώρα? Στην ουσία η απορία μου είναι αν απαιτείται να συνυπολογιστεί η αμοιβή για τις 6,75 ημέρες και αν θα έχω 1 ή 2 Α/Α έργου αμοιβών. Και σε περίπτωση που χρειάζεται μόνο το Α/Α αμοιβών της αδείας (όπως θέλω να ελπίζω) και δεν συμφωνήσω μικρότερη αμοιβή, στη συμφωνηθείσα αμοιβή δεν συμπληρώνω κάτι, σωστά?

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μη σας μπέρδεψα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κι εγώ τον ίδιο συλλογισμό με τον Philby(έχω περίπτωση νομιμοποίησης με το άρθρο 26 του 4014, με πληρωμή παραβόλου 2000 ευρώ και κατόπιν έκδοση οικοδομικής αδείας νομιμοποίησης) που συνοδεύεται από ακόμη μια απορία. Όσον αφορά το Α/Α αμοιβών του συστήματος, στα πρόσθετα στοιχεία, θα εισαχθεί ο Α/Α του έργου της άδειας νομιμοποίησης(όταν δηλαδή θα ετοιμάσω έργο xml για την άδεια), το οποίο έργο θα περιλαμβάνει αμοιβές για αποτύπωση αρχιτεκτονικών,στατικό έλεγχο υπάρχοντος κλπ, χωρίς αμοιβές για τακτοποίηση αυθαιρέτου(6,75 ημέρες για 1-10 έτη εμπειρία) ή χρειάζεται ένα Α/Α στο οποίο θα υπολογίζονται και οι αμοιβές για τη διαδικασία τακτοποίησης(οι 6,75 ημέρες δλδ) + μετά το Α/Α του έργου από την άδεια με τις μελέτες για άδεια νομιμοποίησης όπως τις ξέραμε μέχρι τώρα? Στην ουσία η απορία μου είναι αν απαιτείται να συνυπολογιστεί η αμοιβή για τις 6,75 ημέρες και αν θα έχω 1 ή 2 Α/Α έργου αμοιβών. Και σε περίπτωση που χρειάζεται μόνο το Α/Α αμοιβών της αδείας (όπως θέλω να ελπίζω) και δεν συμφωνήσω μικρότερη αμοιβή, στη συμφωνηθείσα αμοιβή δεν συμπληρώνω κάτι, σωστά?

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μη σας μπέρδεψα παραπάνω...

 

Συνάδελφε εμένα δε με μπέρδεψες καθόλου έχω ακριβώς το ίδιο ερώτημα και οι πιθανές απαντήσεις ειναι:

1)δεν χρειαζεσαι Α/Α για να πληρώσεις το παράβολο, δηλ. για να δηλώσεις το αυθαίρετό σου στο σύστημα του τεε και να πληρώσεις το παράβολό σου (το οποίο θα δεις ποσο είναι οταν πατησείς την προσωρινή υπαγωγη) δεν χρειάζεται να δηλώσεις Α/Α.

2) Ο Α/Α δηλώνεται στην τελική υπαγωγή δηλαδή όταν βγάλεις την άδεια όπου θα δηλώσεις στο σύστημα αμοιβών τις μελέτες σου για την άδεια, αλλά και την αμοιβή σου για το αυθαίρετο. Αν μπεις στο ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ συστημα αμοιβων θα δεις οτι υπαρχει επιλογη για το 4014 στις εργασιες αλλα και η δυνατοτητα να εισάγεις πολλες εργασίες (δηλαδη αυτές της διεκπερέωσης της αδείας)

Ελπίζω να είμαι σωστή (μετά απο ελεγχο σε 1800 πλευρές!) και να βοήθησα.

Αν μπορει καποιος να με επιβεβαιώσει θα ειμουν ακομη πιο σιγουρη!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εξεδωσα αδεια νομιμοποιησης.εκανα προσωρινη υπαγωγη.ομως δεν δηλωσα καπου αμοιβη μηχανικου!εκανα καπου λαθος?

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση που για ενα αυθαιρετο πληρωθει το παραβολο,και ενω εχει την δυνατοτητα να βγει για το συγκεκριμενο οικοδομικη αδεια,δεν βγαινει τελικα και πληρωνεται το ολικο προστιμο γινεται δλδ ολοκληρωμενη υποβολη.....δημιουργειται προβλημα??ειναι παρατυπη η διαδικασια η συγκεκριμενη?

Link to comment
Share on other sites

εγω εξεδωσα αδεια νομιμοποιησης.εκανα προσωρινη υπαγωγη.ομως δεν δηλωσα καπου αμοιβη μηχανικου!εκανα καπου λαθος?

 

Στην πολεοδομία για να πρωτοκολλήσεις την άδεια και μετά στα φορολογικά δεν πήγες με τις καταθέσεις αμοιβών στην ΕΤΕ και τα λοιπά φορολογικά, πως πήρες την οικ. άδεια?

Θα μπορούσες να δηλώσεις αυτές τις αμοιβές για πολεοδομία, στο σύστημα του ΤΕΕ νομίζω.

Σε παρακαλώ γράψε περισσότερες πληροφορίες αν μπορείς για την περίπτωση σου γιατί ενδιαφέρει πολλούς η διαδικασία νομιμοποίησης-αμοιβές-πολεοδομίες.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και πληρωσα για την αδεια νομιμοποιησης φορολογικα και αμοιβες για την πολεοδομια.πρωτα βεβαια δηλωσα στον 4014 στην ενδειξη προς εκδοση αδειας , το ακινητο.ομως δεν ειδα ενδειξη στο συστημα αυθαιρετων για αμοιβες για την υπαγωγη στον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.